Ђурић верује да ће са шиптарском владом у којој је Курти водити „статусно неутралан дијалог“
КОАЛИЦИОНИМ СПОРАЗУМОМ ШИПТАРСКИХ ПАРТИЈА,
ПРЕГОВОРИ СА БЕОГРАДОМ ПРЕПУШТЕНИ САМООПРЕДЕЉЕЊУ
Аљбин Курти
- „Разговори Београда и Приштине треба да буду настављени јер су у нашем државном и националном интересу и они могу да се воде као разговори не две државе као што то желе представници неких политички струја... или Курти, него морају и могу да се воде искључиво као разговори који не прејудицирају статус“, изјавио је Марко ЂУРИЋ, директор владине Канцеларије за КИМ
ПРЕДСТАВНИК покрета Самоопредељење, који предводи Аљбин Курти, убудуће ће водити технички дијалог Београда и Приштине, пише Данас.
То је део споразума који је у среду потписан између постизборне коалиције опозиционих странака, коју предводи кандидат за премијера Косова Рамуш Харадинај, и покрета Самоопредељење.
Овим споразумом стекли су се услови за формирање нове косовске владе као и за избор Исе Мустафе, лидера Демократског савеза Косова, за председника Скупштине.
Договор су подржали и посланици Српске листе у косовској скупштини. То значи да ће садашњи премијер Косова Хашим Тачи и његова Демократска партија Косова остати у опозицији, наводи лист.
У делу споразума који се односи на дијалог Београда и Приштине се наводи да ће се „потписници споразума увек усаглашавати у вези с питањима која ће се разматрати у дијалогу. Дијалог је одговорност владе и влада ће изабрати особу из Самоопредељења која ће водити дијалог“.
Иако се нигде не помиње Србија, подразумева се да ће се разговори водити између Београда и Приштине, напомиње лист.
У тачки 5 споразума пише да се потписници залажу за „квалитетан дијалог који ће бити заснован на добро припремљеним принципима који ће бити оријентисани и фокусирани на питања која су у интересу Републике Косово и дијалог који ће бити заснован на реципроцитету и поштовању територијалног интегритета и суверенитета“.
Аљбин Курти је на конференцији за новинаре, међутим, рекао да ће дијалог бити воден само са ЕУ и ЕК, као и са косовским Србима.
„Акцент споразума је економски развој, реформе, интеграције Косова и социјални договор. Дијалог ће бити вођен само са ЕУ и ЕК, као и са косовским Србима у циљу њихове интеграције у наше друштво. Од данас почиње велика промена у Косову. Нећемо имати владу Тачи 3, већ нову владу којој це грађанин Републике бити у центру пажње.
„У споразуму је све јасно“, навео је Курти, одговарајући на питање новинара ко ће из Самоопредељења бити задужен за вођење дијалога.
У тачки 7 пише да це Бриселски споразум бити послат Венецијанској комисији како би се утврдило да је у у сагласности са Уставом Косова и људским правима, док се у тачки 8. наводи да це овај документ бити део програма нове владе.
ЂУРИЋ: Српска листа у влади која је окренута дијалогу
Марко Ђурић
Директор Канцеларије за КИМ Марко Ђурић сматра да представници Српске листе треба буду у будућој косовској влади која ће бити оријентисана ка вођењу статусно неутралног дијалога са Београдом.
„Уверен да ће представници српске листе која је данас и званично затражила одлагање конститутивне седнице скупштине Косова у наредних неколико дана спровести интензивне политичке консултације са циљем да се договор о председнику парламента рефлектује на наше државне и националне циљеве“, рекао је Ђурић.
Представник покрета Самоопредељење Аљбин Курти, убудуће ће водити технички дијалог Београда и Приштине, пише „Данас“ који преноси и да је Курти на конференцији за новинаре, рекао да ће дијалог бити вођен само са ЕУ и ЕК, као и са косовским Србима.
Ђурић је, поводом тог става Куртија саопштио да „ми не бирамо представнике косовских Албанаца“ али да дијалог Београда и Приштине у Бриселу треба да буде настављен.
„Разговори Београда и Приштине треба да буду настављени јер су у нашем државном и националном интересу и они могу да се воде као разговори не две државе као што то желе представници неких политички струја... или Курти, него морају и могу да се воде искључиво као разговори који не прејудицирају статус“, рекао је он.
Према његовим речима, само такви разговори воде ка нормализацији односа и успостављању институција које међусобно могу да функционишу.
„Мислимо да нема алтернативе за наставак разговора и дијалога ...и ми ћемо инсистирати на томе да свака покрајинска влада која буде формирана буде влада која је оријентисана ка преговорима са нашим централним државним институцијама“, рекао је он.
Ђурић је нагласио да је циљ Београда јасан: „Ми желимо наставак преговора са привременом покрајинском приштинском администрацијом на статусно неутралним основама са циљем нормализације односа и напретка у изградњи институција, владавини права, стварању Заједнице српских општина...“
„Желимо да наш народ учествује у овој влади кроз своје легитимно изабране представнике, али желимо да та влада буде окренута преговорима „, рекао је он.
Тањуг