Јеремић: Вучић је Американцима предложио идеју о подели Косова, али без озбиљне припреме

ОЦЕНИО ДА ЈЕ БЕОГРАД ПОНИЗИО СРБЕ ТЕРАЈУЋИ ИХ У ХАРАДИНАЈВЕУ ВЛАДИ И НА ЗАКЛЕТВУ ПРЕД ТАЧИЈЕМ

  • Указао да ће Србија 2018. године потписати свеобухватни споразум о нормализацији односа Београда и Приштине и да ће у њему "само један параграф бити важан", а то је онај у коме се наводи да Србија и Косово неће међусобно блокирати чланство у међународним организацијама. Још је упозорио: „То води столици (за Косово) у УН, а Србија за узврат неће добити ништа"
  • „Моје мишљење је да, ако буде памети и разумни људи јединствени, победа у Београду је могућа. Истраживања показују да је у Београду режим у јасној мањини“
  • Уверен је да не треба драматизовати захтев Хојта Брајана Јиа да се Србија определи између Запада и Русије: "Имао сам прилике да разговарам са Хојт Јием. Ово је била рутинска посета. Поруке нису нове. Не видим никакву нарочиту промену досадашњег пулса америчке политике према Западном Балкану. САД нису толико ангажоване на Балкану као пре. Србија и Западни Балкан су у сфери ЕУ, ту има забрињавајућих момената…“

         ПРЕДСЕДНИК Народне странке Вук Јеремић оценио је данас да је актуелна власт потпуно понизила људе са Косова и Метохије терајући их да уђу у владу Рамуша Харадинаја и положе заклетву на косовском Уставу.

         „Једна по једна ингеренција државе, пре свега на северу Косова, је предавана, без, да сам ја приметио, да се било шта добило", рекао је Јеремић за телевизију Н1.

         Он је рекао да се у дијалогу Београда и Приштине први пут имплементирају договори из Брисела, а да није све до последњег детаља договорено.

         Јеремић је рекао да ће Србија 2018. године потписати свеобухватни споразум о нормализацији односа Београда и Приштине и да ће у њему "само један параграф бити важан", а то је онај у коме се наводи да Србија и Косово неће међусобно блокирати чланство у међународним организацијама.

         „То води столици (за Косово) у УН, а за узврат неће добити ништа", рекао је Јеремић.

         Он је рекао да је, према његовим сазнањима, председник Србије Александар Вучић америчкој страни предложио идеју о подели Косова, али да је то урађено без озбиљне припреме, чиме је, према његовом мишљењу Вучић "зацементирао америчку страну да буде против тога".

         Када је реч о писму које је Влада Србије желела да пошаље Бриселу поводом става Европске уније да се Косово и Каталонија не могу поредити, Јеремић је рекао да је сат времена од када је то премијерка Ана Брнабић рекла, он добио позив у којем му је један шпански функционер рекао да ће ако Србија тако нешто пошаље, Шпанија морати званично да реагује.

         „То би био директан ударац у леђа Шпанији, као једној од ретких земаља у ЕУ на коју можемо да се ослонимо", рекао је Јеремић.

         Он је поновио свој став да је унутрашњи дијалог о Косову „чиста фарса".

         Јеремић је изјавио је да се странка чији је председник залаже за формирање што ширег, укрупњеног опозиционог фронта за наступ на изборима за Скупштину града Београда, јер победа је могућа "ако буде памети и ако разумни људи буду јединствени".

         Он је казао да је о наступу на тим изборима разговарао са многим људима из "опозиционог спектра" међу којима је лидер Покрета слободних грађана Србије Саша Јанковић.

         „Победа над режимом у Београду је могућа. Моје мишљење је да, ако буде памети и разумни људи јединствени, победа у Београду је могућа. Истраживања показују да је у Београду режим у јасној мањини", рекао је Јеремић.

         „Мислим да ће до извесног степена јединства сигурно доћи. Народна странка ће се трудити да тај фронт буде што шири. Понављам, широк фронт! Покушајмо да оставимо појединачне интересе по страни, да дођемо до заједничког договора, ја ћу лично за то учинити све", рекао је Јеремић.

         Јеремић је указао на лошу ситуацију у медијима у Србији, јер медији који су наклоњени Влади Србије често врши притисак на оне који су против владе што је назвао „демонизацијом политичких противника".

         „Од бруталне демонизације до политичких хапшења и ликвидације није далек пут", рекао је Јеремић.

         Говорећи о новооснованој Народној странци чији је председник, Јеремић је казао да је то политичка партија у којој има плурализма, односно људи који имају различита мишљења о одређеним питањима, али сви заједно представљају мисију и визију странке. "То је да је народ носилац суверености и да грађанске и националне вредности суштински нису супротстављене и могу да иду руку под руку", казао је Јеремић.

         Навео је да је највећи део програма Народне странке усмерен на покретање српске економије, оцењујући да је данас економска ситуација у земљи веома тешка и лоша.

         Јеремић је казао да се мора донети нови Закон о раду, спречити одлазак младих људи из земље тако што ће им се, између осталог, пружити могућност рада из Србије за послодавце изван земље путем компјутера, као и да се морају растеретити домаћи произвођачи и укинути "драматично скупе субвенције" страним инвеститорима.

         Он је казао да ће у фокусу Народне странке бити и корупција, која је један од најважнијих проблема, а посебно злоупотреба државних, извршних институција и њена спрега са правосуђем.

         Говорећи о европским интеграцијама Србије  Вук Јеремић је изјавио да се боји да је тренутно на снази фингирање европског процеса.

         „Бојим се да тренутно имамо фингирање европског процеса, да се удаљавамо од европских критеријума и да Европи то тренутно не смета, зато што Европа тренутно није претерано заинтересована за даље ширење", рекао је Јеремић.

         Говорећи о саопштењу после састанка председника Србије Александра Вучића и заменика помоћника државног секретара САД Брајана Хојт Јиа у коме је амерички званичник изразио забринутост због тога што је Србије „једном ногом" на путу евроинтеграција, а другом ка савезу са Русијом, Јеремић је рекао да ситуацију не би драматизовао.

         „Имао сам прилике да разговарам са Хојт Јием. Ово је била рутинска посета. Поруке нису нове. Не видим никакву нарочиту промену досадашњег пулса америчке политике према Западном Балкану. САД нису толико ангажоване на Балкану као пре. Србија и Западни Балкан су у сфери ЕУ, ту има забрињавајућих момената, видимо да се Србија сваког дана удаљава од европских стандарда, неопходних за приступање", рекао је Јеремић.

         Бета
 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари