ЂИЛАС: Дачићева влада је лошија у првих седам месеци од свих после 5. октобра

УВЕРЕН ДА УСПЕХ ВЛАДЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ДЕФИНИШЕ РЕЧЕНИЦОМ:

МИ СМО БОЉИ ОД ДС - МИ ХАПСИМО

Драган Ђилас

  • Како то да за седам месеци од доласка нових власти нико ко је седео у претходној влади, нико осим људи из ДС, није оптужен за било шта? Сви лопови у влади су били „жути“ а ови други који су и данас у власти су поштени - то не може бити тачно!
  • Баш бих волео да видим реконструкцију владе од стране СНС. Ко ће доћи уместо (Горана) Кнежевића. Хоће ли (Зоран) Башановић? Ко ће доћи уместо (Братислава) Петковића? Саша Мирковић, естрадни менаџер? Ко су ти људи? Власт се бави ДС-ом да би покрила све те Башановиће, Мирковиће, да би покрила причу око Косова
  • Нећу да говорим о Вуку Јеремићу и његовом искључењу. А против сам идеје Душана Петровића о федерализацији Србије јер она води у дезинтеграцију и окреће људе у централној Србији против Београда. То су опасне ствари. Зато сам искрено задовољан што Петровић и ја нисмо више у истој странци
  • Нећу прихватити да по сваку цену улазимо у неку владу после избора који ће сигурно бити до краја године. Да седим у влади са Вељом Илићем, Вулином, Миланком Карић - ја у тој причи нећу учествовати

        ДЕМОКРАТСКА странка не искључује могућност сарадње са свим странкама које деле њене идеје и вредности, али неће правити блокове и коалиције пре избора, поручио је данас лидер демокарата Драган Ђилас, који верује да ће ове године сигурно бити избора.

       У интервјуу Танјугу пред програмску скупштину ДС у недељу, Ђилас каже и да није забринут због тога што су демократе напустили неки одбори и чланови, да му је драго што они и Душан Петровић нису више у истој странци, а да су изборни резултати, а не анкете, једино мерило колико ко има гласова.

       „Логично је да ми сарађујемо на разним темама са странкама где имамо исте ставове - и са ЛДП, и са другим партијама, али мислим да никаква размишљања о прављењу неких посебних блокова, спајању странака нису реална”, наводи он.

       Напомињући да је ДС у процесу реформи и да тек треба да се избори да поврати повререње грађана, Ђилас додаје да таква ДС треба да изађе на изборе а да после избора коалиције прави само са оним странкама са којима заиста дели вредности и нешто суштински може да промени.

       Проблем је што данас у Србији не постоји политички консензус да је економија приоритет број један. Не може у земљи која има милион незапослених успех владе да се дефинише реченицом - „ми смо бољи од ДС, ми хапсимо“. Овој земљи су потребна решења која доносе радна места и сигурне пензије, а не забава за народ. Колико год да се критикује Мирко Цветковић он је у најгорој години имао 900 милиона инвестиција, ова власт је обећала 10 милијарди инвестиција годишње, а за шест месеци нису у Србију довели ни 100 милиона, наводи он.

       Председник демократа сматра и да актуелна власт измишља афере и криминализује ДС преко одређених медија.

Ђилас додаје да „у сваком житу има кукоља” и да међу 200.000 чланова ДС вероватно има људи који нису поштени и они треба да заврше у затвору, али и пита „како то да за седам месеци од доласка нових власти нико осим људи из ДС, а који је седео у претходној влади, није оптужен за било шта”.

       „И сад сви су лопови у влади били „жути“ а ови други који су и данас у власти су поштени. То не може бити тачно. Никога ја нећу штитити за кога постоје докази, али свакога ко је прво провучен кроз таблоиде и прљаву кампању бранићу јер сам сигуран да је то један облик политичког прогона људи у опозицији”, који има за циљ не само да смањи рејтинг ДС него и да заплаши све људе у овој земљи који имају другачије мишљење од власти, поручује Ђилас.

       Како напомиње, институције које данас постоје у Србији и боре се против криминала и корупције није направио ни Вучић ни Дачић, њих је направила прошла власт, а независност у раду тих институција је суштински важна у успешној борби држава против корупције.

       Треба пустити истражне органе да раде свој посао ако желимо да буду успешни. Када поступке којима се бави тужилаштво претворите у афере којима се баве таблоиди, онда креирате очекивање јавности, не на основу чињеница којима се тужилаштво бави него мишљења поједиих новинара и изјавама политичара, а то је недопустиво, сматра Ђилас.

       Према његовим речима, медији у овој земљи више не извештавају, него пресуђују, а то је сигуран начин да судство учините најпре непопуларним, а затим неефикасним што на крају урушава и њихов, и кредибилитет државе.

       „Поштујем то што ради Александар Вучић. Још више бих поштовао да никад ниједну реч није изјавио о томе, да је само пустио људе које се баве тим послом да раде свој посао. Да ли ви заиста верујете у то да неко чим изађе и каже једну реч против ове власти случајно сутра добије насловну страну у неком од „службених гласника или таблоида”, пита Ђилас и додаје да је ДС преживела Милошевићево време па ће и ово где је „сваког дана на стубу срама”.

       Као пример наводи случај бившег министра пољопривреде Саше Драгина који је већ три месеца у притвору, како каже, оптужен за доношење уредбе коју је донела цела влада да би помогла државној компанији.

       Помиње и случај бившег министра Оливера Дулића, па и спекулације о функционеру ДС Душану Елезовићу и објашњава: „Ови који су блиски Ђиласу сви су криминалци. (Горан)Јешић каже нешто за млеко, одједном се схвати да је он невиђени криминалац.„

       Ја овде не оптужујем власт за политички прогон него за креирање атмосфере у којој је тај политички прогон прихватљив и пожељан, каже Ђилас.

       Пред програмску скупштину ДС, он поручује да та странка има идеју и план за излазак из кризе и људе који то могу да спроведу и каже да су кључни економија и образовање.

       То је, додаје, најконкретнији програм направљен у овој земљи у последњих 20 година: спустићемо фискални дефицит на два одсто, спољнотрговински на пет посто, отклонићемо диспаритете у енергетици.

       „Смањићемо порезе и доприносе на плате на 50 посто да бисмо што више помогли привреди, уложићемо у образовање. Имамо регионалне аграрне политике, спремни смо да држава узме учешћа у прирведи тамо где не постоји интерес приватног сектора, отварањем пољопривредних предузећа по узору на ПКБ”, наводи Ђилас.

       Према његовим речима, план предвиђа обавезно средње образовање, стипендирање деце из сиромашних породица још од основне школе, а ДС се залаже и за потпуну деполитизацију и департизацију свега што нису партијске функције.

       Председник ДС признаје да странка у прошлости није све радила довољно добро и довољно брзо и да је за то цену платила на изборима, али да је тешко објаснити да „сви људи које је ДС предложила на нека места, од којих многи нису ни чланови странке, нико не треба да остане, а треба да дођу они који у педесет и некој купују дипломе”.

       „Па баш бих волео да видим реконструкцију владе од стране СНС. Ко ће доћи уместо (Горана) Кнежевића. Хоће (Зоран) Башановић? Ко ће доћи уместо (Братислава) Петковића? Саша Мирковић, естрадни менаџер? Ко су ти људи“, пита и додаје да се власт бави ДС-ом „да би покрила све те Башановиће, Мирковиће, да би покрила причу око Косова”.

       „Хајде сад мало прескочите ДС и кажите народу шта ћете да радите, како ћете да запослите те људе, повећате плате, да видим тај ваш конкретан план. Ја га не видим. И зато је потребно максимално уништити ДС“, поручује властима.

       Коментаришући чињеницу да је један број чланова ДС у последње време вратио чланске књижице, Ђилас каже да је нормално да једни излазе а други улазе у странку, а да се „прави медијска кампања против ДС која је почела са кампањом против мене па се раширила на све остало”.

       У осврту на истраживања која показују пад рејтинга ДС, он поручује да је странка имала одређени проценат гласова на изборима и да је то једино мерило, да верује да ради исправну ствар покушавајући да неке ствари промени у овој земљи, „и о томе ћемо гласно да говоримо и неће нас ућуткати ниједно саопштење владајућих странака нити претња хапшењем”.

       Председник ДС тврди и да у ДС има јединства и да чињеница да у странци нису сви гласали за одлуке попут избацивања из чланства Душана Петровића и Вука Јеремића само потврђује да свако може да дигне руку за оно што мисли да треба и зато што ДС „није странка једног, него више лидера”.

       „Да ли неки људи нису били спремни да прихвате одговорност за прошлост? Јесу. Да ли им се странка захвалила на сарадњи? Јесте. Да ли су искључени из странке? Јесу. Да ли је могло друкчије? Па могло је, вероватно. Али око тих ствари нема компромиса”, закључује Ђилас.

       Док о Јеремићу не жели да говори, о Петровићу каже да је против његове идеје федерализације Србије јер она води у дезинтеграцију и окреће људе у централној Србији против Београда.

       „То су опасне ствари. Зато сам ја искрено задовољан што Душан Петровић и ја нисмо више у истој странци”, наводи Ђилас и додаје: Једнога дана ће се видети ко је шта радио, кад је ко почео да прави своју странку а залагао се као да је члан ДС, да ли је неко спроводио своју спољну политику или политику ДС и државе.„

       Он ипак не искључује могућност сарадње и са будућом странком Петровића, посебно на локалу и понавља да ДС може да сарађује са било којом странком која дели идеје и вредности демократа.

       „На терену владе сам много критичнији и нећу прихватити да по сваку цену улазимо у неку владу после избора. Да седим у влади са Вељом Илићем, Вулином, Миланком Карић - ја у тој причи нећу учествовати”, поручује Ђилас и подсећа да су све то кадрови СНС.

       „Декларативно, ми и СНС данас имамо исте циљеве”, наводи и изражава недоумицу „да ли су на те ставове изашли само да би били власт или у то заиста верују”.

       „Ако у то заиста верујете онда не може да се поднесе пријава против Владе Цвијана због претње судијама, да супруга Саше Драгина каже да је он нудио да он оптужи Пајтића и добије статус заштићеног сведока, и да обећате брзу истрагу и да два и по месеца ништа нема - јер то нису европске вредности”, истиче Ђилас.

       Он пита и како то да председник  Томислав Николић „оде у Белорусију дан после приче о Европи и обећа укидање санкција којима се Србија придружила заједно са ЕУ”, а после посете државног врха Бриселу Николић прича једно, а премијер Ивица Дачић и Вучић друго.

       Критикује и економске резултате владе: пет посто је мања просечна плата у јануару него у јануару 2012. године, 9,3 посто је мањи промет у малопродаји, мање од 100 милиона евра страних инвестиција у првих седам месеци и процењује: „Ниједна влада после 5. октобра нема тако лош резултат у првих седам месеци.„

       Као обрачун власти са ДС Ђилас види и одлуку Министарства финансија да ДС не може из средстава која добија из буџета да отплаћује рату за кредит од 3,5 милиона евра који је узела за предизборну кампању.

       „Министарство финансија нам је објаснило да то не може никако по закону. Није нам објаснило како су странке на власти узимале кредите”, наводи лидер демократа и додаје да „једна правила важе за опозицију а друга за власт”.

       Према његовим речима, ДС ће сада видети како може личним гаранцијама и другим начинима да гарантује за странку да би могла да изађе из блокаде.

       Политика
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари