Јанковић: Полиција је одлучила да не реагује када је схватила да се Савамала тиче „Београда на води“

НЕКО ЈЕ ПОМИСЛИО ДА ЋЕ ЗАСТРАШИВАЊЕМ МОЋИ ДА УЋУТКА ГРАЂАНЕ

  • У случају полиције, нешто мора да се уради по вертикали. Мора доћи до коренитих промена

        ЗАШТИТНИК грађана Саша Јанковић изјавио је данас, поводом рушења објеката у Савамали да је то „странпутица којом је неко мислио да може да се крене“.

        Јанковић је, гостујући на Радио телевизији Војводине, казао да је све што је до сада објавио о том случају поткрепљено чињеницама и резултатима истраге коју су спровели он и његови сарадници.

        „Неко је помислио да може да преузме власт и да ће застрашивањем грађана да их ућутка. Овај случај има много нивоа - правни, политички, али и дисциплински. Сматрам да полицијски командир који је пристао да полиција не реагује, више не може да обавља тај посао“, рекао је омбудсман.

        Јанковић је објаснио да колеге налогодавца „свакодневно жртвују животе поштујући законе, а да је онај ко је пристао да не реагује“ показао да „није достојан да буде полицајац“.

        „Мора да се уради нешто по вертикали. Мора доћи до коренитих промена“, рекао је Јанковић.

        Према његовим речима, он је покренуо и поступак контроле рада градских власти, истакавши да ће полиција морати да открије ко је рушио објекте, јер он нема надлежност за то.

        „Покренуо сам поступак за утврђивање шта су градске службе радиле након рушења. Прво, терен је рашчишћен, а није дат временски период власницима да то ураде, како закон налаже. Градске власти су реаговале мимо свих процедура“, сматра Јанковић.

        Он је подсетио да је утврдио да је полиција направила пропуст самим тим што није реаговала на позив у помоћ грађана.

        „На снимцима из полиције које сам преслушао позива је било, а оператерка није знала како да одговори на њих. Тек када се чуло да се ради о терену где ће бити Београд на води одлучено је да се не реагује. Зато сумњам да је све испланирано“, рекао је Јанковић.

        Он је оценио да кривци треба да добију најтежу дисциплинску казну отказ, али не оператерка, већ они који су одлучивали те ноћи.

        „Битно је да полиција и тужилаштво одраде свој посао и да се врати поверење грађана у институције“, рекао је заштитник грађана.

        Он је оценио да ће до расплета тог случаја доћи тек када се огласи тужилаштво.

        Говорећи о самом пројекту „Београд на води“, Јанковић је рекао да је он за то да се приобаље града уреди, али на законит начин.

        „Штету том пројекту су нанели они који кроз правну силу покушавају да прогурају тај пројекат, и то на брзину и преко ноћи“, оценио је Јанковић.

        Коментаришући изјаву премијера Александра Вучића да су они који руше имали „добре намере да нешто лепо ураде за Београд“, он је подсетио на стару изреку да је „пут до пакла поплочан добрим намерама“, а да државни органи треба да поступају по закону, а не „добрим намерама“.

        „Исто сам и рекао и власницима порушених објеката - ако мисле да имају право, нека правду потраже на суду“, закључио је Јанковић.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари