ЈАКШИЋ: Није случајно што је Дачић 20 пута тврдио да није издајник

НАРОДНИ ПОСЛАНИК О СВОМ СКУПШТИНСКОМ ДУЕЛУ СА ПРЕМИЈЕРОМ И РЕАКЦИЈАМА КОЈЕ СУ УСЛЕДИЛЕ

          * Мислим да је и добар део посланика владајуће коалиције са симпатијама саслушао све оно што смо рекли Ивици Дачићу, а рекли смо му да је преузео курс Бориса Тадића да Европа нема алтернативу     

          * Зашто Дачић то ради? Не знамо да ли је уцењен или није. То је постала патологија која функционише по принципу - територија за Европску   Унију

          * Север Косова је 13 година брана стварању Велике Албаније и одиграо је велику улогу у одбрани државних и националних и све време био последња линија одбране

          * Север поштује право деце председника владе и државе да живе у ЕУ, али не треба због тога да деца Срба живе у независном Косову

          * Видело се да је Скупштина подељена на еврофанатике и евроскептике у које спада једино ДСС. А око 60 одсто грађана Србије не верује у идеју бољег живота у ЕУ. Међутим, у Скупштини је ситуација обрнута - 90 одсто посланика верује Европској Унији

        

         ГЛАВНИ косовски актер скупштинске расправе о резолуцији о КиМ био је посланик ДСС Марко Јакшић који се није устручавао да се директно полемички судари са премијером ивицом Дачићем.

         Зато је Факте интересовало: шта се у скупштинској сали и у кулоарима догађало после окршаја посланик-премијер; какве су биле српске реакција са КиМ? 

        * Да ли су Вас звали људи са Косова?

         -  Звали су, многи. Север Косова је 13 година брана стварању Велике Албаније. Север је одиграо велику улогу у одбрани државних и националних и све време био последња линија одбране. 

          Сад је најспорније постављање царине. Да је нема - не би било ни независног Косова. То је оно због чега су се људи бунили и зато их чуди некоректна тврдња да они уцењују владу и државу Србију.

         Север поштује право деце председника владе и државе да живе у ЕУ, али не треба због тога да деца Срба живе у независном Косову. Зато сам тим поводом цитирао стихове Ђуре Јакшића.

         * Како су одреаговали српски лидери са севера?       

          - Чуо сам се са председницима општина Звечан и Зубин Поток, Драгишом Миловићем и Славишом Ристићем. Разменили смо утиске. Они подржавају захтев да институције са севера не смеју бити предмет трговине ради добијања датума за почетак преговора о уласку у ЕУ јер смо те институције чували 13 година. И њих плаши држање власти у Београду која каже, исто као и Брисел и Приштина, да су те институције паралелне. Таква формулација постоји и у образложењу донете резолуције о Косову. 

         * Какве су биле реакције посланика у сали, реакције које се нису могле видети у директном преносу?

          - Многи посланици су са симпатијама посматрали дуел између ДСС и председника владе, а премијер је био у предности јер је имао право да говори колико хоће, док су посланици имали на располагању само два минута.

         Мислим да је и добар део посланика владајуће коалиције са симпатијама саслушао све оно што смо рекли Ивици Дачићу, а рекли смо му да је преузео курс Бориса Тадића да Европа нема алтернативу.

         Зашто Дачић то ради? Не знамо да ли је уцењен или није. То је постала патологија која функционише по принципу - територија за Европску Унију.

         Зато се председник владе Србије љути кад му кажу да је то национална издаја, а то потврђује и његова реакција у којој је више од двадесет пута поновио да није издајник. Тада смо му рекли: кога сврби - тај се и чеше. На жалост, људи пре могу да поднесу да им се каже да су лопови и силеџије, али никако да су издајници. Праве се да им то најтеже пада. 

          Али, шта је постављање границе него национална издаја?! 

         * Какве сте примили прозивке посланика владајуће коалиције?

          - Иступи и прозивања посланика СНС и СПС по партијском задатку само потврђују паушалност њихових оцена. Стога нисам хтео да се бавим њиховим иступима јер су небитни за проблем Косова и Метохије.

         Генерал Момир Стојановић је побегао са Косова и Метохије тако да његови коментари нису битни за суштину проблема, док Тијана Вукомановић живи у Београду и не разуме ствари на Косову и Метохији. Зато су њихови коментари, у најмању руку, проблематични. 

          Синоћна расправа у Народној Скупштини Србије показала је да се ДСС упорно бори за одбрану државних и националних интереса на КиМ. То потврђује и чињеница да смо једини били против резолуције. Јер, ЛДП је свесно напустио скупштинску салу пре краја седнице, да се не би изјашњавао.

         Ток седнице је потврдио да су за ДСС најважније целовитост српске државе и борба против уласка Србије у овакву ЕУ. Видело се да је Скупштина подељена на еврофанатике и евроскептике у које спада једино ДСС. А око 60 одсто грађана Србије не верује у идеју бољег живота у ЕУ. Међутим, у Скупштини је ситуација обрнута - 90 одсто посланика верује Европској Унији.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари