Они нама паре, ми њима Космет?
ПОТПИСАН СПОРАЗУМ О ПРЕТПРИСТУПНОЈ ПОМОЋИ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ СРБИЈИ ВРЕДАН 172 МИЛИОНА ЕВРА
Директор канцеларије Владе Србије за европске интеграције Милан Пајевић и шеф делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер потписали су споразум о претприступној помоћи ЕУ за 2012. годину, вредан 172 милиона евра, који ће помоћи Србији да спроведе кључне реформе неопходне за чланство у ЕУ.
„Помоћ је намењена модернизовању државе и администрације, подизању стандарда живота и изградњи инфраструктуре, а намењена је свим градовима у Србији“, рекао је Дежер.
Он је подсетио да је ЕУ највећи донатор у Србији и да је од 2000. године Унија уложила више од 2,4 милијарде евра.
Пајевић је навео да ће Србија у наредној години за 13 пројеката издвојити 27 милиона евра и да, заједно са ИПА фондовима ЕУ, укупна сума износи 199 милиона евра.
Министар правде Никола Селаковић, који је присуствовао потписивању споразума, изјавио је да је независност правосуђа у претходном периоду страховито пољуљана и да је ово јединствена прилика да се коначно крене ка стварању делотворног, ефикасног и одговорног правосуђа.
Селаковић је најавио да ће у првом тромесечју наредне године министарство изаћи са три стратегије потребне за осавремењивање спрског друштва и прикључење Европској унији. То су Стратегија за борбу против корупције, Стратегија за реформу правосуђа и Стратегија за реформу државне управе.
„Чињеница да је ЕУ наменила скоро 30 одсто средстава правосуђу и државној управи показује изузетан значај престојећег рада ресорног министарства и Канцеларије за евриоопске интеграције“, оценио је Селаковић.
Средства ће, између осталог, бити намењена јачању владавине права, кроз побољшање ефикасности правосудног система, са посебном подршком судству, тужилаштву и полицији, за шта ће бити издвојено 17 милиона евра, док је за реформу јавне управе намењено 16 милиона евра.
После потписивања споразума, Дежер је предао техничку и компјутерску опрему Јавном тужилаштву, у вредности од 2,3 милиона евра, што је део донације намењене унапређењу ефикасности тужилаштва кроз побољшање система за управљање случајевима и статистиком.
Дежер је оценио да је 2012. била веома добра година у односима ЕУ и Србије и да су остварени важни кораци, укључујући обнову дијалога Београда и Приштине.
„Остваривање дијалога Београда и Приштине и спремност Београда за његов наставак међу највећим су достигнућима Владе Србије у овој години“, истакао је Дежер.
"Тај ангажман је већ материјализован и одржана су три састанка са Кетрин Ештон и њеним тимом у Бриселу“, рекао је Дежер и похвалио, како је навео, спремност и добру вољу српске владе у спровођењу даљих реформи.
Према његовим речима, после пуно енергије која је потрошена у предизборној кампањи и читавом изборном процесу у Србији, упели смо поново да се повежемо у раду на веома важним питањима и као пример навео је обнављање дијалога Београда и Приштине.
Дежер је навео да ће Брисел финансијски помоћи, како је рекао, техничке аспекте дијалога, попут питања везаних за катастре и матичне књиге.
Извор: Агенције/РТС