Ево како се интонира ново Вучићево и Дачићево бриселско крчмљење интереса Србије

ТВРДИ СЕ ДА ЈЕ МУСТАФА У ПРОБЛЕМИМА И ДА ЈЕ ЗСО ТЕМА,

ЗНАЧИ - БИЋЕ БЕОГРАДСКОГ ПОПУШТАЊА

Александар Вучић и Ивица Дачић

  • Ево симптоматичне тврдње: Европска унија и висока представница Федерика Могерини желе да се у разговорима о ЗСО оствари опипљивији напредак, јер би се у противном могло закључити да се не спроводи довољно Бриселски споразум о нормализацији односа Београд-Приштина, што неке чланице ЕУ, посебно Немачка, постављају као услов за отварање поглавља у преговорима о чланству са Србијом

        ЕВРОПСКА унија жели да премијери Србије и Косова Александар Вучић и Иса Мустафа сутра у Бриселу остваре напредак ка стварању Заједнице српских општина на Косову, јер би то помогло европској интеграцији обе стране и очекивању Београда да се отвори прво поглавље у преговорима о чланству са ЕУ.

        То је мишљење европских дипломатских извора уочи нове рунде дијалога Београд-Приштина, у којој би требало да се приближе ставови и о телекомуникацијама и енергетици.

        Шеф српске дипломатије Ивица Дачић, који ће с Вучићем учествовати у преговорима с Мустафом, изјавио је раније да ће Србија уложити максимум напора да конструктивно допринесе бриселском дијалогу, али је додао да ће до конкретних решења доћи само ако и друга страна покаже исти такав однос.

        Извори у Бриселу су такође оценили да косовски премијер Мустафа долази у Брисел у тренутку притиска ЕУ и САД да парламент у Приштини прихвати формирање Специјалног суда за ратне злочине на Косову, чему се снажно опиру снаге опозиције и засад влада у Приштини није сигурна да ће за ту одлуку имати парламентарну већину, тако да није извесно до које границе би Мустафа био спреман да иде у нагодби око успостављања ЗСО.

        Европска унија и висока представница Федерика Могерини желе да се у разговорима о ЗСО оствари опипљивији напредак, јер би се у противном могло закључити да се не спроводи довољно Бриселски споразум о нормализацији односа Београд-Приштина, што неке чланице ЕУ, посебно Немачка, постављају као услов за отварање поглавља у преговорима о чланству са Србијом.

        Осетнији напредак о ЗСО-у би омогућио да се већ до краја ове године отвори најпре поглавље 35 које обухвата нормализацију односа Београда с Приштином, а потом и поглавља 32 о финансијском надзору.

        Ако би се дијалог битно усмерио ка решењу за ЗСО, Европска комисија би, уз консултације унутар институција ЕУ, могла усвојити извештај о скринингу и резултатима дијалога који отварају пут за стављање првог поглавља на сто преговора о чланству ЕУ-Србија.

        Тад би била сазвана међувладина конференција ЕУ и Србије, на којој би обе стране изашле са својим преговарачким позицијама, мада у случају специфичног, више политичког поглавља 35. позиције можда и не би биле нужне.

        Ако у дијалогу Београд-Приштина не буде помака ка решењу за ЗСО, питање отварања поглавља би се највероватније померило за идућу годину.

        Дачић је нагласио да ће „Србија доносити одлуке које су рационалне и које гледају у будућност, али уз пуну заштиту националних и државних интереса“ Србије.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари