ДСС: Србија мигрантима да обезбеђује само – хумани транзит
ТРАЖЕЊЕ „КВОТЕ” ОД СРБИЈЕ ПРВОРАЗРЕДНА ЈЕ ДРСКОСТ, А ЊЕНО ПРИХВАТАЊЕ - КУКАВИЧЛУК
- Србија није чланица ЕУ и не треба са њом да дели одговорност за трагичне последице покушаја насилног свргавања легалне сиријске власти и политике која је омогућила јачање и ширење терористичке Исламске државе. Србија треба јасно да каже Европској унији да не прихвата да сноси последице кризе коју су други проузроковали
ЗАХТЕВИ Европске уније да Србија помогне у решавању избегличке кризе на начин које је било шта више него обезбеђивање хуманог транзита, прворазредна је дрскост, а прихватање таквог захтева - врхунска неодговорност и улизички кукавичлук.
Демократска странка Србије захтева да Влада Србије, као основни принцип учешћа у решавању избегличке кризе, утврди да ће Србија дневно да прима само онолико избеглица колико их је истовремено напустило земљу и да ће да суспендује Споразум о реадмисији са ЕУ, уколико земље ЕУ покушају да у Србију врате одбијене подносиоце захтева за азил.
Влада је дужна да енергично одбаци укључивање Србије у круг земаља којима се утврђује квота за трајни или „краткотрајни” прихват избеглица са Блиског и Далеког истока, a да настави да их, као транзитна земља, третира на најхуманији начин.
Избегличку кризу су дужне да реше државе које су најодговорније за њен настанак, а поред САД, то су земље чланице ЕУ, које су ирационално подржавале америчку експанзионостичку политику.
Србија није чланица ЕУ и не треба са њом да дели одговорност за трагичне последице покушаја насилног свргавања легалне сиријске власти и политике која је омогућила јачање и ширење терористичке Исламске државе. Србија треба јасно да каже Европској унији да не прихвата да сноси последице кризе коју су други проузроковали.
Превасходна обавеза Владе је да штити интересе Србије, а не да, улагујући се бриселској администрацији, прихвата споразуме који су на штету државе и грађана и који могу да за последицу имају дестабилизацију Србије.
Српска Влада треба наше тзв. пријатеље да подсети и на њихову одлучујућу одговорност за сливање у централну Србију, од 1992. године, преко 540 хиљада избеглица и 80 хиљада ратом угрожених лица из Хрватске и БиХ, као и 220 хиљада расељених са Косова и Метохије.
(саопштење Демократске странке Србије)