Дачић жалобним гласом поручио Бриселу: „А ја мислио да је пао Берлински зид”

ПОСЛЕ СУСРЕТА СА ШЕФОМ ГРЧКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ РЕКАО: „АПСОЛУТНО СМО И ОПШТРО ПРОТИВ ЗИДА”

  • „Европа није имала разумевања – рекао је Ивица Дачић - када смо више пута указивали на потребу да нам се финансијски помогне како би граница била на много вишем нивоу... Тражили смо новац из ИПА фондова. Речено нам је да то (јачање контроле границе) није приоритет”
  •  Никос КОЦИЈАС: „Много нас занима стабилност Египта, са 100 милиона становника од чега су две трећине млађе од 18 година, незапослени, који немају много снова о останку у тој земљи. Ко хоће да дестабилизује Египат, ризикује неке будуће пожаре”

         МИНИСТАР спољних послова Србије Ивица Дачић позвао је данас Европску унију да се „изјасни да ли су зидови прошлост или будућност” и додао да је Србија, без обзира на „веома добре односе с Мађарском, апсолутно и оштро против зида” на међусобној граници.

         „Ја мислио да је пао Берлински зид”, рекао је Дачић у Београду, на заједничкој конференцији за новинаре са министром спољних послова Грчке Никосом Коцијасом.

         По Дачићевим речима, „несумњиво је да је ова тема (таласа избеглица са Блиског истока и са севера Африке) дошла пред врата саме Европе” и додао да су до сада „највише биле погођене Грчка, Италија и Србија”.

         „Европа није имала разумевања када смо више пута указивали на потребу да нам се финансијски помогне како би граница била на много вишем нивоу... Тражили смо новац из ИПА фондова. Речено нам је да то (јачање контроле границе) није приоритет”, рекао је Дачић.

         Министар је додао да је „ово сада питање за ЕУ: Да ли они рачунају на овај наш простор као део ЕУ, или је ово простор који је ограђен зидовима и оградом? Не бих да коментаришем како се то у прошлости називало”.

         Дачић је рекао да су „нам потребни мостови, а не зидови” и најавио да ће Србија иницирати регионалну конференцију о илегалним миграцијама, на којој ће, поред земаља региона учествовати земље ЕУ, УНХЦР и друге организације.

         Никос Коцијас је подржао ту Дачићеву идеју.

         „Проблем миграција постоји већ дуже време”, рекао је грчки министар. „Када сам на савету ЕУ поставио то питање, гледали су ме као неку необичну левичарску зверку и одбили да се тиме баве, али, није крив гласоноша. Проблеми су настали, јер није било успешне акције у региону”.

         Коцијас је на конференцији за новинаре упитао „Да ли су сви они ратови у северној Африци направили ове велике реке избеглица”, а затим казао: „Не може то тако да неки направе проблем, а после да кажу 'ви то треба да решавате'”.

         Како је оценио, „Европа треба да потврди да је у стању да реши проблем (са избеглицама), а ако га остави какав је сада, друштва на Балкану ће постати ксенофобична и скренуће удесно”.

         „Много нас занима стабилност Египта, са 100 милиона становника од чега су две трећине млађе од 18 година, незапослени, који немају много снова о останку у тој земљи. Ко хоће да дестабилизује Египат, ризикује неке будуће пожаре”, рекао је Коцијас.

         Упитан о мигрантима који преко Грчке и Македоније иду ка Србији, Коцијас је рекао да је већ био код "пријатељског северног суседа", да је имао три конференције за штампу у Скопљу на којима му је постављено исто питање, али да преко Македоније иде мањи проценат миграната док главнина из Грчке иде преко Италије у Средњу Европу.

         „Али земље ЕУ хоће да нас претворе у једну 'црну кутију' која ће да прихвати 100.000 избеглица из Сирије и 300.000 из Авганистана и Пакистана. То је више људи него што становника имају наша острва”, рекао је шеф грчке дипломатије.

         (Бета)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари