ДРЕЦУН: Државни врх је утврдио девет критеријума за осму рунду у Бриселу
НАГЛАСИО ДА ЋЕ НЕГАТИВАН ОДГОВОР НА БИЛО КОЈИ ОД КРИТЕРИЈУМА
БИТИ КРАЈ ПРЕГОВОРА
Милован Дрецун
- Међу критеријумима је и питање да ли заједница српских општина има изабрану, или барем делегатску скупштину којој одговарају извршни органи заједнице, да ли има дефинисану улогу у области полиције и правде - на пример пребивалиште, бирачки списак, уређење и састав судова, да ли је споразумом утврђен заштитни механизам за учешће Срба у централним органима власти и да ли је дефинисано одсуство безбедносних снага Косова на северу, објаснио је председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун
- Шеф посланичке групе УРС Владимир Илић: Србији се у овом тренутку нуди једно велико ништа, нема ниједне гаранција за бољи живот Срба на северу Косова. То је неприхватљиво
- Здружени Вашингтон, Брисел, Берлин и Приштина не показују ни трачак воље да прихвате ни најмањи наш захтев кад је у питању положај Срба на Косову. Надамо се да наши неће узети мрвице са стола, упозорио је шеф посланичке групе ДСС Слободан Самарџић
ПРЕДСЕДНИК скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун рекао је данас да је на састанку државног врха дефинисано девет критеријума на основу којих ће Србија моћи да донесе одлуку да ли је предложени оквирни споразум Београда и Приштине прихватљив или не.
„Ти критеријуми су минимум испод кога не можемо да идемо. Ако се ставови две стране приближе толико да је могуће постизање договора, онда ће се тај оквирни план наћи пред Скупштином Србије. У сваком случају, и ако буде негативан исход разговора (2. априла у Бриселу) имаћемо људе из извршне власти пред Одбором за Косово и Метохију, коју ћу заказати највероватније одмах након завршетка ове рунде преговора”, рекао је Дрецун.
Он је новинарима у парламенту казао да ће представници Владе Србије одговарати на посланичка питања у четвртак.
Међу девет критеријума, навео је Дрецун, посебно је битан онај да ли ће заједница српских општина имати сопствене надлежности, или би требало да врши надлежности које имају општине, затим да ли ће имати органе који ће вршити надлежности, а посебно је значајно питање да ли ће та заједница имати сопствену имовину.
Дрецун, који је и посланик владајуће Српске напредне странке, додао је да је међу критеријумима Србије и питање да ли ће се одлуке које су у надлежности заједнице српских општина стављати на одобрење Приштини, да ли ће Срби имати приступ централним органима и да ли ће заједница српских општина бити препозната у законима и Уставу Косова.
„За нас је неприхватљиво и ту ћемо захтевати гаранције да не буду присутне косовске безбедносне снаге на северу Косова. Тражићемо да буде заштићена имовина Српске православне цркве. На основу тих критеријума ће се наши преговарачи опредељивати да ли је оно што ће бити коначно понуђено 2. априла бити за нас прихватљиво, или не”, рекао је Дрецун.
Међу критеријумима је и питање да ли заједница српских општина има изабрану, или барем делегатску скупштину којој одговарају извршни органи заједнице, да ли има у споразуму дефинисану улогу у области полиције и правде - на пример пребивалиште, бирачки списак, уређење и састав судова, да ли је споразумом утврђен заштитни механизам за учешће Срба у централним органима власти и да ли је дефинисано одсуство безбедносних снага Косова на северу, навео је Дрецун.
„Негативан одговор на било који од ових критеријума заправо дисквалификује могућност споразума”, казао је Дрецун.
Шеф посланичке групе опозиционе Демократске странке Борислав Стефановић рекао је новинарима у парламенту да није познат ниједан детаљ преговора и да би минимум од кога Србија не би требало да одступи јесте Реозлуција о Косову усвојена у јануару ове године.
„Видим да постоје одступања од свега тога, а лепо смо им говорили да не постављају ствари максималистички и нису нас послушали”, казао је Стефановић, који је и бивши шеф преговарачког тима у дијалогу са Приштином.