Губи ли Ђилас и Београд и странку - губи ли ишта Србија?

НЕЋЕ СЕ ВАЉДА НА ВРХ ДЕМОКРАТСКЕ СТРАНКЕ ВРАТИТИ БОРИС ТАДИЋ?

          НАПРЕДЊАЦИ социјалисти намирисали су појединачно највеће парче власти и новца у Србији и увелико се спремају за заједнички јуриш на Београд који треба да се заврши смењивањем његовог градоначелника Драгана Ђиласа и преузимањем кључева од градског трезора.

          Чак је већ назван и „дан Д”: 25. септембар.

          Хоће ли Ђилас заиста пасти?

          Ако буде смењен са положаја градоначелника – да ли ће то произвести домино-ефекат и довести и до његовог уклањања са врха ДС?

          Неће га ваљда на врху странке заменити Борис Тадић?

          Треба ли Београд и Србија да се и једном и другом радују или...

 

____________________________________________________________________________________________________

Чедомир АНТИЋ, Напредни клуб, портпарол ДС током 1998. и 1999.

ДС је у великом проблему, а Ђилас је показао да не може да га реши

  • Можда би најбоље решење било да Ђилас поднесе оставку. Повратак Бориса Тадића био би лош. Маркетинг је оно што довело странку на врх. А за ДС би данас било корисније да буде сличнија оној странци каква је била 90-их година!
  • Друга могућност је да се странка распадне - што се и дешава: Пајтић се уједињује са Динкићем у АП Војводини, а Динкић прави Беорадску иницијаиву која је прокламовала да је алтернатива ДС-у и Ђиласу у Београду

          ДЕМОКРАТСКА странка је - попут СПС и СРС, а данас СНС - једна од великих српских странака које имају упориште у друштву и нису посебно везане за лидера. ДС је таква била и 90-их година, а таква је и данас.

          Њен проблем је што је води човек који је требало да буде друга личност странке - и то се види. Требало је да покаже иницијативу: нов програм, поправак грешака из прошлодсти и обрачун са онима који су странку довели у такав положај (па макар били из групе која окужује Ђиласа).

          Или је требало да оде у потпуну опозицију или да тражи нове изборе за Београд. Није смео да прави коалицију са СПС.

          Тај исти проблем би се десио и Тадићу 2004, али Коштуница га је отерао са места министра одбране и омогућио му да се кандидује за председника Републике.

          Иначе, овај трик са опстанком у Београду показује да је ДС-у важније да има власт него да спроводи програм. Слично је и са ЛДП-ом који подржава странке на власти - што се, нажалост, сводило на материјалну корист.

          Друга грешка је што је ДС требало да окупи опозицију, а данас имамо ситуацију да Весна Пешић предлаже да се окупе они који су практично отпали од ДС.

          Странка је у великом проблему, а Ђилас је показао да не може да га реши.

          Може да се деси да странка тавори и да може да опстане само у коалицији. Слично се десило и Ђинђићу после 1997, али тада је земља ипск била на ивици рата.

          Друга могућност је да се странка распадне - што се и дешава: Пајтић се уједињује са Динкићем у АП Војводини, а Динкић прави Беорадску иницијаиву која је прокламовала да је алтернатива ДС-у и Ђиласу у Београду.

          Можда би најбоље решење било да Ђилас поднесе оставку. Он је дошао уз Бориса Тадића и очигледно је трајно везан за њега.

          Странка има људе. Није Ђилас једини који може да је води.

          Али, генерално, ДС је странка која је увек лутала, она је урбана странка у којој се окупљају интелектуалци. Нажалост, очигледно је да је тај део нашег друштва у политичком смислу у кризи пошто је ДС током протеклих четврт века углавном лутала и бивала вођена идејама из програма других политичких фактора и других политичких странака и политичара. 

          Повратак Бориса Тадића био би лош. Маркетинг је оно што довело странку на врх. А за ДС би данас било корисније да буде сличнија оној странци каква је била 90-их година!

          Ко би могао да дође уместо Ђиласа? ДС није гајила људе који би могли да преузму функцију. У младим посланицима не видим перспективу, али има велики број чланова који би могли да направе изненађење -  али не као Крстић у СНС нити као Ђелић. Или странка може да пође за неким спољашњим фактором као што је у Војводини ишла за Чанком, или за ЛДП-ом која има енергично вођство.

 

____________________________________________________________________________________________________

Милорад ВУЧЕЛИЋ, главни уредник недељника „Печат”

Не дирати Ђиласа, он ДС води успешно - наниже

  • ДС је у кризи ДС и Ђиласу је, чини се, одзвонило. Мада, тешко је од картелизоване структуре направити политичку странку

          ЧИНИ ми се готово извесним да ће Ђилас бити смењен после једногодишњих припрема за то. Појма немам ко ће га заменити, али сигурно не неко из ДС у Београду.

          По мојим мерилима, он је успешан јер ДС води на све ниже гране.

          Од Тадића до Шутановца и Триван – нико није задовољан. Ако се дода сусрет Динкића и Пајтића - очито је реч о кризи ДС и њему је чини се одзвонило.

          Међутим, волео бих да се Ђилас задржи што дуже на врху ДС јер је јако успешан у рушењу странке.

          Иначе, нема везе ко је на челу ДС.

          Та странка нема програм. Тумара између подршке ЕУ и косовској политици; није социјалдемократија, није странка левог центра, већ картел који функционише само ако је у власти. Тешко је од картелизоване структуре направити политичку странку.

 

____________________________________________________________________________________________________

Дејан Вук СТАНКОВИЋ, политички аналитичар

Ђилас не мора изгубити позицију лидера странке ни ако ДС слабо прође на изборима

  • Србија нема политички принцип да лидери одлазе због лошег проласка на изборима, већ се то решава унутарстраначким договорима

          НЕМА основа за питање о последицама које би смена на врху ДС могла да има по Србију. Тим пре што није много реално ни питање смене - без обзира на различита мишљења о политичким и кадровским питањима.

          Ово питање ће постати релевантно тек после избора у Београду и после републичких избора.

          Питање је да ће Драган Ђилас изгубити позицију у странци чак и ако следећи учинак буде мањи него 2012. године. Јер, ми у Србији немамо политички принцип да лидери одлазе због лошег проласка на изборима, већ се то решава унутарстраначким договорима.

          А ко би Ђиласа заменио?

          О томе озбиљније тек после теста за прави политички учинак Драгана Ђиласа – после избора.

 

____________________________________________________________________________________________________

Марко БЛАГОЈЕВИЋ, извршни директор ЦЕСИД-а

За смену у Београду – потребна је само политичка воља

  • Превирање које је у ДС почело после ђурђевданских избора  још траје и не могу да оценим када ће се и како окончати. Требало је да буде завршенo избором Ђиласа за председника ДС, али се то није догодило

          НЕ  ЗНАМ да ли постоји реална шанса да Ђилас буде смењен.

         Већ годину и по дана постоји реална математичка шанса да буде смењен у Београду и за ту смену је у Граду потребна само политичка воља: да напредњаци покрену иницијативу.

         Међутим, са сменом у странци је мало компликованије.

         Не знам какава какву подршку Ђилас ужива у односу на време када је био биран са врло солидном већином.

         Кад је реч о самој ДС, она се још није консолидовала након неуспеха, у лето 2012. кад није успела да формира владу.

         Процес који је тада почео - још траје и не могу да оценим када ће се и како окончати. Требало је да буде завршен избором Ђиласа за председника ДС, али се то није догодило.

         У ДС постоје људи који могу да покушају да се кандидују за место председника партије, али је питање да ли би ико могао да рачуна на подршку довољног броја делегата.

         Да ли је Србији потребно да се у ДС догоди нешто да се она консолидује? - апсолутно да!

         А консолидовање подразумева дефинисање курса и конзистентну политику.

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари