БЕЉАНСКИ: Закон и право се не примењују уједначено
КАМПАЊСКА БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ ЈЕ ДОКАЗ ДА НЕМА СИСТЕМА
БОРБА против корупције у Србији стагнира или назадује јер се прописи не примењују или се лоше примењују, а кампањска борба је доказ да нема уједначене примене закона и права, речено је на скупу који је организовала Агенција за борбу против корупције, преноси Бета.
“Ништа лакше него у сиромашном друштву играти на карту социјалне једнакости. Ту се најбрже постижу политички ефекти и популарност. У таквој кампањи се развија проблематична морална позиција у којој људи стичу страст за потказивањем, подметањем и уклањањем конкуренције у пословима и политици“, рекао је члан Одбора Агенције Слободан Бељански на скупу „Истражне могућности у борби против корупције - пут од сумње до доказа“.
Бељански је навео да истражне могућности у борби против корупције „ни најмање нису скромне“ и навео да је у истрагама могуће прислушкивање разговора, тајно праћење и снимање осумњичених, пружање симулованих услуга, контролисане испоруке и рад прикривеног иследника.
Бељански је навео да је потребно поправити и Закон о Агенцији за борбу против корупције, јер она нема довољна и довољно јасна овлашћења, као и Закон о финансирању политичких активности, јер „носи коруптивни потенцијал“, рекао је Бељански.
Бељански је навео да корупција није основни проблем, него иницијални фактори који покажу развој корупције - необразовање и аљкавост, који се протежу у свим областима, од рада до науке.
Заменик тужиоца за организовани криминал Велимир Голубовић навео је да је Бељански „све рекао“ о законодавству и да у Србији нису проблем кривични закони, и истакао да су кривична дела корупције најтежа за доказивање.
Голубовић је навео да се увођењем тужилачке истраге догодио велики помак, јер је тужиоцима у руке дато тако јако средство као истрага, јер је искуство показало да је један човек персонализован у лику тужиоца највише заинтересован за решавање неког случаја, јер учествује од почетка до правоснажне пресуде.
Начелник Сектора за оперативне послове Агенције Драгомир Трнинић рекао је да је Агенција задужена за 23.000 функционера, од председника Србије до члана школског одбора, које је немогуће проверити са неколико службеника Агенције.