ЂИЛАС: Туку ме мотком на сваких 500 метара политичког маратона

ШТА ЈЕ У ПОЗАДИНИ „РАТА” У ВРХУ „ЖУТИХ”

- ИЗ ИНТЕРВЈУА ПРЕДСЕДНИКА ДС  „НЕДЕЉНИКУ“

Драган Ђилас

  • Тадић је  20. маја увече рекао да више неће да се бави политиком. Већ сутрадан су људи на Председништву почели мене да предлажу за премијера, а Шапер и Миодраг Ракић су за премијера предложили Тадића. Онда смо сви, укључујући Пајтића, Шутановца и мене, рекли: „Борисе, ако ти хоћеш да будеш премијер ми ћемо те подржати, јер ти си наш председник“. Тадић је прихватио
  • Нисам тада изашао из ДС. Нисам тада популарност коју сам имао као градоначелник Београда искористио да правим своју странку, јер моја странка је ДС
  • Када је видео да нема већину, Тадић је понудио договор за који сам веровао да ће очувати јединство странке. Прихватио је титулу почасног председника и саопштио да ће се у даљем животу бавити међународном политиком. И онда данас, после 12 месеци, Тадић хоће да ме смени
  • Пре 14 месеци сам са ДС кренуо у маратонску трку, јер у политици нема трка на 100 метара. У маратону на сваких 500 метара имате оне који додају воду да бисте издржали целу трку. Ми смо претрчали тек трећину стазе, али нас на том месту где би требало да се окрепимо сваки пут неко удари мотком и добијемо још и камен који морамо да носимо до краја трке
  • Има људи у странци који никада нису прихватили чињеницу да сам изабран за председника и против тога су од првог дана

          ДРАГАН Ђилас преживео је најјачи удар од доласка на чело ДС. Тадић није успео да поново преузме демократе, али све говори да неће лако одустати од те своје намере. О њиховим односима и сукобу који је почео одмах после Тадићевог губитка председничких избора, Драган Ђилас ексклузивно говори за „Недељник“ 

          Где је пукло између Тадића и Ђиласа?  Зашто је Тадић тражио смену Ђиласа? Хоће ли Ђилас због тога избацити Тадића и његове присталице из странке? Хоће ли овај сукоб ојачати или ослабити ДС? Да ли је та странка на новој прекретници? 

          „Дао сам максималну подршку Борису Тадићу у изборима за председника Србије. Апсолутно сам убеђен да је Тадић за Србију бољи председник него Томислав Николић. И нико ме никад неће убедити у супротно. Али ми је и јасно да је Тадић изгубио изборе зато што је сваки грађанин Србије очекивао да га лекар не шаље у приватну ординацију на преглед кад оде у Дом здравља. Зато што је очекивао да му у школи дете буде сигурно и да га нико не гледа кроз то колико му родитељи имају пара. Зато што полицајац није очекивао да мора сам да купује одећу за свој посао него држава. Зато што је свако ко ради код приватника очекивао да мора да буде пријављен, а не да се приватник богати а он нема ништа. Такву државу, у којој се зна ред, праведну и правичну, сви су очекивали од ДС и Тадића“, каже Драган Ђилас. 

          Да ли то значи да и Ви кажете да је Борис Тадић био лош председник? 

          - Не. Ја само кажем да су ДС и Тадић државу значајно поправили, али су грађани очекивали више. То нисмо успели да им дамо и грађани су гласали за СНС. Тадић је доносио изузетно храбре одлуке које отежавају његов живот и живот његове деце. Караџић, Младић, Шарић... То су све чињенице, али је и чињеница да је Тадић 20. маја увече рекао да више неће да се бави политиком. Већ сутрадан су људи на Председништву почели мене да предлажу за премијера, а Шапер и Миодраг Ракић су за премијера предложили Тадића. Онда смо сви, укључујући Пајтића, Шутановца и мене, рекли: „Борисе, ако ти хоћеш да будеш премијер ми ћемо те подржати, јер ти си наш председник“. Тадић је прихватио.

          После 20-ак дана на Председништву пред десет људи рекао је да ако изгуби трку за премијера више не може да се бави политиком, јер је изгубио и трку за председника државе. Кад се то десило, искрено смо разговарали да дођемо до решења шта даље, јер је тада била опција да се дефинитивно повлачи из политике. После неког времена он је свој став променио и рекао да ће се кандидовати за председника.

          Нисам тада изашао из ДС. Нисам тада популарност коју сам имао као градоначелник Београда искористио да правим своју странку, јер моја странка је ДС. Прихватио сам захтев две трећине одбора ДС да водим странку и примим на себе све оно што није ваљало, иако нисам седео у влади коју су грађани оценили као недовољно добру.

          Када је видео да нема већину, понудио је договор за који сам веровао да ће очувати јединство странке. Прихватио је титулу почасног председника и саопштио да ће се у даљем животу бавити међународном политиком. И онда данас, после 12 месеци, Тадић хоће да ме смени.

          Поштујући Тадића, то што је био председник државе и странке у временима која су била изузетно тешка, као и да је много добрих ствари урадио које се нажалост забораве у односу на лоше, нисам до данас у јавности изговорио ниједну критику на његов рачун. 

          Да ли то значи да га и даље доживљавате као почасног председника странке? 

          - Не видим разлог да не остане на тој функцији. 

          Иако је поручио да неће ићи из ДС, да ли после свега ипак очекујете да Тадић напусти ДС и одведе велики број људи који су га подржали? 

          - ДС је већа и од Тадића и од Ђиласа и сваког њеног члана. 

          Цитирате Драгољуба Мићуновића? 

          - Да, зато што заиста верујем да ДС 23 године постоји на истој идеји: Србија као нормална, уређена земља и део Европе. Кад погледате политичку сцену, колико још имате странака које су преживеле више од две деценије и данас имају тежину? Само две странке данас у Србији имају потенцијал да на изборима наредних година имају више од 20% подршке грађана. То су СНС и ДС. 

          А хоће ли консеквенце сносити неки други људи? Пре свих један од најутицајнијих потпредседника Мики Ракић, или други потпредседник Горан Ћирић, који су подржали Тадића? 

          - Консеквенце може да сноси само онај који ради против интереса странке. А у интересу странке је да људи слободно говоре. Због тога нико ко слободно мисли и прихвата да буде део тима неће због тога сносити никакве последице. Ако неко каже да жели да игра за тим, а сваку другу лопту додаје противнику да би он боље прошао, онда је то проблем. Свако има право да пре изласка на терен има своју идеју или другачији начин размишљања, али кад изађемо на терен онда морамо да делујемо као тим.

          Пре 14 месеци сам са ДС кренуо у маратонску трку, јер у политици нема трка на 100 метара. У маратону на сваких 500 метара имате оне који додају воду да бисте издржали целу трку. Ми смо претрчали тек трећину стазе, али нас на том месту где би требало да се окрепимо сваки пут неко удари мотком и добијемо још и камен који морамо да носимо до краја трке. У таквој причи заиста је тешко да се стигне до краја и победи. Биће лакше ако бар унутар странке сви почну да се помажу и „додају воду“. Али чак и да се то не деси, сад смо већ огуглали на ударце, терет више и не осећамо, сустићи ћемо конкуренте и на крају први проћи кроз циљ. 

          Ако вас Тадић или Ракић ударају том мотком на сваких 500 метара, зашто им се не захвалите на сарадњи када сте се због мањих грехова одрекли Вука Јеремића или Душана Петровића? 

          - Не говорим појединачно о људима, већ о свему што се дешава од мог доласка на чело странке. Има људи у странци који никада нису прихватили чињеницу да сам изабран за председника и против тога су од првог дана. Временом ће се показати као предност, а не као слабост или мана ДС то што имате могућност да изнесете свој став, критикујете председника или страначке одлуке. Али то морате да радите у оквиру странке. Ми смо на Главном одбору ставили тачку на једну причу.

          Сада читам Тадићеве интервјуе у којима он износи неистине о броју одбора и чланова странке који су, сада је то јасно, подржали његову личну иницијативу. Читам изјаве почасног председника како нам прети дебакл на изборима, како су људи гласали за одлагање моје смене, а не за подршку политици коју заступам. То једноставно није тачно. Гласање о извештају је увек и гласање о поверењу председнику странке. ДС је издржала невероватне ударе у ових 18 месеци и данас је једина опозиција не СНС, него пројекту тоталног уништења Србије. Подршка грађана нашим идејама, храбрости, достојанству које показујемо расте из дана у дан. 

          Па да ли већ сад видите сценарио по којем се опет кајете што сте толерантни према Тадићу, као када сте попустили кад сте изабрани за лидера? 

          - Чланство ДС неће бити толерантно према људима који својим понашањем показују да раде против странке. Сигуран сам да данас чланови странке јако добро виде шта свако од нас ради. Имамо два месеца до београдских избора, можда и парламентарних, мислим да није требало да имамо турбуленције, ни расправу о раду председника, али ето и то нам је наметнуто на велику радост странке на власти и таблоида који су у њиховој директној служби. Видим да неки са том причом настављају. Ти људи сигурно не желе добро ДС. На крају Главног одбора рекао сам врло искрено: „Ако се не изгласа мој извештај поднећу оставку и остаћу у ДС и помоћи у кампањи за београдске изборе, али очекујем од свих других да се тако понашају. Они који се не буду тако понашали, заиста мислим да сами себе искључују из ДС-а“. 

          Како сте разумели Тадићеву поруку да ће Вас подржати у кампањи? 

          - Та његова изјава је контрадикторна са неприхватањем да буде део политичког изборног штаба ДС, као и са интервјуима које даје. Искрено, таква „подршка“ ни странци ни мени није потребна. 

          Тадић стално прича да немате идеологију, правац странке. Шта је Ваш одговор? Какав ДС видите? Шта је то по чему он треба да се разликује од његовог? 

          - ДС је данас програмски најјаснија странка у Србији. Грађанима је после дуго времена разумљиво шта данас ДС нуди и о чему говори. Када гледате странку која води државу ви по поступцима схватате да су они за либерални економски концепт, а да то покривају популистичким причама и медијском блокадом гором него у време Милошевића. Ако њихов министар каже да ће отпустити 100.000 људи, али да ће они имати де лукс социјалну помоћ, каква је то политика? Политика су конкретне мере које ова странка нуди већ годину дана, а које се тичу свакодневног живота наших грађана. 

          Какве су Ваше личне импресије, да ли Вас је Тадић разочарао, изненадио, јесте ли очекивали да ће да покуша да Вас смени са чела странке? 

          - Те личне импресије чувам за себе и најужи круг пријатеља. Златан Кркић, одличан председник општине Ћићевац, који је гласао против мог извештаја, позвао је пре шест месеци на седници председништва Тадића, Пајтића и мене да заједно идемо по Србији јер је то најбоља слика коју можемо да пошаљемо нашим бирачима. Пајтић и ја смо пристали, а Борис је рекао: „Ја не могу, јер би неко оценио да хоћу да се вратим у дневну политику, а ја то не желим“. И ја и цела странка смо тај његов став поштовали. Па рекао је човек јавно да се више неће бавити унутрашњом политиком. Данас те његове речи не делују превише искрено. 

          Још један од Ваших опонената Драган Шутановац на крају је ипак подржао Ваш извештај о раду. Планирате ли да Шутановца активније укључите у страначки живот? Помињао се као наследник Александра Шапића на месту генералног секретара ДС? 

          - Нисмо се бавили кадровским решењима. Шутановац је критиковао мој рад на свим последњим главним одборима. Немам проблем ни са ким ко ме критикује. Поштујем људе који су износили такве ставове на страначким органима. Не поштујем оне који су се клели на верност мени до пре три дана, а онда су одједном променили став. 

          (Недељник)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари