Дачић са Тачијем „у кључној фази”, могуће и нове бриселске рунде

СЕДМА РУНДА ПОЧЕЛА ЗАЈЕДНИЧКИМ САСТАНКОМ ДАЧИЋА,

ТАЧИЈА И ЕШТОН, ОКО 11 ЧАСОВА

  • После тројног састанка, који је, према Танјугу, трајао нешто више од два сата, уследио је одвојени једночасовни сусрет Ештонове са Тачијем. Затим је шефица европске дипломатије имала билатерални састанак и са Дачићем, који је почео око 14 сати, а извештачима у Бриселу се учинио посебно дугим
  • Потом су се Дачић, Тачи и Ештон поново састали у поподневним часовима. нешто после 16 сати
  • Око 17 сати, Фонет је јавио да у Бриселу траје убеђивање премијера Србије и премијера Косова да одрже конференцију за новинаре.
  • Један функционер Европске комисије који је желео да остане анониман, рекао: „Ушли смо у најосетљивију фазу“

        СЕДМА бриселска рунда донела је нешто ново.

        Премијер Ивица Дачић два пута је разговарао са шиптарским премијером Хашимом Тачијем у присуству Кетрин Ештон.

        Главна тема било је формирање и надлежности заједнице српских општина на Косову и Метохији.

        Потпуно је нејасно да ли се нешто суштински променило у позицијама које у том дијалогу заступају Дачић, с једне, и Тачи, с друге стране, још није познато. Једино је Танјуг јавио да је, према сазнањима из Европске комисије, дијалог ушао у кључну фазу.

        Седма рунда је почела заједничким састанком Дачића, Тачија и Ештон, око 11 часова. Тај тројни састанак на почетку саме рунде разговора је, у односу на досадашњу праксу у оквиру дијалога, била извесна промена. Одвојени билатерални сусрети са Ештоновом раније су се увек одржавали пре заједничког састанка. Уобичајено је било, што ни овог пута није изостало, да се пре почетка разговора актери дијалога сусретну са високим америчким званичником задуженим за западни Балкан Филипом Рикером.

        После тројног састанка, који је, према Танјугу, трајао нешто више од два сата, уследио је одвојени једночасовни сусрет Ештонове са Тачијем. Затим је шефица европске дипломатије имала билатерални састанак и са Дачићем, који је почео око 14 сати, а извештачима у Бриселу се учинио посебно дугим.

        Потом су се Дачић, Тачи и Ештон поново састали у поподневним часовима. нешто после 16 сати.

        Бета је пренела да се у круговима ЕУ тумачило да је нови тројни састанак знак да постоји напор да се нешто и постигне. Међутим, ти кругови нису желели да коментаришу најаве појединих медија да се после састанка очекује и заједничка изјава двојице премијера.

        Око 17 сати, Фонет је јавио да у Бриселу траје убеђивање премијера Србије и премијера Косова да одрже конференцију за новинаре. Заједничко појављивање и обраћање јавности два премијера било би, како је речено, преседан у односу на досадашњи протокол када је свако посебно интерпретирао оно што се на састанку разговарало или шта је договорено.

        Њихов пристанак био би, како је пренела ова агенција, корак напред у дијалогу, а заједничко обраћање јавности, пред камерама, истовремено је и захтев немачких парламентараца из странке немачке канцеларке Ангеле Меркел.

        Потом је Бета јавила да је у дијалогу настала краћа пауза, после које ће се разговори о нормализацији односа Београд-Приштина наставити утроје.

        То су новинарима рекле дипломате које прате састанак, а европски функционери су незванично казали да је до паузе дошло зато што је висока представница хтела да се консултује са комесаром за проширење ЕУ, Штефаном Филеом.

        Тада је, према Танјугу, функционер комисије који је желео да остане анониман, рекао: „Ушли смо у најосетљивију фазу“.

        Маја Коцијанчич, портпаролка високе представнице ЕУ, казала је, уочи дијалога новинарима у Бриселу да напори иду у правцу напретка у дијалогу и подсетила да је висока представница ЕУ прошле недеље посетила Београд и Приштину због консултација са политичким лидерима.

        Иако се раније могло чути да је ова рунда преломна за исход дијалога због априлског рока у коме Европска комисија треба да састави извештај о напретку у нормализацији односа Србије и Косова, извори Танјуга у Бриселу сад кажу да ће током следећих недеља вероватно бити нових рунди.

        Функционер комисије који је желео да остане анониман изјавио је раније за Танјуг да уколико овог пута не дође до договора још има времена за наставак дијалога с обзиром на то да се министри иностраних послова земаља чланица, који треба да одлуче о евентуалном отварању преговора Србије о придруживању ЕУ, састају у Луксембургу тек 22. априла.

        То је на известан начин у Београду потврдио и шеф делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер рекавши раније да постоје добре шансе да се постигне напредак у јучерашњем дијалогу који би довео до споразума Београда и Приштине о заједници српских општина, али да ће учесници дијалога имати још времена уколико је то потребно.

ТАЧИ: Кфор да надгледа примену споразума Београд-Приштина

        ПРИШТИНСКИ премијер Косова Хашим Тачи затражио је јуче у Бриселу од генералног секретара НАТО-а Андерса Фога Расмусена да Кфор има одлучујућу улогу у остваривању евентуално постигнутог споразума о нормализацији односа Србије и Косова. Расмусен, с којим се Тачи састао у Бриселу, изјавио је да ће Кфор наставити да извршава своју мисију обезбеђивања мира на Косову, саопштено је из кабинета косовског премијера.

        „Премијер Тачи је информисао Расмусена о процесу дијалога о нормализацији међудржавних односа између Косова и Србије и затражио да НАТО има одлучујућу улогу у остваривању евентуално постигнутог споразума о нормализацији односа”, пише у саопштењу.

        Тачи се такође заложио за даљи напредак и остваривање пуних оперативних капацитета Безбедносних снага Косова.

Рикер верује да је могуће постићи договор

        АМЕРИЧКИ дипломата задужен за западни Балкан Филип Рикер изјавио је у Бриселу да верује да је могуће да ће у дијалогу Београда и Приштине бити постигнут договор, под условом да обе стране буду конструктивне и усредсреде се на будућност својих народа.

        „Верујем да је могуће пронаћи решење”, рекао је Рикер новинарима након што је у Бриселу имао низ одвојених сусрета са учесницима дијалога и функционерима Европске уније.

        Амерички дипломата је подвукао да Сједињене Државе снажно подржавају процес нормализације између Србије и Косова и да је ту поруку јче у Риму српским и косовским лидерима пренео и амерички потпредседник Џозеф Бајден. „Учешћем у овом процесу лидери Србије и Косова чине праву ствар”, рекао је Рикер и нагласио да је за обе стране неопходно да политички лидери имају конструктиван приступ и усредсреде се на европску будућност, а не прошлост.

        Рикер је похвалио посредничке напоре високе представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон и истакао да у томе има пуну подршку Вашингтона.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари