НИНИЋ: У којој ће држави бити тај Џебал Алија?

РАЗЛИЧИТЕ РЕАКЦИЈЕ НА ПАЦОЛИЈЕВУ ИНИЦИЈАТИВУ ДА СЕВЕР КОСОВА

ДОБИЈЕ СТАТУС „ЗОНЕ ЏЕБАЛ АЛИЈА У ДУБАИЈУ“

Бранко Нинић

          СЕВЕР Косова треба да буде слободна економска зона, попут зоне Џебал Алија у Дубаију - изјавио је Беџет Пацоли, потпредседник косовске владе и лидер Алијансе за ново Косово.

          Пацоли је своју иницијативу дефинисао овако: „Слободна економска зона обухватила би северни део Косова, унутар такозване данашње виртуелне границе севера, укључујући и јужни део Митровице. У наредних 20 или 30 година могла би да донесе по неколико хиљада нових радних места годишње“.

          Државни секретар у Министарству за КиМ, Оливер Ивановић, у Пацолијевој идеји прво види факт да и Приштина почиње да признаје специфичност севера Косова, али одмах указује да је идеја о посебној царинској зони прилично стара и да је Београд то заговарао још 1999. године.

          „Лично мислим да ће север бити нешто специфично, а та специфичност се може огледати у томе што ће бити бесцаринска зона. То нема никакве везе са статусом Косова и ни на који начин не прејудицира статус Косова“, наглашава Ивановић и процњеује да би тако нешто било добро за опоравак привреде у том делу КиМ и да би помогло запошљавању људи који су до сада искључиво везани за буџетске установе.

          Он, међутим, упозорава: „Неумесно је поређење са Дубаијем, али је у принципу очигледно да сви Албанци сматрају да ће север бити нешто другачији“.

          На Пацолијев „Дубаи“ осетно друкчије гледа Бранко Нинић, председник општине Лепосавић:

          „Све док се политички не реши питање Косова, мислим да грађани неће прихватати такву идеју. Пацоли и раније заговарао такав предлог. Албанци покушавају да изврше притисак на грађане севера Косова и Метохије инвестицијама, али у томе немају успеха“ - истиче Нинић.

          Он има „ли“ и поводом Пацолијевог уверења да би се, када би инвеститори дошли и расписали конкурс за радна места, пријавило много људи који не би ни приметили да постоји такозвана граница на Ибру. Нинић на ово узвраћа: „И ми се с тим слажемо да не постоји граница на Ибру, зато се и залажемо за Европску унију. Али, питање је у којој држави ће инвеститори да улажу“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари