„Гаспромњефт“ изненадила истрага о продаји НИС од којег је направила најуспешнију компанију
ПРЕМИЈЕР УВЕРЕН ДА ЗАПОЧЕТА ИСТРАГА НЕЋЕ УГРОЗИТИ ОДНОСЕ СА РУСИЈОМ
Вадим Јаковљев
- Премијер Вучић не верује да је државни врх узимао паре (у вези са продајом НИС), али је нагласио да није његов посао да о томе говори и да ће све утврдити надлежни органи
КОМПАНИЈА „Гаспромњефт“ везује истрагу о продаји компаније НИС са инвестиционом климом у Србији, изјавио је у току телефонске конференције први заменик генералног директора компаније Вадим Јаковљев.
„Отворено говорећи, нас је изненадила започета истрага (везана за продају компаније НИС у 2008. години)“, рекао је Јаковљев, за Интерфакс.
„Будући да у Србији послујемо од 2008. године, наши односи са владом Србије су били партнерски и све смо решавали дијалогом. Међувладиним споразумом закљученим између Руске Федерације и Србије су дефинисани односи у сфери енергетике и узајамне обавезе страна“, напоменуо је Јаковљев.
Он је нагласио да је „Гаспром њефт“, као учесник у реализацији међувладиног споразума, испунио све своје обавезе - спровео модернизацију, уложио потребна средства у развој НИС-а, проширио малопродајну мрежу бензинских станица и повећао ресурсе.
„То је резултирало тиме да је компанија НИС постала најуспешније предузеће и највећи порески обвезник. Изашли смо на београдску берзу, редовно исплаћујемо дивиденде“, истакао је Јаковљев.
Све ово је било могуће остварити умногоме захваљујући позитивној, по нашим проценама, инвестиционој клими која је створена у земљи на основу међувладиног споразума, казао је Јаковљев.
„Пратићемо поменуту истрагу и проценити како она утиче на услове за рад у земљи. За нас је важна инвестициона клима у Србији“, истакао је Јаковљев.
Он је нагласио да истрага, везана за компанију НИС, није у директној вези са руководством компаније „Гаспром њефт“.
„Гаспромњефт“ данас поседује 56,15 одсто акција НИС-а, 29,87 одсто акција је у власништву Србије, а остатак у рукама 2,7 милиона мањинских акционара.
Компанија НИС је једна од највећих вертикално интегрисаних нафтних компанија у централној Европи. НИС производи око милион тона нафте годишње и има рафинерије у Панчеву и Новом Саду, укупног капацитета прераде од 7,3 милиона тона годишње, као и велику мрежу бензинских станица.
ВУЧИЋ: Истрага о НИС-у неће угрозити односе са Русијом
ПРЕМИЈЕР Александар Вучић изјавио је данас поводом покретања истраге о приватизацији НИС да не верује да ће она угрозити наш однос са Русијом, а шта се у конкретном случају догађало, како је истакао, показаће истрага надлежних органа.
„Не тврдим да постоји кривично-правна одговорност и ја не скачем, не псујем и не вређам никога као што то неки други раде говорећи нешто, при том не знајући ништа, а кад видим како их је паника ухватила, па су почели да објашњавају на све стране како је нешто добро у шта ни сами не верују и са тим апсолутно немам проблем“, рекао је Вучић.
Не верује, додао је, да је државни врх узимао паре од тога, али није његов посао да о томе говори.
„Надлежени органи ће показати све што треба да покажу“, рекао је Вучић и поновио да ова истрага неће пореметити односе са Руском федерацијом.
Влада, како је навео, води унутрашњу и спољну политику по Уставу Србије, води је у интересу грађана и Србија је једина која у Европи Руској федерацији није увела санкције.
Чини ми се да то говори о нашем поштовању, нагласио је Вучић и додао да је о овом питању разговарао и са руским лидерима.
„Ми смо о неким стварима разговарали и о томе ћемо наставити разговоре. Да ли сам срећан због тога што је неко направио профит од 500 милиона долара за шест месеци на нашој нафти и гасу, а да нам је на крају укупан профит 400 и нешто милиона и да на крају ми добијемо дивиденду од 29 милиона, а да од онога што је улагано у регион, нисмо видели много тога“, објаснио је Вучић.
ПЕТРОВИЋ: Ништа не знам о било каквим фиктивним маркетиншким и консултантским уговорима
Душан Петровић
ПРЕДСЕДНИК странке Заједно за Србију Душан Петровић навео је данас да је „фрапиран неистинама“ које су о њему изнели листови „Информер“ и „Курир“, будући да, како каже, није учествовао ни у једној фази преговора о продаји „Нафтне индустрије Србије“, нити у закључењу самог уговора.
Петровић је, како подсећа у саопштењу, постао члан Управног одбора НИС-а после закључења уговора о продаји и преузимању НИС-а од стране „Гаспромњефтa“.
„Немам сазнања о било каквим пословним одлукама НИС-а у току 2008. године, а поготово не о евентуалном склапању фиктивних маркентишких и консултантских уговора, лажних уговора о одржавању, спонзорству или донацијама“, навео је Петровић.
Он додаје да му ниједном приликом менаџмент НИС-а није указао да постоје сазнања о оваквој врсти послова у прошлости.
Петровић истиче да потпуно подржава намеру да се испита све што је везано за приватизацију овог предузећа и да буду утврђене евентуалне злоупотребе.
Тањуг