ЂИЛАС: Није тачно да су београдска предузећа задужена 450 милиона евра
„ТЕХНИЧКИ ГРАДОНАЧЕЛНИК“ БЕОГРАДА И ШЕФ ПОСЛАНИЧКЕ ГРУПЕ ДС КРИТИКОВАЛИ ВЛАДУ, СНС И ВУЧИЋА
- Задуженост је пет пута мања. Није нормално да се уводе привремене мере Београду, јер ће то онда значити су уведене у целој држави - упозорио је Драган Ђилас
- Борислав СТЕФАНОВИЋ: Ова влада се понаша као пијани коцкар. Стално је у неким најавама. Они кажу: ми ћемо у понедељак да најавимо, онда ћемо у среду да најавимо, па ћемо у петак да најавимо оно што ћемо да спроведемо у наредном периоду, а које мере, видећемо када установимо шта треба урадити“
ГРAДОНАЧЕЛНИК Београда у техничком мандату Драган Ђилас затражио је да се следеће седмице закаже седница Скупштине града Београда, како би се решили поједини технички проблеми и град и градска предузећа наставили да функционишу.
„Разговарао сам са замеником председника Скупштине града Зораном Алимпићем и затражио да се следеће недеље закаже Скупштина града Београда“, рекао је Ђилас новинарима после обиласка Бизнис инкубатора Канцеларије за младе.
Он је објаснио да се улази у период „потенцијалних блокада“, с обзиром да истичу мандати в.д. директора у многим предузећима, а да им мандати нису продужени.
Ђилас је изразио наду да ће они који су били за његову смену „имати више слуха“ и да ће бити кворума како би се на тој седници донеле одлуке неопходне за нормалан живот Београђана.
Међу тим одлукама су, рекао је Ђилас, финансирање продуженог боравка у школама и помоћ пензионерима, јер је, како тврди, Република у томе одустала, па су пензионери у Београду „кажњени и добили су само 1.000 динара уместо 5.000, колико су добијали претходних пет година“.
„Верујем да ће се овог пута показати мало већа одговорност и разум оних који одлучују у име својих одборника, да ће бити скупштине и кворума, да ћемо те техничке ствари усвојити како бисмо омогућили да Београд настави да ради“, казао је Ђилас.
У супротном, према његовим речима, град ће доћи у ситуацију да од 20. октобра у неколико предузећа нема никога ко може било шта да потписује, што би, сматра он, заиста било бесмислено.
Београђани ове зиме неће имати никаквих проблема са грејањем, јер су преко лета завршене све припреме неопходне за грејну сезону, изјавио је Ђилас.
Он је затражио од вицепремијера Александра Вучића да одмах изнесе податке о пословању градских јавних предузећа и оценио да Србија „кука“ због оног што се ради последњих 15 месеци.
Ђилас је новинарима рекао да сва градска јавна предузећа, осим Центра „Сава“ и „Југоконцерта“, успешно послују „у ситуацији која је скоро немогућа“ и да „ако неко има нешто да каже поводом тога, то треба да уради одмах, а не да чека месец дана“.
Реагујући на Вучићеву изјаву да ће „Србија закукати када за месец дана буду познати биланси градских јавних предузећа и града Београда“, Ђилас је рекао да Србија већ кука због онога што је урађено у претходних 15 месеци.
„Ако неко има нешто да каже, то треба да каже одмах данас или сутра и нема потребе да чека месец дана ако већ данас нешто зна, а ако не зна, не знам како може да каже да ће знати тек за месец дана“, рекао је Ђилас.
Након обиласка Бизнис инкубатора Канцеларије за младе, Ђилас је приметио и да „данас кука и 475.000 пензионера који су остали без 13. пензије, која је тако громогласно уведена пре годину дана“.
Он је међутим, нагласио да Град Београд функционише нормално у ситуацији која баш није нормална за град.
Ђилас је оценио да није нормално да се уводе привремене мере Београду, јер то онда значи, како је објаснио, да су те привемене мере уведене у целој држави.
Према његовим речима, у Београду већ четири године нема службених путовања, осим у екстремним случајевима и када онај који их организује плаћа све трошкове.
„То смо давно увели и то је један од разлога зашто се Београд развија“, рекао је Драган Ђилас.
Он је нагласио да ће убудуће говорити само о позитивним стварима које су урадили његови сарадници и идејама које намеравају да спроведу.
„Неки други сматрају да је поента критиковати све, измишљати, износи неистине попут оних да београдска предузећа имају задужења од 450 милиона евра, а она су око пет пута мања. Свако има свој приступ, причу, политику и живот и нека се свако тога држи убудуће, а грађани ће бити ти који ће рећи шта мисле да је исправно“, рекао је Ђилас.
А шеф посланичке групе Демократске странке у Скупштини Србије Борислав Стефановић оценио је да Влада нема план, нити програм и не зна како земљу да извуче из тешке социјалне и економске ситуације у којој се налази.
„Ова Влада је стално у неким најавама, они кажу — ми ћемо у понедељак да најавимо, онда ћемо у среду да најавимо, па ћемо у петак да најавимо оно што ћемо да спроведемо у наредном периоду, а које мере, видећемо када установимо шта треба урадити“, рекао је Стефановић новинарима у парламенту коментаришући то што је представљање пакета економских мера одложено за сутра.
Он сматра да су уштеде неопходне и да буџетске рупе морају да се „зачепе“, као и неконтролисано трошење буџетског новца за непотребне ствари.
„Они који зарађују највише, требало би да сносе највећи терет пореског оптерећења, а пошто предлажу да се та граница драматично спушта, поставља се питање да ли су свесни да није могуће спроводити екстремни егалитаризам“, рекао је Стефановић.
Он је упитао шта се може уопште очекивати од владе, која се, како је оценио, понаша као „пијани коцкар“ и која се непрестано задужује, а да се при том не зна где је тај новац потрошен.
Стефановић је оценио и да СНС није у стању да обезбеди кворум за рад парламента „а по познатом маниру за то оптужује ДС“.
Ова власт је неспособна да доведе своје посланике у Скупштину Србије на заседање, рекао је Стефановић новинарима у парламенту.
„То показује њихов степен заинтересованости за студенте“, рекао је Стефановић, који сматра да је недопустиво да се у таквим ситуацијама упире прст у ДС.
Почетак седнице парламента, на којој се расправљало о изменама закона о високом образовању, каснио је око сат времена, због недостатка кворума, будући да је у скупштинској сали био 121 посланик, док је за „отварање“ нове седнице потребно да присуствује 126 парламентараца.
Стефановић је оценио и да се изменама закона о високом образовању „на мала врата уводе припадници тајне службе у образовне институције“.
„Сви се слажемо да студентима треба изаћи у сусрет, али су они то искористили, да уведу људе без квалификација само на основу запослења у БИА, да могу да предају нашој деци.То је недопустиво“, рекао је Стефановић.