РАШКОВИЋ ИВИЋ: Патриотски блок неће рушити Вучићеву владу помоћу Запада

ПРЕДСЕДНИЦА ДСС О ШЕШЕЉЕВИМ ИЗЈАВАМА, ВЛАСТИ,

НАЦИОНАЛНОМ ФРОНТУ, ДАЉЕМ ПРИБЛИЖАВАЊУ РУСИЈУ

Санда Рашковић Ивић

  • Запад не дозвољава покрајинске изборе и чува Пајтића, а Вучић више слуша Запад него вапаје својих људи са терена који би желели да се ти избори одрже. Поготово не чује обичан народ који живи сваким даном све лошије и жели да се нешто промени
  • Уколико би Србија одустала од „европског пута”, знам да постоји опасност да се овде премијеру Вучићу и влади Србије организује „Мајдан”, као у Кијеву. Али то је ствар која је већ виђена, сценарио којем бисмо могли да парирамо
  • Треба само дати до знања западној господи да знамо шта они раде, које су им намере и да им то неће проћи. Зато истичем да ДСС и патриотски блок неће рушити садашњу владу уз помоћ Запада. Ми желимо да рушимо владу уз помоћ избора, уз помоћ народа
  • Циљ промене српског устава је да се отвори пут независној држави, такозваном Косову, да Војводина постане република, а Санџак добије широку аутономију

        ПАТРИОТСКЕ странке политички ангажман треба да усмере на смену власти и заустављање посртања ка ЕУ, а не на међусобне оптужбе, поручује у великом интервјуу за „Србин инфо“ Санда Рашковић Ивић, председница Демократске странке Србије.

        Како коментаришете негативне изјаве Војислава Шешеља на Ваш рачун и оптужби да Вас је Александар Вучић поставио на чело ДСС?

        - Па, то је бесмислено. Александар Вучић мене није поставио на чело ДСС. Ја сам њега последњи пут видела када сам била посланик у Скупштини. Господин Шешељ воли увек да даје неке бомбастичне изјаве. Он је нажалост сада човек нарушеног здравља и све што је у вези тога рекао му ништа не замерам.

        Како гледате на став Војислава Шешеља да би са Вучићем сарађивао уколико се одрекне ЕУ и окрене Русији, а не би са Вама, која сте већ на тој политичкој позицији?

        - Сами сте дали одговор. Значи, хоћу с неким ако тај испуни неке услове, за које врло добро знам да не може да их испуни, а нећу са неким ко је већ на тим позицијама. Ту нема логике.

        По свему судећи од уједињеног патриотског блока неће бити ништа. Да ли је могуће да коалиција ДСС-Двери макар оствари техничку сарадњу са радикалима око борбе за заједничке циљеве и око међусобног ненападања?

        - Увек сам за то да се ми на патриотском полу не свађамо међусобно, јер имамо заиста много паметнија посла. Нашу међусобну свађу власт управо и хоће - да се гриземо, вређамо, нападамо, а да они и даље раде свој посао и воде Србију у пропаст.

        ДСС и ја желимо да будемо представници грађанске деснице заједно са покретом Двери, још неким странкама и нама блиским интелектуалцима. Верујем да и господин Шешељ са СРС жели да се бори за добробит Србије против садашње власти, објашњавајући народу зашто пут у ЕУ није добар. Свако то нека ради са својима. Уопште не искључујем у будућности после избора неки вид сарадње, јер мислим да до њега мора доћи. Томе се не противим.

        Засада свако нека ради са својима, али понављам и подвлачим - лоша је свађа на патриотском полу, јер је то оно што власт хоће. Знате, испада као да се господин Шешељ вратио да би нападао један део патриотског блока, а не да би се устремио против власти.

        Да ли су Србији већ сада потребни ванредни избори и да ли би за њих патриотске снаге биле спремне док још не ојачају?

        - Веома брзо ћемо имати тест у Војводини где ће бити локални и покрајински избори. Подршка господину Пајтићу једно је четири пута мања него што је била у време када је он био изабран за војвођанског премијера, иако не волим тај израз војвођански премијер, јер ми то даје прерогативе државности. Јасно је да та влада није легитимна. Не заборавите и да је некада богата Војводина данас потпуно економски разорена.

        Премијер обећава да ће један део војвођанске земље продати Арапима, док је други већ распродат хрватским тајкунима, што је ужасно ако се зна да је Хрватска гранична држава.

        Наравно, потребни су избори, али ту опет Запад игра улогу која је веома ружна. Не дозвољава покрајинске изборе и чува Пајтића, а Вучић више слуша Запад него вапаје својих људи са терена који би желели да се ти избори одрже. Поготово не чује обичан народ који живи сваким даном све лошије и жели да се нешто промени.

        Шта је потребно урадити да Србија добије владу која ће зависити од воље и избора бирача, а не од западних центара моћи?

        - Потребно је да Србија окрене курс свог брода. А то значи да више не пузи ка ЕУ, јер западне амбасаде имају полугу за уцењивање српских власти управо са причом о чланству у ЕУ. И онда долази на сто све - да треба мењати Устав, да се из преамбуле избаци да је Космет део Србије, да треба преговарати са ММФ који смањује људима плате и пензије, а подиже порезе… Једноставно, имамо ситуацију у којој је власт хрлећи ка Бриселу саму себе довела у вазални положај.

        Уколико би Србија одустала од тог пута, знам да постоји опасност да се овде премијеру Вучићу и влади Србије организује „Мајдан”, као у Кијеву. Али то је ствар која је већ виђена, сценарио којем бисмо могли да парирамо.

        Треба само дати до знања западној господи да знамо шта они раде, које су им намере и да им то неће проћи. Зато истичем да ДСС и патриотски блок неће рушити садашњу владу уз помоћ Запада. Ми желимо да рушимо владу уз помоћ избора, уз помоћ народа.

        Само тако никоме нећемо бити дужни, сем свом народу. И њему полажемо рачуне. Не полажемо рачуне никаквим канцеларијама и амбасадама.

        У јавности сте већ стекли надимак српска Марин Ле Пен. Многи стручњаци вам прогнозирају добар изборни резултат и због тога што се очекује да привучете велики број женских гласача, који до сада никада нису имали правог политичког представника?

        - Госпођу Ле Пен подржавам у оном делу у коме је она антиглобалиста. У оном делу који се односи на положај странаца у Француској не улазим, јер су то њихове теме. Али у делу у коме она види уједињену Европу од Лисабона до Владивостока, где би Србија била срце и кичма тог огромног савеза, потпуно је подржавам и у том смислу ми прија да ме упоређују са госпођом Лепен.

        Такође, надам се и верујем да ћу мобилисати један део жена у српском бирачком телу. Не само да гласају за мене већ и да виде да је женама место у политици. Много пута сам наишла на различите коментаре - да ми треба варјача и шерпа…

        То је у реду, али жене могу да раде и многе друге ствари уз ту варјачу и шерпу. И ја желим да покажем женама у Србији да је нормално да једна жена кува ручак, да има децу, да иде на пијацу, код фризера, да завршава факултет, да ради, али и да се ангажује у политици и да почне да ради за добробит своје земље.

        Због чега се све мање и међу политичарима, па и у медијима, помиње Косово и Метохија? Дошли смо у време када се квази патриотизам доказује само не увођењем санкција Русији. Наравно, тај потез би и представљао самоубиство Србије, али се ипак примећује да неко у јавности жели да створи атмосферу у којој је Косово већ завршена прича?

        - Од 2008. године активно се људима „испира” мозак и шаљу поруке да је Косово изгубљено. И да ту нема више шта да се уради, да је Космет само терет, кога што се пре ослободимо, то ћемо бити срећнији. И то је оно што су владе од 2008. до данас стално понављале и негде провлачиле. Н крају је потписан и Бриселски споразум кога Срби на Косову и Метохији нису тражили нити су то тражили Срби у централној Србији, али је то тражио Брисел који је највећи градитељ шиптарске косовске независности у овом тренутку, можда чак већи и од Вашингтона. Бриселски споразум, једна брука и срамота, где нико не зна шта у њему пише, нико није ни видео шта је ту потписано.

        Све чешће се помиње „неопходност“ промене Устава?

        - Циљ промене српског устава је да се отвори пут независној држави, такозваном Косову, да Војводина постане република, а Санџак добије широку аутономију. Оно што ДСС жели јесте да Косово и Метохија буде стално присутна тема у медијима, у српској јавности. Овај интервју бих искористим да позовем председницу Скупштине Мају Гојковић да распише изборе у четири општине на северу Космета чији је привремени статус истекао већ тринаест месеци. ДСС се противила изборима које расписала Јахјага, али ће подржати локалне изборе које ће расписати српска председница Скупштине. То је начин да власт пошаље народу поруку „нећемо признати Косово“.

        Да ли ћете тражити политичку подршку од Русије?

        - ДСС је још 2007. потписала споразум са Јединственом Русијом. Сада је на челу те руске странке Дмитриј Медведев. То је партија која је изнедрила Путина. Желимо да те односе освежимо, обновимо и продубимо. Желели бисмо да наши омладинци одлазе у Русију на онај исти начин на који младе људе одводе на едукацију у САД, Британију или Немачку. Зашто не би руска деца и омладинци дошли код нас исто тако на разне семинаре или видове школовања.

        Ступила сам у контакт са нашим руским пријатељима јер бих желела да Србија има управо једно такво савезништво са Русијом.

        ДСС је једина странка у Србији која има један ресорни одбор за сарадњу са Руском федерацијом и тај је одбор под директним патронатом председника странке.

        Можемо ли ускоро очекивати и Ваш одлазак у Русију?

        - Припремамо врло детаљно и темељито одлазак у Москву где ћемо наравно желети да се сретнемо са врхом Јединствене русије и са другим релевантним политичким факторима, да покажемо нашим пријатељима у Москви да је формирано језгро патриотског блока и да ће то језгро расти. И да укажемо да Руска Федерација у Србији има праве пријатеље.

        Србин инфо
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари