ГРУБАЧ: Скупштина је прошле године 71 одсто закона донела по скраћеном поступку
ОД ПОЧЕТКА ОВЕ ГОДИНЕ – 45 ОДСТО СУ ИСПРАВКЕ И ПОПРАВКЕ ВЕЋ ПОСТОЈЕЋИХ ЗАКОНА
- Министар правде у влади ДС у сенци Момчило ГРУБАЧ: „Наша Народна скупштина личи на фабрику која ради пуном паром али не производи ништа, или производи шкарт робу“
ВЛАДА у сенци констатовала је да је стање у нашем законодавству и у односу власти према законима веома рђаво. Углавном због тога што постоје крупне аномалије у поступку доношења закона. Тај поступак је правно у једном добром делу нерегулисан, самовољан, арбитриран и лаички, оценио је Момчило Грубач, министар правде у Влади у сенци Демократске странке.
Наша Народна скупштина, која доноси законе, чија је главна делатност управо у томе, личи на једну фабрику која ради пуном паром али не производи ништа, или производи шкарт робу. То се може доказати подацима. Главни производ Народне скупштине су не нови закони, него закони о изменама и допунама већ раније донетих закона. Те измене и допуне иду рафално. Неки закони, као на пример закон о судовима и закон о судијама мењају се једном годишње, већ уназад десет година а понекад и више пута у току једне године. То је очигледан доказ да законодавни процес у свим његовим фазама, и припреме, и јавне дискусије и доношења закона није задовољавајући – оценио је Грубач.
Он напомиње да скоро половина донетих закона у парламенту су исправка већ донетих закона.
Око 45 одсто донетих закона у Народној скупштини од почетка ове године до сада отпада управо на те законе, који
представљају поправку већ донетих закона, а тек 16 одсто је правих, нових закона који су нажалост кандидати за измене и допуне, јер садрже грешке у фазама које су претходиле њиховом доношењу – каже министар правде у Влади у сенци.
Он наводи да се закони доносе без јавне дискусије, у већини случајева у последње време и захваљујући новом курсу ове власти по скраћеном, кратком поступку.
Седамдесет и један одсто закона донетих у прошлој години је по том поступку донет, упркос рестриктивној одредби скупштинског пословника, која каже да је тај поступак изузетан и да се може примењивати само у крајњој нужди – наводи Грубач.
Он напомиње и да је за ову власт уобичајено доношење такозваних лекс специјалиса, посебних закона прилагођених за посебне прилике.
Онда кад влади смета нека одредба регуларног, редовног закона, она предлаже и Скупштина доноси закон који јој омогућује да спроведе вољу мимо онога што је редовно и нормално – закључује Грубач.
(изјава Момчила Грубача – сајт Демократске странке)