Истраживање које је подржала ЕУ показало да би већина Срба на референдуму била за улазак у ЕУ

А ИСТА АНКЕТА ПОКАЗАЛА ДА ТЕК СВАКИ ТРЕЋИ ГРАЂАНИН

СРБИЈЕ (32 ОДСТО) О ЕУ ИМА ПОЗИТИВАН СТАВ!

  • ФАКТИ: Истраживање са 1000 испитаника било је поверено Ипсос Стратеџик маркетингу. Отуда и СТРАТЕЏИК резултат: „Косово је и даље услов о чијем значају за улазак у ЕУ се слаже највећи број грађана, више него сваки трећи (38 одсто)“. Нема питања поводом којег је добијен тај проценат (38 одсто), али је зато тај проценат проглашен за НАЈВЕЋИ БРОЈ ГРАЂАНА! А још су СТРАТЕЏИК реч СЛАЖЕ додали као вишњу на врх те своје торте! То и јесте СТРАТЕЏИК МАРКЕТИНГ!

        ВЕЋИНА грађана Србије на референдуму би се изјаснила за чланство у ЕУ, мада само четвртина зна у којој фази приступања се Србија налази, показало је истраживање које је за агенцију Бета спровео Ипсос Стратеџик маркетинг.

        Истраживање је указало на велики пад информисаности грађана о приступању ЕУ, будући да мање од сваког четвртог грађанина (24 одсто) зна да је Србија почела преговоре о приступању, што је за 11 одсто мање него у фебруару 2014, када је спроведено претходно истраживање.

        У Србији 37 одсто грађана мисли да Србија тек чека на датум за отварање преговора, док остали или мисле да је у раним фазама приступања или кажу да не знају, показало је истраживање спроведено у новембру 2014. у оквиру пројекта Аргус који агенција Бета спроводи уз подршку ЕУ.

        На референдуму о чланству у ЕУ за чланство би се изјаснило 54 одсто грађана, као и пре девет месеци, а 25 одсто би гласало против, што је два процентна поена мање него у фебруару 2014, показало је истраживање спроведено на репрезентативном узорку од 1.000 испитаника.

        Резултати о подршци чланству у ЕУ донекле су у нескладу са односом грађана према ЕУ, будући да је сваки трећи (32 одсто) рекао да о ЕУ има позитиван став, што је за пет одсто више него у претходном истраживању у фебруару 2014.

        Како наводе у Стратеџику, грађани очекују користи од уласка у ЕУ, па је то вероватно у основи веће подршке приступању.

        Испитаници су оценили да би се приступање позитивно одразило на инфраструктуру и заштиту људских права (по 70 одсто), правосуђе (69 одсто), здравствени систем (67 одсто), образовни систем (66 одсто), економску ситуацију у земљи (64 одсто), стопу незапослености и ниво корупције (по 63 одсто).

        Од претходног истраживања, представљеног у марту 2014, забележен је благи раст оптимизма грађана да ће Србија постати чланица ЕУ до 2020. године, што сада мисли 37 одсто испитаника, насупрот 35 у фебруару.

        Мање од сваког петог грађанина (18 одсто) сматра да Србија никад неће ући у ЕУ, исто толико њих сматра да ће постати чланица након 2020, а 27 одсто је рекло да не зна.

        Скоро три четвртине грђана (74 одсто) сматра да ће се Србија током приступних преговора суочити с већим изазовима него друге земље региона које су приступиле ЕУ, док 22 одсто сматра да је чека исти третман, а четири одсто нема став о томе.

        У погледу услова за приступање ЕУ, од фебруара су у услове који грађани наводе уврштене и економске реформе (пет одсто) и санкције Русији (четири одсто).

        Косово је и даље услов о чијем значају за улазак у ЕУ се слаже највећи број грађана, више него сваки трећи (38 одсто), док су сви остали испод 10 одсто.

        Грађани Србије сматрају да ће следећа земља региона која ће приступити ЕУ бити Црна Гора (38 одсто), 27 одсто сматра да ће то бити Србија, осам одсто да ће бити Македонија, седам одсто Косово и осам одсто БиХ.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари