Дачић Француску и Шведску прогласио „пријатељима Србије на путу у ЕУ”
НАИВНО СЕ НАДА ДА ЋЕ МУ ПАРИЗ И СТОКХОЛМ
ПОМОЋИ ПРОТИВ ЛОНДОНА И БЕРЛИНА
- Осврћући се на иницијативу Велике Британије и Немчке да напредак Србије буде уско везан за нормализацију односа са Приштином, Ивица Дачић је истакао: „О томе се још дискутује, дискутоваће се и у новембру, и зато је важно да разговарамо са што више земаља у ЕУ како се позитивна јунска одлука Савета ЕУ не би релативизовала неким амандманима“
ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је после билатералних сусрета са шефовима дипломатија Француске и Шведске у Луксембургу да они сматрају да нема места за постављање нових услова Србији и да то неће подржати.
Дачић је у Луксембургу разговарао са Лораном Фабијусом и Карлом Билтом пре првог састанка Савета за примену С С П.
Он је подсетио да су Шведска и Француска традиционалне савезнице Србије на путу ка чланству у ЕУ.
„Разговарао сам са њима о прегаварачком оквиру и они су позитивно оценилии све што је Србија урадила и рекли да, с обзиром на веома позитиван извештај Европске комисије, сматрају да нема места да се додају неки нови услови и да они тако нешто неће подрзати“, рекао је премијер новинарима.
Он је изјавио да је што скорији почетак преговора о придруживању ЕУ од историјског значаја за Србију и да је стога важно имати подршку пријатеља.
„Очекујем да се позитивна одлука Савета ЕУ из јуна месеца реализује до краја и да Савет у децембру, како је то предвиђено, одлучи о отварању прве међувадине конференције најкасније у јануару“, рекао је премијер.
Дачић се осврнуо на иницијативу Велике Британије и Немчке да напредак Србије у европским интеграцијама преговарачким оквиром буде уско везан за нормализацију односа са Приштином и истакао да одлука о томе још није донесена.
„О томе се још дискутује, дискутоваће се и у новембру, и зато је важно да разговарамо са што више земаља у ЕУ како се позитивна јунска одлука Савета ЕУ не би релативизовала неким амандманима“, рекао је он.
Премијер је најавио да ће током предстојећег састанка са шефицом европске дипломатије Кетрин Ештон и комесаром за проширење Штефаном Филеом разговарати о овим темама, као и о имплементацији досадашњих договора са Приштином у вези са предстојећим локалним изборима на Косову.
„Морамо искористити досад најпозитивнији извештај ЕК о Србији у финишу ове трке, како би изборили што бољи резултат за Србију“, закључио је Дачић.