ДАЧИЋ: Сагласност о заједници српских општина, али без договора о надлежностима

СРБИЈА ЖЕЛИ ДА РЕШИ ОТВОРЕНА ПИТАЊА, НЕ ПРЕВАСХОДНО ЗБОГ ДАТУМА, ВЕЋ ДА СЕ УКЛОНИ ПАРАЛЕЛИЗАМ ИНСТИТУЦИЈА НА КОСОВУ

  • Премијер оценио сусрет са Тачијем, уз посредовање Ештонове, као конструктиван, додавши да је постигнут известан напредак, а да разлике постоје о томе како се бирају органи и какве су надлежности заједнице српских општина
  • Дачић нагласио да српска страна сматра да садашње надлежности нису довољне да заједница српских општина буде „значајан фактор на политичкој сцени Косова и Метохије”
  • Приметио да и на нивоу српских општина на Косову постоје доста широке надлежности, а да на нивоу Заједнице морају постојати органи који би формулисали њихову заједничку политику - органи који доносе одлуке и утичу на кадровска питања
  • Оценио да постоји могућност да се идућих недеља дође до компромиса
  • Поводом Тачијевог одбијања сваке могућности да север КиМ постане „Република Српска“ - Дачић нагласио да је „сигурно да надлежности заједнице српских општина, онако како су дефинисане нашом платформом, нису на нивоу надлежности које има Република Српска”

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је да је у данашњој рунди дијалога у Бриселу постигнута једино начелна сагласност о формирању заједнице девет српских општина на Косову, али не и договор о надлежностима те заједнице.

       Српска страна, казао је Дачић, тражи много већа овлашћења за ту заједницу него што је Приштина спремна да прихвати.

       Дачић је, после састанка с косовоским премијером Хашимом Тачијем и високом представницом ЕУ Кетрин Ештон, нагласио да ће се нова рунда преговора бити 20. марта.

       Србија жели да дијалогом реши сва отворена питања, не превасходно због добијања датума почетка преговора о пријему у ЕУ, већ да би се уклонио паралелизам институција на Косову, рекао је Дачић.

       Дачић је нагласио да је добар начин за то управо предлог српске стране да се формира заједница српских општина, под условом да су две стране спремне на компромис.

       Он је састанак оценио као конструктиван, додавши да је постигнут известан напредак, а разлике постоје о томе како се бирају органи и какве су надлежности заједнице српских општина.

       Дачић је рекао да српска страна сматра да садашње надлежности нису довољне да заједница српских општина буде „значајан фактор на политичкој сцени Косова и Метохије”.

       Премијер Србије је оценио да, мада за сада нема договора, постоји могућност да се идућих недеља дође до компромиса.

       На питање како гледа на изјаву Хашима Тачија после данашње рунде дијалога да ни под којим условима Приштина неће прихватити извршна овлашћења заједнице српских општина, Дачић је одговорио да Приштина стално понавља да не жели да на Косову настане „нешто као Република Српска” у БИХ.

       Дачић је у вези с тим нагласио да је „сигурно да надлежности заједнице српских општина, онако како су дефинисане нашом платформом, нису на нивоу надлежности које има Република Српска”.

       Како је указао Дачић, „ово су тешки преговори који треба да уклоне паралелизам институција и да се изрази специфичност српске заједнице и српског народа на Косову и Метохији, а то је немогуће оним што нуде косовски закони”.

       По речима Дачића, такве потребне надлежности се не подразумевају по косовским прописима.

       Премијер Србије је међутим приметио да и на нивоу српских општина на Косову постоје доста широке надлежности, а да на нивоу заједнице морају постојати органи који би формулисали њихову заједничку политику. То су органи који доносе одлуке, утичу на кадровска питања, додао је Дачић.

       „Не знам да ли могу рећи да ли сам одређени оптимиста, али у интересу је свих да дође до договора”, рекао је Дачић.

       „Оно што нико не може очекивати, је то да Србија због добијања датума преговора с ЕУ, учини нешто што није у националном и државном интересу”, истакао је премијер.

       С друге стране, рекао је Дачић, могуће је све оно што се не коси „с начелима и праведним предлогом који смо ми дали за оснивање заједнице српских општина”.

       Дачић је закључио да је у суштини остало мало времена јер се неки договор - што жели и Кетрин Ештон, мора постићи пре 16. априла, када Европска комисија и висока представница ЕУ подносе Савету министара ЕУ извештај о напретку у дијалогу, што је пресудно да ЕУ донесе одлуку о утврђивању датума почетка преговора о пријему и Србије у Унију.

ЕШТОН: Добар напредак, још посла до 20. марта

 

       ВИСОКА представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон оценила је да је остварен добар напредак након шесте рунде политичког дијалога у Бриселу.

       „Премијери Дачић и Тачи разговарали су данас са мном у Бриселу у оквиру дијалога о нормализацији односа између две стране, који се одвија под покровитељством ЕУ. Начинили смо добар напредак”, наводи се у саопштењу Ештонове.

       Она је додала да „има још посла да се уради до 20. марта” када ће се поново састати.

ТАЧИ: Усмени договор о повлачењу српских безбедносних структура

 

       КОСОВСКИ премијер Хашим Тачи изјавио је данас у Бриселу после завршетка шесте рунде политичког дијалога да још нема договора о извршним овлашћењима за заједницу српских општина на Косову.

       Он је, такође, рекао да ће се са премијером Србије Ивицом Дачићем и високом представницом Кетрин Ештон састати поново 20. марта

       Према његовим речима, постигнут је усмени договор о, како је рекао, повлачењу српских безбедносних структура са севера Косова.

       „Политика”
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари