Новинари прозападних медија Србије и другосрбијанци потписују „Проглас о слободи медија”
ТРАЖЕ „ПРЕСТАНАК ПОЛИТИЧКОГ, ФИЗИЧКОГ И ФИНАНСИЈСКОГ УГЊЕТАВАЊА МЕДИЈА”
- „Србија у којој влада медијски мрак није слободна и демократска држава, није држава која поштује европске и међународне конвенције, није држава по мери човека. Избор више не постоји. Данас је – написали су у Прогласу - срамота заћутати, погнути главу и чекати да све ово некако прође. И зато данас говоримо: За слободу медија!”
НОВИНАРИ, представници медија, организација цивилног друштва и грађани окупили су се вечерас у Београду у организацији Групе за слободу медија и потписали заједнички „Проглас о слободи медија” који садржи основе начина на који желе да се боре за слободу медија.
У прогласу се тражи „престанак политичког, физичког и финансијског угњетавања медија”, да се новинарима омогући да се својим послом баве поштено, без угрожавања слободе и егзистенције, да се на медијској и јавној сцени поштују Устав, закони и људска права, да су људи равноправни без обзира на њихова опредељења, у којој нема поделе на подобне и неподобне.
Тражи се и да се омогући „право новинара да раде, говоре и мисле”, да им се „не угрожава безбедност, па и опстанак”, “да не стрепимо шта ћемо о себи прочитати на насловним странама режимских медија, а којим ће нам се увредама обратити овај или онај државни функционер или странка”.
Потписници указују да је „у интересу јавности, сваког грађанина и грађанке ове државе да буду правовремено, тачно и непристрасно информисани; да у медијима нађу информације које их се лично тичу, које утичу на њихов живот, а не само и искључиво полуистине, лажи и политички дириговане кампање”.
„У интересу је Србије да опстану медији који се упркос свим притисцима и даље труде да постављају питања, да истинито обавештавају, да истражују, да се баве судбински важним темама, да сагледавају нашу реалност без улепшавања и пропаганде”, пише у Прогласу.
Али, наставља се даље, „све то доведено је под знак питања слободним тумачењем и непоштовањем медијских и других закона, применом селективне правде која погађа само оне који се огреше о власт, све различитијим формама политичког и државног насиља над медијима”.
„Србија у којој влада медијски мрак није слободна и демократска држава, није држава која поштује европске и међународне конвенције, није држава по мери човека. Избор више не постоји. Данас је срамота заћутати, погнути главу и чекати да све ово некако прође. И зато данас говоримо: За слободу медија!” пише на крају Прогласа који је на скупу прочитала новинарка Тамара Скрозза.
Скуп је почео емитовањем снимака изјава новинара локалних медија о проблемима и притисцима, од економских, до политичких. На питање да ли мисле да ће њихов медиј постојати у наредних годину дана, сви су одговорили да то не знају. Снимак је емитован у потпуном мраку.
Емитовани су и снимци изјава новинара широм Србије о томе зашто су се укључили у ову акцију.
(Бета)