САНДА: Ово са NATO је неупоредиво неповољније од приступања Тројном пакту 1941.

ВУЧИЋ И ДАЧИЋ УВОДЕ СРБИЈУ У NATO НА МАЛА ВРАТА,

А NATO УЛАЗИ У СРБИЈУ - НА ВЕЛИКА

Др Санда Рашковић Ивић

  • Као министар спољних послова, Ивица Дачић би морао да зна да је Споразум о условима пребивања, привилегијама и имунитету Руско-српског хуманитарног центра у Нишу у последњем тренутку повучен са дневног реда током посете Владимира Путина Србији у октобру 2014. године. До повлачења споразума дошло је због притиска САД и ЕУ, којима је Влада Србије, нажалост, подлегла

        ПОСЛЕДЊИ јавни иступ Ивице Дачића, који противљење пузајућем уласку Србије у NATO назива „лажном забринутошћу и изговором за још један бескрупулозан напад“, само је једна у низу његових нервозних и неумерених реакција последњих недеља.

        Кораци које предузима владајућа коалиција још од прве владе Александра Вучића и Ивице Дачића усмерени су ка уласку Србије у NATO на мала врата и уласку NATO-а у Србију на велика врата.

        Уколико је истина да Србија ратификацијом споразума са NATO „чува војну неутралност“, зашто је владајућа већина, уз подршку пронатовске опозиције, то учинила кришом, готово у тајности, па чак о томе није известила ни Радио телевизију Србије.

        Ивици Дачићу је добро позната разлика између потписивања и ратификације, као и суштинска разлика између чланства у Партнерству за мир, у друштву двадесет земаља које нису чланице NATO - укључујући Русију, и IPAP споразума. Зато позивање на неке раније одлуке не може да му служи као оправдање пред бирачима и чланством СПС за штетне одлуке које доноси и закључивање споразума са NATO који су неупоредиво неповољнији од потписивања приступања Југославије Хитлеровом Тројном пакту 1941. године.

        За време коалиције ДС и СПС, а не за владе Демократске странке Србије, дошло је до ратификације и ступања на снагу Закона о потврђивању Споразума између Владе Републике Србије и Владе САД о заштити статуса и приступу и коришћењу војне инфраструктуре у Републици Србији у мају 2009. године. Исто тако, посланици СПС су гласали за последњи закон о потврђивању споразума IPAP, чиме су ударени темељи сасвим нових односа са NATO и нарушена војна неутралност Србије.

        На крају, када је реч о сарадњи са Русијом, као министар спољних послова Ивица Дачић би морао да зна да је предложени Споразум о условима пребивања, привилегијама и имунитету Руско-српског хуманитарног центра у Нишу у последњем тренутку повучен са дневног реда током посете Владимира Путина Србији у октобру 2014. године, тако да његове тврдње и по овом питању нису истините.

        Истине и јавности ради треба истаћи да је до повлачења споразума дошло због притиска САД и ЕУ, којима је Влада Србије, нажалост, подлегла.

        Зато позивамо председника СПС да, уколико се искрено залаже за неутралност Србије, а како би се обезбедио равноправан статус, учини све како би и овај споразум са Русијом био враћен на дневни ред и ратификован у мандату ове Владе. У тој намери бисмо га свесрдно подржали.

        Уколико то не учини, с каквим правом ће се убудуће обраћати Русији, као сталној чланици Савета безбедности, за наставак сарадње и пружање помоћи у очувању територијалног интегритета Србије?

         (изјава председнице Демократске странке Србије Санде Рашковић Ивић)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари