Држимо Вулина за реч и чекамо: следе нови протести - ако не буде накнада
ПРЕДСЕДНИК ВЕЋА САМОСТАЛНОГ СИНДИКАТА КИМ БЛАЖО МИЛОСАВЉЕВИЋ
О ПРОТЕСТИМА У ГРАЧАНИЦИ И ЛЕПОСАВИЋУ
- Људе брине шта ће бити са привременим накнадама, јер су им то једина средства за живот на Косову. Такође их брине каква је њихова будућност и будућност њихових породица ако се буде престало са исплатом накнада. Ту накнаду прима око 16.000 радника
- Желимо да нам се каже шта ће бити са радним местима, ко ће нас финансирати после избора, држава мора да има јасан став да ли се иде на изборе или не. Држава каже једно, а Црква друго. Зато мора да се дефинише заједнички став
- Питање свих питања нису избори, већ да ли ће народ да живи у својој држави. У сарадњи са Владом и локалним лидерима мора да се донесе заједнички став, јер нам је јединство неопходно за опстанак
ПРОТЕСТ у Грачаници поводом неисплаћивања привремене накнаде за целу ову годину (за запослене пропалих фирми) одржан је још пре десетак дана, али се и даље скрива од јавности у Србији.
Челници Владине Канцеларије за Косово и Метохију убедили су људе да престану са протестима јер ће им, како су обећали, бити исплаћено цело дуговање за текућу годину, каже у разговору за Факте Блажо Милосављевић, председник Већа Самосталног синдиката КиМ.
Како истиче, после протеста у Грачаници уследила је блокада саобраћајнице и протест у Лепосавићу - због неисплаћених надокнада за 2013. годину: радници осам друштвених предузећа корисника привремене накнаде блокирали су магистрални пут Лепосавић-Рашка.
Коме сте се од владиних званичника обраћали поводом проблема са укидањем новчаних накнада?
С обзиром да кашњење исплата траје већ седам месеци, да су кружиле приче да ће накнада чак бити обустављене, Самостални синдикат КиМ је подржао протесте радника и захтевао од Вулина да дође и представницима синдиката објасни шта је истина око кашњења исплата. Са жаљењем констатујемо да Вулин није имао слуха и да нисмо добили ни позитиван ни негативан одговор. Као Синдикат Косова, донели смо одлуку - ако до 15. августа не буде исплата - да кренемо у протесте. То ће се десити у Лепосавићу, поновном блокадом пута .
Људе брине шта ће бити са привременим накнадама, јер су им то једина средства за живот на Косову. Такође их брине каква је њихова будућност и будућност њихових породица ако се буде престало са исплатом накнада. Тражили смо састанак са Вулином да бисмо спречили сва политичка мешетарења, попут изјаве Трајковићеве да на северу Косова поново почињу неки политички инструисани протести.
Како оцењујете нападе у медијима које је покренула Рада Трајковић?
Са наше стране - и то тврдимо - овде нема политике! Ово је борба за голи живот и преживљавање чланова синдиката и њихових породица.
Просто је невероватно да нас неко осуђује због тога ако знамо да радници од своје државе траже одговоре на питања која се тичу њихове голе егзистенције. А ти радници су синдикално организовани по Уставу, Закону о раду и међународним конвенцијама које су јако поштоване у ЕУ и дају им право и на протесте.
Нећемо да прозивамо никога, али морамо да кажемо да људи који примају енормно високе плате, попут Трајковићеве, немају морално право да причају о правима људи који месечно примају 11.000 динара.
Верујете Вулину да ће вам заостале накнаде бити исплаћене?
Убеђени смо да ћемо истрајати, а слушајући јучерашње Вулинове изјаве у медијима да накнаде неће бити укидане, већ исплаћене, верујемо да је протест у Лепосавићу уродио плодом. Верујемо да ће држава имати слуха за свој народ и испунити предизборна обећања од пре годину дана.
Како процењујете укидање помоћи запосленима пропалих фирми (у износу од 8 до 11 хиљада динара) за оне који живе на територији централне Србије?
Невероватно је да је некоме пало на памет да тако нешто уради. Ја сам члан радне групе за израду новог закона о исплатама на простору КиМ. У радној групи никада није донет ни став, а камоли закључак да се обустави исплата. Ми смо неформално сазнали да привремена накнада није предвиђена ребалансом буџета за 2013. Годину.
Ако Динкићевим ребалансом буџета то није предвиђено, а Влада је обећала да ће то да уради: знате ли како то намеравају да изведу?
Очито да је то нека „гимнастика“. Једино што је изводљиво јесте да се из неке буџетске резерве повуче новац. Ту накнаду прима око 16.000 радника и не знамо одакле ће наћи новац. Држимо Вулина за реч и чекамо!
Како оцењујете развој ситуације око избора на КиМ?
Избори нису тема за рад синдиката већ наша свакодневица. Ми желимо да нам се каже шта ће бити са радним местима, ко ће нас финансирати после избора. Држава мора да има јасан став да ли се иде на изборе или не. Држава каже једно, а Црква друго. Зато мора да се дефинише заједнички став.
Питање свих питања нису избори, већ да ли ће народ да живи у својој држави. У сарадњи са Владом и локалним лидерима мора да се донесе заједнички став, јер нам је јединство неопходно за опстанак.
Диана Милошевић