БАЧЕВИЋ: Србија да буде центар за кинеске инвестиције у централној и источној Европи

РУДАРСКЕ ФИРМЕ ИЗ КИНЕ ВЕЋ СУ У СРБИЈИ, АЛИ УГЛАВНОМ КАО ДЕО КАНАДСКИХ И АУСТРАЛИЈСКИХ КОМПАНИЈА

Милан Бачевић

  • Званични Пекинг ће наступ свог бизниса помагати преко фонда са 25 милиона евра

         МИНИСТАР природних ресурса, рударства и просторног планирања Милан Бачевић предложиће да Београд постане центар за кинеске инвестиције у централној и источној Европи.

         Како је саопштено из његовог кабинета, Бачевић је ово изјавио за Кинески међународни радио у Тианђину, након потписивања Меморандума о разумевању у области геологије и рударства с кинеским министром природних ресурса Ђианом Дамингом.

         Бачевић је раније био гост министарске конференције у овом кинеском граду, организоване у оквиру велике сајамске манифестације „Кинеско рударство 2013”.

         „Први састанак ван Кине, у оквиру механизма за сарадњу са земљама централне и источне Европе, који је успостављен 2012, биће одржан средином овог месеца у Букурешту”, казао је Бачевић, додавши да је поменути механизам за сарадњу велика развојна шанса за наш део Европе.

         „Том приликом ћемо предложити да Београд постане центар за кинеске инвестиције, јер се у Србији, у сарадњи са кинеским партнерима, већ реализују велики инфраструктурни пројекти и то је најбоље за српске економске и политичке интересе”, навео је Бачевић.

         Током састанка с кинеским министром Дамингом, Бачевић је напоменуо да су кинеске компаније за истраживање рудних лежишта у великој мери присутне у Србији, али као део углавном канадских и аустралијских компанија.

         „Ово је прилика да кинеске компаније у Србији наступе под кинеском заставом, у обостраном интересу. Средства за наступ кинеских рударских компанија, када су истраживања у питању, обезбеђује влада у Пекингу, али не треба заборавити ни фондове којима располажу моћне кинеске компаније из овог сектора”, навео је Бачевић.

         Он је додао да је Кина велика сила, када је експлоатација и прерада техногених сировина у питању, располаже најсавременијом опремом и важно је да се као инвеститор појави у Србији у области експлоатације руда, а не само истраживања лезиста.

         Кинески министар Дамнинг изнео је предлоге за продубљење сарадње са Србијом, уз напомену да ће бити основан посебан фонд, вредан 25 милиона евра, који би могао бити увећан како напредак у сарадњи буде одмицао.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари