БОЖИЋНИ ПРОГЛАС: Предуслов за спас Србије је смена власти у Београду и Новом Саду
ДСС, ДВЕРИ И ГРУПА ИНТЕЛЕКТУАЛАЦА ПОЗВАЛИ НА ФОРМИРАЊЕ НАЈШИРЕГ ОПОЗИЦИОНОГ ПАТРИОТСКОГ САВЕЗА ПРОТИВ РЕЖИМА
- Сматрамо да преговоре о Косову и Метохији који се одвијају у Бриселу под посредовањем ЕУ, као и примену антиуставног Бриселског споразума, треба прекинути и тему КиМ вратити у Савет безбедности УН
- Све антиуставне споразуме склопљене по питању Косова и Метохије на штету српског народа сматрамо ништавним и након формирања национално одговорне власти - поништићемо их
- Залажемо се за прекид примене Споразума о сарадњи и придруживању са ЕУ и преуређивање међусобних односа у правцу економске сарадње са појединачним европским државама
- Повешћемо одлучну и отворену борбу за обнову војске и војно-политичког суверенитета Србије и против сваког облика непосредног или пузајућег приближавања Србије NATO пакту
- Да би Србија имала било какав избор, неопходно је чинити све што је у нашој моћи да се билатерални политички, економски, војни и културни односи са Русијом, руским партнерима у евроазијским интеграцијама и другим пријатељским земљама света унапреде у највећој могућој мери и у обостраном интересу
- Посебну бригу посветићемо очувању, неговању и законској заштити ћирилице. Ово треба да постане посебна брига српске просвете, у којој треба вратити ауторитет српском учитељу, наставнику и професору, као и достојанствен материјални статус. Српски народ је недељив, његов културни простор је јединствен, а вештачка подела на „српско и србијанско“ за нас је неприхватљива
ДЕМОКРАТСКА, Покрет Двери и група патриотских интелектуалаца објавили су данас свој Божићни проглас са саборним принципима сарадње патриотских политичких снага.
Учинили су то на конференцији за медије у Медија центру Покрета Двери коју је отворио члан Старешинства Двери Бошко Обрадовић који је поручио да се данас формира опозиони блок против републичког и покрајинског режима и креће у борбу за ванредне изборе на свим нивоима.
Председник ДСС др Санда Рашковић Ивић изјавила је да нико нема тапију на патриотизам, али да је на српским интелектуалцима историјска прилика и одговорност да направе преврат - извуку Србију из окупације и врате је народу.
Проф др Јасмина Вујић истакла је да се блок противи распродаји стратешких ресурса и као пример навела Телеком.
Академик проф. др Коста Чавошки је упозорио на опасност од промене Устава Србије јер би њоме АП КиМ била избачена из Преамбуле и низа других чланова.
Мр Ђорђе Вукадиновић је оценио да је ситуација толико тешка да у Србији не сме да буде поделе на леве и десне, већ да све патриоте треба да буду на једној страни.
На крају је упућен позив свима којима је на срцу слободна Србија, који су незадовољни овом влашћу, који воле Србију - да се придруже.
БОЖИЋНИ ПРОГЛАС
Саборни принципи сарадње патриотских политичких снага
Полазећи од чињенице да национално одговорним српским политичким организацијама интерес Србије јесте и мора бити увек на првом месту, и да остварењу тог интереса треба да буду усмерени сви њихови ставови, одлуке и мере које предузимају;
Упозоравајући да се Србија налази у дубокој политичкој, економској, моралној, социјалној и демографској кризи;
Имајући у виду чињеницу да су досадашња уситњеност, разједињеност и међусобна супротстављеност патриотских политичких снага у Србији довели до тога да у Скупштини Србије нису заступљене патриотске и евроскептичне политичке опције, и да самим тим у Скупштини нико не заступа ставове грађана Србије који се противе уласку Србије у ЕУ и NATO и не прихватају економску и културну колонизацију Србије;
ДЕМОКРАТСКА СТРАНКА СРБИЈЕ, ПОКРЕТ ДВЕРИ И ГРУПА ПАТРИОТСКИХ ИНТЕЛЕКТУАЛАЦА
изражавају спремност да буду носиоци сабирања свих патриотских политичких снага Србије, које ће се окупити око следећих политичких принципа:
1. Уређење Србије као јаке правне државе засноване на демократским начелима. Демократски поредак је угрожен, државне институције се урушавају самовољом власти, правна држава не функционише, изборни процес је на ивици регуларности... Јаку и делотворну правну државу снажног ауторитета ствараћемо на законима који искључиво одговарају правној и културолошкој традицији Србије и актуелним економским и социјалним приликама. Домаћи правни поредак мора да има супрeматију над нормама међународног права, а ратификовани међународни споразуми морају да буду у сагласности са Уставом. Медијске слободе се гуше, онемогућен је демократски дијалог заступника различитих политичких ставова. Зато је борба за јачање слободе медија нераскидиво везана за остварење националних интереса, за ослобађање Србије и остварење услова да грађани слободно одлучују о својој будућности, политици коју власт треба да води и путу којим Србија треба да иде.
2. Одбрана Косова и Метохије у саставу Србије. Постојећи Устав Србије, упркос недостацима, представља непремостиву препреку дезинтеграцији Србије. Зато је одбрана важећег Устава борба за очување Косова и Метохије у саставу Србије и брана распарчавању и слабљењу Србије. Сматрамо да преговоре о Косову и Метохији који се одвијају у Бриселу под посредовањем ЕУ, као и примену антиуставног Бриселског споразума, треба прекинути и тему КиМ вратити у Савет безбедности УН. Све антиуставне споразуме склопљене по питању Косова и Метохије на штету српског народа сматрамо ништавним и након формирања национално одговорне власти поништићемо их. Паралелно, залажемо се за максималну државну помоћ опстанку српског народа на Косову и Метохији.
3. Побољшање услова живота и пораст животног стандарда грађана. Годинама уназад услови живота се погоршавају, стандард становништва опада, социјалне разлике се повећавају. Смањење плата и пензија и њихово замрзавање на неодређен рок овакво стање ће драматично погоршати. Наша дужност је да заједничким напором издејствујемо промену погрешне државне и економске политике којима се угрожава сам биолошки опстанак српског народа. Најважнији национални задатак данас видимо у борби против беле куге и разним видовима подршке јачању наталитета у Србији.
4. Одлучно противљење даљим евроинтеграцијама Србије. Цена коју Србија треба да плати улазак у Европску унију су пристајање на разбијање Србије, даље слабљење њеног државног јединства, прекид пријатељских односа са државама који су јој историјски савезници и најперспективнији трговински партнери, економска колонизација, распродаја профитабилних предузећа и пољопривредног земљишта. Залажемо се за прекид примене Споразума о сарадњи и придруживању са ЕУ и преуређивање међусобних односа у правцу економске сарадње са појединачним европским државама. Друге идеје о европској економској сарадњи, попут предлога о стварању Европе нација и јединственог економског простора „од Лисабона до Владивостока“, такође треба да буду размотрене.
5. Српске интеграције. Најважније интеграције за нас су српске интеграције, што пре свега подразумева политичко, економско и културно повезивање са Републиком Српском и борбу за њено очување. Наша обавеза је и заштита државотворности, националног идентитета и људских права Срба у Црној Гори. Посебну пажњу посветићемо правима српског народа и у другим бившим југословенским републикама, као и очувању националног идентитета Срба у Расејању и омогућавању њихове што ближе и чвршће везе са Матицом.
6. Спречавање уласка Србије у NATO. Последице NATO агресије на СР Југославију су очигледне и далекосежне: губитак људских живота, разарање привреде, уништавање животне средине и здравља становништва, отимање Косова и Метохије... Поред ових, постоје и политички, економски и безбедносни разлози зашто Србија не треба да постане чланица NATO. Зато ћемо повести одлучну и отворену борбу за обнову војске и војно-политичког суверенитета Србије и против сваког облика непосредног или пузајућег приближавања Србије NATO пакту.
7. Чврсто повезивање са Русијом. Србија не сме да настави процес евроинтеграција који је води у изолацију од свих осталих земаља света. Да би Србија имала било какав избор неопходно је чинити све што је у нашој моћи да се билатерални политички, економски, војни и културни односи са Русијом, руским партнерима у евроазијским интеграцијама и другим пријатељским земљама света унапреде у највећој могућој мери и у обостраном интересу. У том контексту неопходно је институционализовати односе и пронаћи адекватан правни оквир за учешће Србије у пројектима и програмима ОДКБ-а.
8. Успостављање дугорочно одрживог концепта економског патриотизма. Србија треба да све своје ресурсе стави у функцију реиндустријализације и сопственог економског развоја. Ангажовањем државе на успостављању повољног привредног амбијента развиле би се привредне гране у којима би Србија показала своје компаративне предности и заузела боље место у међународној подели рада. Противимо се распродаји државних јавних предузећа и природних ресурса. Посебну пажњу посветићемо пољопривреди, прехрамбеној индустрији и селу.
9. Вођење културне политике која има за циљ снажење националног идентитета српског народа. Вођење активне културне политике мора бити усмерено ка уобличавању српског становишта, јачању самопоштовања, подизању достојанства, као и стварању свести о потреби националне самодисциплине. Неопходно је да се очувају традиционалне вредности у српској и светској културној баштини, као и универзална научна, културна и цивилизацијска достигнућа. Посебну бригу посветићемо очувању, неговању и законској заштити ћирилице. Ово треба да постане посебна брига српске просвете, у којој треба вратити ауторитет српском учитељу, наставнику и професору, као и достојанствен материјални статус. Српски народ је недељив, његов културни простор је јединствен, а вештачка подела на „српско и србијанско“ за нас је неприхватљива. Подразумева се и гарантована је Уставом потпуна слобода припадника националних мањина које живе у Србији да баштине и развијају своју културу.
10. Спровођење системске, неселективне и институционализоване борбе против корупције. Корупција је непремостива препрека економском и демократском развоју државе. Поред побољшања постојећих антикоруптивних механизама, нужно је да се донесу прописи који би регулисали унакрсно испитивање порекла имовине ради њеног праведног и прогресивног опорезивања. Доследном применом ових прописа разоткрили би се механизми нелегалног богаћења тајкуна и са њима повезаних политичара и политичких странака, зауставила пљачка државе и успоставила правда.
Да закључимо: Услов за спровођење ових политичких принципа јесте смена актуелне републичке и покрајинске власти.
Досадашњи рад и учинак актуелног режима на челу са Александром Вучићем оцењујемо као лош по српске националне и државне интересе, а посебно катастрофалан по питању даљег осиромашења грађана Србије кроз смањење плата и пензија, погубног срљања у ЕУ по сваку цену, као и наставка предаје Косова и Метохије. Сличном оценом вреднујемо и рад Бојана Пајтића у Војводини, чија се политика суштински не разликује од политике републичке власти.
Из свих наведених разлога залажемо се за формирање што ширег опозиционог патриотског савеза против режима и позивамо друге патриотске политичке снаге на сарадњу у борби за ванредне изборе на свим нивоима.
Обраћамо се свима којима је на срцу слободна и суверена Србија, свима који су незадовољни овом влашћу, свима који воле Србију - да нам се придруже.
У Београду, о Божићу 2014.
Потписници Божићног прогласа:
др Санда Рашковић Ивић,
Бошко Обрадовић,
проф.др Слободан Антонић,
академик Светомир Арсић Басара,
проф.др Јасмина Вујић,
мр Ђорђе Вукадиновић,
Миливоје Глишић,
мр Владимир Димитријевић,
Гојко Ђого,
др Слободан Јанковић,
Славољуб Качаревић,
проф.др Часлав Копривица,
доц.др Милош Ковић,
Владимир Кршљанин,
др Зорица Кубуровић,
проф.др Александар Липковски,
проф.др Мило Ломпар,
Никола Милованчев,
Јован Пеин,
Рajкo Пeтрoв Нoгo
проф.др Љубомир Протић,
др Слободан Рељић,
Александар Симић,
Милорад Црњанин,
Жељко Цвијановић,
академик Коста Чавошки,
доц. др Зоран Чворовић