Вукадиновић: Разговори, само леп гест Николића
ОПОЗИЦИЈА НЕЋЕ ИМАТИ ВЕЛИКИ УТИЦАЈ НА ВЛАДИНУ ПЛАТФОРМУ О КОСОВУ И МЕТОХИЈИ
Влада се налази у јединственој прилици да без много буке, решава питање Косова и Метохије
После амбасадора Руске Федерације, Кине, Велике Британије и других држава чланица ЕУ у Србији, председник Републике Томислав Николић данас би о нацрту државне стратегије за КиМ требало да разговара и с председницима највећих опозиционих странака.
Он ће имати одвојене разговоре с лидерима ДС, ДСС, ЛДП и СВМ Драганом Ђиласом, Војиславом Коштуницом, Чедомиром Јовановићем и Иштваном Пастором, саопштено је из Председништва Србије.
Састанци почињу у 12 часова, а први ће код Николића лидер ДС Драган Ђилас. Он је јуче рекао да би било боље да су странке биле укључене у цео процес, пре него што су амбасадори били упознати са текстом.
“Надам се да ћемо добити текст платформе и да ћемо о том тексту моћи да се изјаснимо,“рекао је лидер ДС Драган Ђилас напомињући да демократе преузимају одговорност за све у претходном периоду, када је преговарач био Борислав Стефановић, али не и за оно што је договорено у последње време, почев од официра за везу.
Иако опозиција и аналитичари тврде да је оваква процедура „незапамћена у Србији,“ у Председништву незванично кажу да нема ничег спорног, јер Николић страним дипломатама није представио финални документ, који ће морати да прође кроз све институције, укључујући и парламент.
Гостујући у емисији Б92 „Кажипрст“, уредник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић оцењује да утицај опозиције на такст платформе не може бити велики, тим пре што опозиција по природи ствари има супротан став. Према његовим речима пре се ради о лепом гесту.
Најважнији је став једне опозиционе партије – Демократске странке јер је она, како каже Вукадиновић, највећа опозициона странка, затим то је странка која је отпочела тај процес дијалога који се ових дана финализира те им је стога врло незгодно да критикују нешто што су сами започели.
Такође, ДС не може претерано бити критичан о платформи јер ослушкује Брисел, те на том пољу не жели да изгуби поене, али не може ни претерано хвалити текст платформе, јер ће онда изгубити део подршке на домаћој политичкој сцени, будући да ће испасти да подржавају политику њихових противника.
Када је реч о ЛДП-у, њихов став о решавању питања Косова је јасан и што се њих тиче они подржавају да се то питање реши што пре.
ДСС је, с друге стране, објашњава Вукадиновић, у једној непринципијелној ситуацији, јер су подржали Николића у другом кругу председничких избора те сада не могу да кажу да су погрешили пошто се не слажу са политиком која се сада води о Косову. Та странка се такође вероватно нада да ће на крају та политика бити другачја, а чини се и да прижељкују и место у београдској власти са напредњацима, уколико дође до њеног прекомпоновања, те због тога највероватније имају тако млаку реакцију на садашњу политику владе према Косову, додаје Вукадиновић.
Такође, радикала нема у Скупштини, подсећа уредник Нове српске политичке мисли. Због свега тога, истиче он, ова влада се налази у јединственој прилици да без много буке опозиције, која се, како је објаснио, налази у специфичној ситуацији, решава питање Косовова и Метохије.
Међутим, он редослед показивања текста платформе види као нешто што оставља горак укус у устима, будући да је она представљена прво страним амбасадорима, па тек онда треба да буде представљена председницима странака.
А на питање шта се онда добија од Европске уније, ако се узме у обзир да је пре њима показан текст него домаћим политичарима, Вукадиновић каже да се од Брисела очекује нека похвала, која је и стигла од стране Јелка Кацина, али и неко обећање да тај текст неће бити јако критикован.
Говорећи о самом тексту платформе, он каже да верује да он није потпуна катастрофа, али напомиње да му већ и оно што се појављује у медијима односно што се наводи као садржај платформе, делује катастрофално, јер је питање да ли се прича о решењу питања за Србе унутар независног Косова, или решењу за Косово унутар Србије.
Изгледа ми да ми решавамо проблем Срба на Косову, као независном и прихваћеном, то јест, као државном ентитету, казао је он и објаснио да се ту ради о једној игри речи. Наиме, како објашњава, овде није реч о дефакто признању Косова, јер се од Србије то није ни тражило. Од нас се тражи прихватање.
Извор: Факти, Б92