Дачић би опет хтео да Срби са севера признају „централну власт у Приштини”
У МОСТАРУ О РЕЗОЛУЦИЈИ 1244 ГОВОРИО У ПРОШЛОМ ВРЕМЕНУ,
А ЕШТОНОВОЈ ПОНУДИО - НАСТАВАК ПРЕГОВОРА
- Неопходно је да постоји регионални командат полиције, да буду решена питања образовања, здравства и културе
- Ми не тражимо сепарацију, него желимо да та питања буду решена на прецизан начин. Досадашњи предлог није био довољан и зато ми тражимо наставак преговора
ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је данас у Мостару да Србија верује да је компромис у дијалогу Београда и Приштине могуће постићи, али је додао да питање Косова не би требало да буде везано за пут Србије ка Европској Унијји (ЕУ).
Дачић је након обиласка Међународног сајма привреде у Мостару новинарима рекао да Србија жели да буде чланица ЕУ, али да је проблем у томе што пут Србије ка ЕУ није исти као код неких других земаља.
Кад неке друге земље преговарају о уласку у ЕУ онда се воде разговори о економским темама, риболову, а Србија, како је рекао, има Косово.
„То није исто и није једноставно. То је исто као овде у БиХ где такође постоје неке теже теме. То, међутим, не значи и да ми морамо да прихватимо сваки захтев који нам долази”, рекао је Дачић.
Српски премијер је изјавио да је пре два дана разговарао са високом представницом ЕУ Кетрин Ештон и да јој је том приликом пренео какав ће бити став Србије о бриселској понуди.
„Ми желимо наставак дијалога око кључних питања везаних за безбедност грађана, а то је питање правосуђа, полиције, присуства неке будуће косовске војске на простору севера Косова где живе већином Срби, имајући у виду пре свега искуства из прошлости”, рекао је Дачић и истакао да су то питања која, пре свега, Србију интересују.
Он је изразио наду да је до компромиса могуће доћи, али невезано од тога, каже, питање Косова не би требало да буде везано за пут Србије ка ЕУ.
Премијер је подсетио да је некада Резолуција Савета безбедности УН 1244 гарантовала разоружање свих структура на Косову и додао да је зато данас битно да, док се не створи међусобно поверење, да постоје неке гаранције у сферама, посебно у полицији и правосуђу.
Он је казао и да су гаранције неопходне да ће се у тим сферама поштовати етнички састав становништва, запослених, као и да ће се руководеће структуре бирати на начин који ће уважавати централну власт у Приштини, али и да предлози долазе од српске заједнице.
Неопходно је, казао је Дачић, и да постоји регионални командат полиције, затим решена питања образовања, здравства и културе, односно да буде потпуно јасно на који начин се утврђују планови и програми.
„Ми не тражимо сепарацију него желимо једноставно да та питања буду решена на прецизан начин. Овај досадашњи предлог није био довољан и зато ми тражимо наставак преговора”, навео је Дачић.