ISM: Грађани Србије највише верују полицији и Влади
ВУЧИЋУ И ЊЕГОВОЈ ВЛАДИ НАВОДНО ВЕРУЈЕ ПОЛА СРБИЈЕ,
А НАРОДНОЈ СКУПШТИНИ НЕ ВЕРУЈЕ - 59 ОДСТО
- Mедијима не верује 57 одсто грађана, а невладиним организацијама 61 одсто
ГРАЂАНИ Србије углавном немају поверења у институције, посебно у правосуђе, сматрају да је примена закона лоша и мањи су оптимисти у погледу борбе против корупције него раније, показало је истраживање о перцепцији поглавља 23 и 24 у преговорима о чланству у ЕУ.
Истраживање које је спровео Ipsos Strategic Marketing у новембру прошле године у оквиру пројекта Аргус Новинске агенције Бета који је подржала Делегација ЕУ у Србији, показало је да је поверење грађана у већину институција испод 50 одсто.
Као и у претходном истраживању из фебруара прошле године, грађани Србије највише имају поверења у полицију (48 одсто), као и у Владу Србије, у коју је поверење порасло у новембру на 48 одсто са 44 у фебруару.
У владу нема поверења 50 одсто испитаника, што је четири одсто мање него у фебруару, показало је истраживање спроведено на 1.000 испитаника.
Грађани као и девет месеци раније најмање верују тужилаштву (66 одсто) и судовима (68 одсто), иако се то неповерење благо смањило у односу на фебруар.
У Скупштину Србије нема поверења 59 одсто грађана, медијима не верује 57 одсто грађана, а невладиним организацијама 61 одсто грађана, мада се и у тим областима бележи благи пад неповерења.
Велика већина грађана сматра да правосуђе у Србији није ефикасно (82 одсто), а 81 одсто се не слаже с тврдњом да је независно од политике и других интересних групација.
Стопа грађана који сматрају да је Влада Србије успешна у борби против корупције смањила се са 53 одсто у фебруару на 42 одсто у новембру, док је стопа грађана који сматрају да влада и институције нису успешне у томе порасла за осам процентних поена, на 54 одсто.
Као и у фебруару, велика већина грађана (71 одсто) сматра да је корупција на високом нивоу већи проблем него корупција на нижим нивоима - у болницама, школи, међу полицајцима и другим службеницима (26 одсто).
Мишљење грађана Србије о законима су подељена, али нагињу ка негативном, па трећина грађана, 32 одсто, сматрају да су лоши, а петина, 21 одсто, да су добри.
Већина грађана, по 59 одсто, сматра да су закони у Србији гори од закона који важе у чланицама ЕУ и да се веома лоше или лоше спроводе.
Бета