Дачић признао да је за његову и Вучићеву Србију свако ново радно место - херојски чин
ВИЦЕПРЕМИЈЕР СРЕЋАН КАД ОТВОРИ КАКАВ НЕМАЧКИ ПОГОН У СРБИЈИ,
А ПРЕМИЈЕР „У ТРАНСУ“ - ШТО ЈЕ ОТВОРИО ИТАЛИЈАНСКИ
- Признао и да је извоз Србије такав и толики да га је експорт Фиата из Крагујевца повећао чак за - четвртину
ПРЕМИЈЕР и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изразио је данас очекивање да ће раст бруто домаћег производа до краја ове године бити два одсто, а да ће раст индустријске производње премашити пет процената.
То може да буде најава изласка Србије из рецесије, али нажалост још не може да се говори о повећању броја запослених, оценио је Дачић током обиласка радова на изградњи производних погона италијанске фабрике Морето у Брзану код Баточине.
Премијер је истакао да је отварање сваког новог радног места - херојски чин у Србији, у којој је стопа незапослености 24 одсто, једна од највиших стопа у Европи. Он је подсетио да код младих у Србији стопа незапослености премашује 50 одсто.
Обилазећи радове на изградњи погона фабрике Морето код Баточине, која ће запослити више од 100 људи, Дачић је указао да је Италија највећи спољнотрговински партнер Србије.
„У Италију највише извозимо, али из Италије и највише увозимо“, рекао је Дачић и подсетио да је италијанско-српска фабрика Фијат аутомобили Србија највећи српски извозник, наглашавајући да га због тога радује долазак италијанске фабрике Морето у Србију.
Подсетивши да је у четвртак састао са руководством Фијата, Дачић је рекао да се разговарало, поред осталог, о завршетку аутопута Крагујевац - Баточина, који ће, како је рекао, бити у потпуности завршен до септембра 2014.
Говорећи о страним инвестицијама, Дачић је подсетио да у недељу, 24. новембра, званично почиње изградња магистралног гасовода Јужни ток кроз Србију, вредног скоро две милијарде евра и најавио да ће у уторак, 26. новембра, присуствовати састанку привредника из Кине и премијера из 16 земаља Југоисточне и Централне Европе. Дачић је пренео да кинески привредници намеравају да у овом делу Европе инвестирају око 10 милијарди евра.
Премијер Србије је најавио да су у току разговори око реконструкције и изградње железничке пруге Будимпешта - Београд, као и да се са америчким компанијама разговара о инвестицији од 300 милиона долара у изградњу ветрпаркова у Србији.
„Све ово је неопходно да бисмо сманнили стопу незапослености, односно да бисмо повећали број запослених“, рекао је Дачић и оценио да је улога државе у време кризе да помаже и подстиче запошљавање, јер без тога нема бољег живота у земљи.
Власник компаније Морето Алфредино Морето најавио да ће та фирма отворити много радних места у Србији и оценио да је долазак премијера Србије на отварање фабрике у Брзану значајан и важан позив инвеститорима да дођу и улажу у Србију.
Дачић је посебно нагласио да је извоз више од 100.000 аутомобила „фијат 500Л“ из Србије у овој години велики успех компаније Фијат аутомобили Србија (ФАС) из Крагујевца.
„То је и велики пословни приход компаније и то је довело до тога да се за више од 25 одсто повећа извоз Србије у овој години“, нагласио је Дачић.
Подсетивши да је јуче састао са руководством Фијата у Београду, Дачић је пренео да је са менаџментом Фијата разговарао о завршетку изградње аутопута Крагујевац - Баточина, као и о изградњи обилазнице око Крагујевца и реконструкцији железнице, јер велики број камиона и возова одлази према луци Бар.
Дачић је оценио да су обавезе Владе Србије, али и локалних самоправа да се реше инфраструктурни проблеми, за лакше функционисање Фабрике аутомобила у Крагујевцу, указујући да би решавање тих проблема требало полако приводити крају.