Дачић би примио Нобела за исто за шта и Тачи, само - после Николићеве критике - не би стајао поред њега
ПЛАШИ ВУЧИЋА ПРИЧОМ ДА БИ СПС НА ВАНРЕДИМ ИЗБОРИМА ПРОШАО ВЕОМА ДОБРО
- Навео да је „део државног система убио Зорана Ђинђића”, па додао:„Не могу да кажем да је држава то урадила, али урадили су људи који су радили у државном органу, то значи у полицији и у том смислу свакао ко је одговоран мора да одговора”
- Открио да се пет пута сусретао са директорком америчке агенције за борбу против наркотика... Па – уз тврдњу да никада није видео Дарка Шарића - нагласио да се његов социјални стаус и имовинска карта нису променили у последњих 10 година
ПРЕМИЈЕР и председник СПС Ивица Дачић поручио је вечерас да је и за СПС добар тренутак за ванредне парламентарне изборе и да би социјалисти постигли најбољи могући резултат, али да они нису тема нити државни приоритет.
Дачић је нагласио да између њега и првог потпредседника Александра Вучића нема сујете и да су најтеже одлуке доносили у договору, као и да је немогућа замена премијерског и потпредседничког места.
Вучић је, како је подсетио Дачић, рекао да без избора неће да преузме премијерску функцију.
„Нисмо ми лицемери и сујетни да само због тога ко ће обављати неку функцију упропастимо државу”, поруцицо је Дачић.
Он је поновио да не бежи од избора, али да мисли да нема разлога за њихово расписивање, да нема кризе у Влади и да су његови односи са лидером СНС и првим потпредседником Владе добри. Како је рекао, више пута је о томе разговарао са Вучићем, и закључили су да то није приоротет и да треба радити на реформама.
Он је за Б92 рекао и да не може да спречи одлуку да се иде на изборе и нагласио да није дошао на то место захваљујући само сопственој жељи или уценама, већ на предлог председника Србије.
Нагласивши да са Вучићем проводи више времена него са страначким колегама, премијер је рекао: ”Никад није било сујете или неслагања око стратешких питања. Ми смо донели најтеже одлуке”.
Говорећи о најтежим одлукама током преговора у Бриселу, Дачић је рекао да је за Вучића то била тежа одлука него за њега.
„Јер сам то још 2008. године преболео, једно је шта ми желимо, а шта је питање реалности међународних односа”, рекао је Дачић.
Не постоји никаква политичка препрека – рекао је Дачић - да се истажи убиство новинара Славка Ћурувије и да би било праведно да тај случај буде завршен у ово време, односно што пре.
Дачић је рекао да се мора радити и на другим убиствима новинара и политичара почињеним у периоду када је убијен Ћурувија. На питање да ли је Слободан Милошевић давао таква наређења одговорио је:
„Ко год да је давао та наређења треба да договора. Милошевић је сада мртав, али ако је део система те власти чинио та дела сигурно треба то да се процесуира”.
Дачић је навео и да је„део државног система убио Зорана Ђинђића”.
„Не могу да кажем да је држава то урадила, али урадили су људи који су радили у државном органу, то значи у полицији и у том смислу свакао ко је одговоран мора да одговора”, рекао је премијер у интервјуу тв Б92.
Он је поновио да ко год да је чинио најтежа кривична дела мора да одговра из било које странке да је, ”па и да му је најрођенији”.
„Немој нико да сумња да ће било ко бити ослобођен било какве одговорности”, поручио је Дачић.
На питање да ли ће и он поднети оставку ако тај случај не буде завршен, будући да је то најавио први потпредседник владе Александар Вучић, Дачић је рекао да ”не зна детаље око свега тога”, и да он може бити одговоран у оном делу посла који полиција треба да ради, али да му је некадашњи министар полиције Драган Јочић, када је од њега преузимао дужност рекао да се сви списи о томе и још неким случајевима налазе у тужилаштву.
„Ако постоји политичка препрека - не знам ко би могао да је да. Не постоји никаква политичка препрека, за коју верујем да није постајала ни раније, али се није ишло напред. Изгубили смо 14 година од тог догађаја вртећи се у круг”, рекао је Дачић.
Говорећи о случају Дарка Шарића, Дачић је рекао да су још пре неколико година формиране групе које се баве случајем тог одбеглог нарко боса и да су постојале одређене најаве да би могло да дође до хапшења или предаје, а да ли ће и када то бити - то је питање на које је тешко дати одговор.
„Укључен сам колико ми као политичари треба да будемо укљчени и обавештени, али у полицијском смислу речи то није наша ствар да се ми бавимо сада полицијским истагама”, рекао је Дачић, који је и министар унутрашњих послова.
На питање да ли би подржао да се на саслушање позове његов саветник Бранко Лазаревић и да ли мисли да би на основу неких информација он лично био угрожен, Дачић је рекао да је „све то део политичке борбе”.
„Да имам било какве везе са тиме, сигурно се не бих пет пута сусретао са директорком америчке агенције за борбу против наркотика... Никада нисам видео Шарића...”, рекао је Дачић, наводећи да се његов социјални стаус и имовинска карта нису променили у последњих 10 година.
„Нисам ваљда луд да се бавим тим послом, а да од тога немам користи”, рекао је Дачић.
Он је изјавио да се могућност да добије Нобелову награду за мир мери промилима и да ту тему треба оставити по страни, а ако је и добије, озбиљно ће размислити да ли треба да је прими у друштву Хашима Тачија.
Дачић је рекао да је и пред Тачијем у Савету безбедности УН рекао да за њега сматра да је трговац људским органима. Премијер је подсетио да није тражио ни од кога да га кандидује за ту награду, да за њу није радио и да га то не интересује.
Дачић је упитао - да ли треба унапред да каже да нешто одбија, за шта га нико није ни обавестио да је кандидат.
„Да ли Тачи треба да је добије или не, то је питање о коме ми не можемо да одлучујемо, а вероватноћа да је добијем је равна промилима и ту тему треба оставити по страни. Једино добро је што смо по нечему добром поменути, а да ли ми се друштво свиђа - па није ми се свиђало друштво ни када сам први пут сео да преговарам”, рекао је Дачић.
„Ако је будем добио, озбиљно ћу да размислим да ли треба да буде примљена у таквом друшвту”, додао је он одговарајући на захтев новинара да прокометнарише изјаву председника Србије Томислава Николића да Нобеобу награду не би требало да прими у друштву косовског премијера.
На констатацију да је изградио посебан однос са високом представницом ЕУ Кетрин Ештон и да је ”ту било и стихова”, премијер је рекао да је он такав човек и да свакога ко дође у Србију дочека срдачно.
„Српски народ је гостољубив и заслужује бољи третаман, боље да то радим него да клечим и извињавам се по целом свету”, рекао је Дачић и додао да добри односи морају да се граде.
„Ако успевате да у Москви будете дефинисани као стратешки партнери, да у ЕУ на вас гледају са поштовањем, а у Вашинготну кажу да никада нисмо имали односе на таквој висини....., Вучић, ја и Николић смо синергетски спојили сваког ко има на некога утицај, Вучић је продорнији од мене, може да позове неког и да разговара о немачком ставу, ја могу на нешто друго...”, рекао је премијер.
Дачић се осврнуо и на став председника Николића да неће подржати потписивање међудржавног споразума са Косовом, истакавши да за тако нешто не постоји бојазан, као и да то није порука упућена њему, већ ЕУ и Бриселу.
„Србија никада неће прихватити да учини било шта што би у статусном смислу промелило неш став, преговори су статусно неутрални од почетка, а иницирао их је Николић и тражио да буду на највишем државном ниову. ЕУ не жели да то објави пре 21. јануара, у њему је дефинисано да треба да се оствари пуна нормализација односа, да се правно обавезујући документ потпуше и да ће то бити разматрано у поглављу 35”, рекао је Дачић.
Он је још једном нагласио да нико нема намеру да потпише међудржавни споразум, јер и у самој ЕУ постоје државе које не признају Косово.
Дачић је изјавио да СПС, коју он води, нема никакве везе са оптужбама у вези са „Галеником” и да су такве оцене коришћене у политичке сврхе.
Рекао је да се не плаши отужби на рачун странке коју води, али и упозорио да нико не сме да злоупотребљава политику за приватне ствари, иако се оне дешавају кад постоји могућност за дискреционо управљање одређеним фондовима и предузећима.
На питање у вежи дешвања у Србијагасу, премијер је рекао да је том јавном предузећу, као и неким другима, потребна помоћ државе и да њихово пословање треба да буде тема разговора државног врха.
„Али бих одвојио део који се тиче различитих ставова и персоналних погледа на та питања од суштине проблема”, рекао је Дачић и указао да Србијагас од НИС купује гас по вишим ценама него што га продаје и да је то један од разлога за његову непрофитабилност.
(Танјуг)