ЕШТОН: Не сме се дозволити да нам ова прилика прође
ПРВО СЕ СРЕЛА СА ПРЕГОВАРАЧИМА БЕОГРАДА, ПА СА „ДЕЛЕГАЦИЈОМ ПРИШТИНЕ“
Кетрин Ештон
- Србија неће ићи испод онога што би омогућило да заједница српских општина има гарантовану судску и полицијску власт, а захтева и да никаква косовска војска не буде присутна на територији ЗСО - рекао Томислав Николић
У БРИСЕЛУ је на старту осме рунде дијалога с Приштином почео састанак делегације Београда са шефицом европске дипломатије Кетрин Ештон.
Према незваничним сазнањима Танјуга, висока представница, под чијим покровитељством се дијалог одвија, требало би након сусрета с делегацијом Београда да се састане с представницима приштинских власти, након чега је планиран заједнички тројни састанак.
У овом тренутку је неизвесно докле ће данашњи састанци трајати, што је на известан начин у понедељак, у паузи заседања државног врха Србије, новинарима поручио и председник Томислав Николић, уз напомену да дијалог, односно осма рунда може трајати кратко, али може бити и дуга, те да без обзира на њен исход дијалог тиме неће бити окончан, већ да се мора наставити.
У делегацији Београда, коју предводи премијер Ивица Дачић, овог пута је и први потпредседник Владе Србије Александар Вучић, о чему се јуче договорио државни врх Србије на састанку на којем је утврђена стратегија за разговоре у оквиру осме рунде дијалога с Приштином.
Српски преговарачи у Брисел нису стигли с коначним предлогом, али очекују да им буде понуђено нешто више него у претходној рунди како би био отворен пут за компромис.
Председник Николић јуче је рекао да Србија неће ићи испод онога што би омогућило да заједница српских општина има гарантовану судску и полицијску власт, уз захтев да никаква косовска војска не буде присутна на територији ЗСО.
За администрацију у Приштини, и према јучерашњој изјави косовског премијера Хашима Тачија, било каква извршна овлашћења за ЗСО су неприхватљива, а Кетрин Ештон је уочи осме рунде поручила да неће бити лако, али и да је договор на дохват руке те да верује да ће „делегације радити у духу проналажења решења у интересу народа које представљају и за бољу будућност за све њих”.
„Не сме се дозволити да нам ова прилика прође”, закључила је Ештон.