Обрадовић: Зашто власт бежи од анкетног одбора за БГ-изборе ако нису били покрадени?
„МОЖДА СМО МИ У ДВЕРИМА ГУБИТНИЦИ, АЛИ САСВИМ СИГУРНО НИСМО ЛОПОВИ“
- Ми смо дали више него поштену понуду: ако резултати рада скупштинског анкетног одбора покажу да су сви ови избори били регуларни - ми колективно подносимо оставке на страначке функције и мандате народних посланика и напуштамо политику. Да ли исто то, у супротном, могу да понуде и представници власти? Не видим нити један разлог зашто то не би учинили ако су избори били фер и поштени
МОРАМ признати да ме изузетно обрадовала реакција министарке Зоране Михајловић и колеге народног посланика Владимира Ђукановића на јучерашњи предлог Председништва Двери да се формира скупштински анкетни одбор који би истражио све нерегуларности на недавно одржаним градским изборима у Београду.
Њихова реакција показује да смо погодили у центар. Истерани су на чистац и то је разлог узнемирења у редовима власти.
Двери су ћутале 10 дана да би надлежне државне институције радиле свој посао, али када је Градска изборна комисија распустила проширени састав у коме су били представници опозиционих изборних листи, одбила преко 100 приговора опозиције и забранила увид у бирачки материјал - било је јасно да желе да сакрију истину о покраденим београдским изборима.
Сматрам да је понуда Двери више него коректна: скупштински анкетни одбор, који би чинили представници свих посланичких група у Народној скупштини, био би релевантно државно тело које би могло да заузме заједнички став о томе шта се заиста десило на изборима. Зашто власт одбија овај предлог ако нема шта да крије?
Двери тврде да су избори били покрадени и нуде више доказа у томе правцу: лажни бирачки списак, гласање особа из унутрашњости са лажним пребивалиштем у Београду, гласање истих лица на више места са лажним личним картама, куповина гласова преко социјалне помоћи Центра за социјални рад, медијски мрак... Представници власти тврде да свега тога није било. Коме грађани да верују?
Зашто праву истину не би утврдила једна независна комисија коју би чинили представници и власти и опозиције?
Подсетићу јавност да смо сличне анкетне одборе предлагали у Народној скупштини и после ванредних парламентарних избора 2016. године, као и после председничких избора 2017. године. Владајућа већина је одбила ове наше предлоге. Оно што је посебно занимљиво, власт је одбила и предлог Александра Мартиновића, председника посланичке групе СНС, да се формира један такав скупштински анкетни одбор после републичких избора 2016. године.
Можда смо ми у Српском покрету Двери губитници, али сасвим сигурно нисмо лопови.
Ако власт краде на изборима то се не може назвати изборном победом већ тешким кривичним делом за које следује затворска казна.
Ми смо дали више него поштену понуду: ако резултати рада скупштинског анкетног одбора покажу да су сви ови избори били регуларни - ми колективно подносимо оставке на страначке функције и мандате народних посланика и напуштамо политику. Да ли исто то, у супротном, могу да понуде и представници власти?
Не видим нити један разлог зашто то не би учинили ако су избори били фер и поштени.
Или, ипак имају нешто да крију?
(изјава Бошка Обрадовића, председника Српског покрета Двери)