Заштитник грађана није ни покушао да утврди шта је на одузетим снимцима видео-камера банака

ЈАНКОВИЋ: ГАШИЋ И СТЕФАНОВИЋ ДА УТВРДЕ ОДГОВОРНОСТ ЗА ПРОПУСТЕ ПОВОДОМ ГЕЈ-ПАРАДЕ

  • Утврдио да су пропусти МУП) то што су припадници Жандармерије „употребили прекомерну (несразмерну) силу, у јачем интензитету и дужем трајању него што је то евентуално било неопходно, укључујући и употребу службене палице ван регије великих мишићних група”, као и то што нису одмах пружили или позвали потребну медицинску помоћ повређенима
  • Навео да полиција није била обавештена да су припадници Војне полиције, који су били у пратњи Андреја Вучића, на задатку и куда се крећу, као и да ну Министарство одбране није омогућило да обави разговор са свим запосленима у Министарству чије изјаве су биле од значаја за поступак
  • Тврди да је неистинита изјава министра одбране Братислава Гашића да припадници ВБА) нису од грађана узимали изјаве о догађају јер је то у даљем току поступка доказано
  • Утврдио да је ВБА поступила незаконито јер је, по налогу министра одбране, прикупљала податке узимајући изјаве од физичких лица и одузела снимке са сигурносних камера две банке, а није о свим стеченим сазнањима од значаја за поступке у току преко Министарства одбране упознала надлежно јавно тужилаштво, нити одмах заштитника грађана

         ЗАШТИТНИК грађана Саша Јанковић позвао је данас министре унутрашњих послова и одбране Србије да утврде одговорност оних који су прекорачили овлашћења и поступили мимо закона током и након инцидента на Паради поноса прошле године у Београду, када је Жандармерија претукла браћу премијера Србије и градоначелника Београда, Андреја Вучића и Предрага Малог, као и још двојицу припадника јединице Војне полиције „Кобре”.

         Омбудсман је на свом сајту навео да је било пропуста током и после инцидента на Паради поноса 28. септембра 2014. године и објавио документа у којима се наводе пропусти, као и његове препоруке.

         Јанковић је утврдио да су пропусти Министарства унутрашњих послова (МУП) то што су припадници Жандармерије „употребили прекомерну (несразмерну) силу, у јачем интензитету и дужем трајању него што је то евентуално било неопходно, укључујући и употребу службене палице ван регије великих мишићних група”, као и то што нису одмах пружили или позвали потребну медицинску помоћ повређенима.

         Заштитник је утврдио да полицијски службеници нису извршили увиђај, нису на Законом прописан начин привремено одузели пиштољ од припадника Војне полиције, нити су га на законом прописан начин вратили.

         По налазу заштитника, пропуст је и то што је МУП одбио да достави тражене податке омбудсману када их је тражио, већ је то учинио тек након отварања поступка контроле.

         Јанковић је навео да је Министарство одбране поступало незаконито јер су припадници Војне полиције мимо утврђених надлежности обезбеђивало лица ван Министарства одбране и Војске Србије, и при томе предузимало мере према другим овлашћеним службеним лицима и грађанима којима се ограничавају њихова права.

         Заштитник је навео да полиција није била обавештена да су припадници Војне полиције, који су били у пратњи Андреја Вучића, на задатку и куда се крећу, као и да је Министарство одбране поступило незаконито и у поступку контроле, јер му није доставило све тражене информације и документа, нити му је омогућило да обави разговор са свим запосленима у Министарству чије изјаве су биле од значаја за поступак.

         Јанковић је навео да је утврдио да је неистинита изјава министра одбране Братислава Гашића да припадници Војно-безбедносне агенције (ВБА) нису од грађана узимали изјаве о догађају, што је у даљем току поступка доказано „с обзиром да су припадници ВБА неспорно прикупљали податке од грађана узимањем њихових изјава”.

         Заштитник је утврдио и пропусте ВБА која је поступила незаконито јер је, по налогу министра одбране, прикупљала податке узимајући изјаве од физичких лица и одузимајући снимке са сигурносних камера две банке, није о свим стеченим сазнањима од значаја за поступке у току преко Министарства одбране упознала надлежно јавно тужилаштво, нити одмах заштитника грађана.

         Како се наводи, ВБА је поступила незаконито јер није у потпуности сарађивала са заштитником грађана у законом прописаном поступку контроле, јер није у остављеном року доставила све податке којима располаже, а неке ни након истека остављеног рока.

         У документу се наводи да директор ВБА није одбио налог министра одбране да предузме одређене мере ван законом утврђене надлежности ВБА, нити га упозорио на незаконитост налога, већ је налог спровео као законит.

         Заштитник је препоручио МУП-у да утврди дисциплинску одговорност за прекорачење полицијских овлашћења и што није одмах пружена помоћ повређенима, затим да утврди ко је одговоран што није обављен увиђај, због чега пиштољ није одузет и враћен у складу с прописима, као и да се утврди због чега заштитнику нису достављени сви документи, када је то затражено.

         Јанковић је препоручио Министарство одбране да, ако сматра потребним, покрене иницијативу за измену Закона о Војсци у делу којим је прописана надлежност Војне полиције за послове обезбеђења личности, као и да убудуће у обављању војних задатака у потребној мери обавести друге државне органе и координира са њима своје активности.

         Министарству одбране препоручено је да обезбеди да запослени у Министарству и припадници Војске Србије знају да нису овлашћени да службено интервенишу када сами процене да припадници полиције прекорачују своја овлашћења, и да у таквим случајевима имају право на нужну одбрану, крајњу нужду, право да сликом и звуком забележе поступање службених лица.

         „Министар одбране неће давати незаконите налоге Војно-безбедносној агенцији и поштоваће њену самосталност у обављању послова из своје надлежности”, препорука је заштитника грађана.

         Директору ВБА је препоручено да налоге добијене од министра одбране или било кога другог, самостално сагледава са становишта законитости и правилности, и да одбије спровођење незаконитих налога, као и да обавести заштитника о пријему незаконитих налога чијим извршењем би била прекршена права грађана.

         Такође је препоручио да ВБА покрене поступак опозива тајности података садржаних у документу од 7. октобра 2014. године.

         МУП, Министарство одбране и ВБА имају рок од 60 дана да обавесте заштитника грађана да ли су поступили по препорукама.

         (Бета)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари