А. ПОПОВИЋ: Зашто Влада нема „Процену угрожености Републике Србије“?
ЗАЈЕДНИЧКО ОБРАЋАЊЕ ЈАВНОСТИ ДЕМОКРАТСКЕ СТРАНКЕ СРБИЈЕ И ПОКРЕТА ВЕТЕРАНА
- Хоћемо ли сазнати ко је одговоран што су водопривредне накнаде практично одузете „Србијаводама“ и „Београдводама“ и скрајнуте у буџет, а овим предузећима давано онолико колико се процени да им је потребно? Ко је то процењивао? Колико би наша заједничка трагедија била мања да је претходна Влада оставила све накнаде тим предузећима? Постављаћемо ова питања свакодневно. Србија мора да зна одговоре на њих“ - закључио је заменик председника ДСС Александар Поповић
- САША ДУЈОВИЋ: Пред изборе 2014. године је ветеранима обећана исплата ратних дневница одмах након избора. Од тога није било ништа. Покрет ветерана је упозоравао на оваке преваре, а данас упозоравамо на нову превару у виду предлога новог Закона о ветеранима које министарство надлежно за ветеране припрема наводно до краја ове године
ПОЛИТИЧКИ партнери - Демократска странка Србије и Покрет ветерана - заједно су се обратили јавности.
У име ДСС, њен заменик председника Аександар Поповић нагласио је да сви који верују да Србија мора да буде слободна и суверена држава могу да нађу своје место на платформи Демократске странке Србије.
Нагласивши да је он ту платформу изнео на седници Главног одбора странке, Поповић је указао да она подразумева борбу:
- за Србију у којој ће се поштовати Устав,
- за Србију која ће јасно, сваким својим гестом, политички, мирно, али безусловно и свим средствима, бранити свој суверенитет,
- за Србију која ће пријатељима рећи да су пријатељи, а онима који не признају наш Устав увек и на сваком месту рећи да смо спремни за сарадњу, али да имамо једно крупно питање које није рашчишћено,
- за Србију која ће да поштује себе,
- за политички неутралну, што значи слободну Србију, која свој суверенитет неће преносити ником другом и која се неће цењкати вредностима које су наслеђене од предака,
- за Србију која ће да води економску политику, пре свега политику заштите сопственог тржишта и сопствене производње,
- за Србију у којој ће се патриотизам доказивати и плаћањем пореза,
- за Србију која неће излаз из својих проблема тражити у уништавању средње класе, већ у њеном снажењу,
- за Србију која ће имати јасно и гласно мишљење, која ће штитити све оне којима је заштита потребна,
- за Србију којој није место у Европској Унији.
Поповић је у нставку нагласио: „Време је да стручна знања, енергију и вољу, можда чак и без формалног уласка у Демократску странку Србије, око Демократске странке Србије на овој платформи удруже сви појединци, групе грађана, невладине организације. Позивамо их све, без икакве сујете, без икаквих предуслова, да се заједно боримо. И изборимо.
Представља ми задовољство и част, да су се уз многе појединце, овом нашем позиву одазвали наши пријатељи из Покрета ветерана, људи који су свој патриотизам доказивали не речима, него делима, онда када је то било најтеже.
Али, када данас говоримо о онима којима је најтеже, време је да се подсетимо жртава поплава. Демократска странка Србије је још пре више од месец дана, 26. маја, предложила мере за отклањање последица поплава.
Предложили смо тада стварање Фонда за отклањање последица поплава, начин његовог пуњења, као и то да се средства из овог Фонда користе за финансирање обнове саобраћајне, енергетске и телекомуникационе инфраструктуре и за финансирање мера као што су:
- субвенционисање пољопривредне производње у троструком износу удомаћинствима на угроженим подручјима;
- пореске олакшице привредним субјектима који су претрпели штету;
- ослобађање плаћања ПДВ-а свих набавки за обнову и хуманитарну помоћ;
- ослобађање од плаћања свих дажбина за обнову оштећених и изградњу нових, уместо срушених стамбених и привредних објеката;
- бескаматне или бенефициране (1-2 % камате на терет корисника) дугорочне ( 15-20 година) кредите за обнову и изградњу нових, уместо срушених објеката. Камата, односно разлика банкарске и бенефициране камате би ишле на терет Фонда.
- ослобођење плаћања ПДВ-а за набавку пољопривредних машина, алата и сл., семена, ђубрива и другог неопходног за обнову пољопривредне производње, као и беле технике и других потреба за обнову опреме домћинства.
- централизовану набавка и дистрибуција пољопривредним домаћинствима, у складу са претрпљеном штетом, стоке, живине, садница воћа, семенског материјала и слично.
Са жаљењем констатујемо да Влада Србије највећи број ових мера није прихватила, да је мере које је прихватила, прихватила са закашњењем. Верујемо да би ситуација са обновом била неупоредиво боља да су мере, које је ДСС предложила у најбољој намери, прихваћене.
Дошао је међутим тренутак, да се постави питање политичке одговорности за оно што се десило.
Због чега Влада Србије - упитао је заменик председника ДСС - није донела „Процену угрожености Републике Србије“, што је била обавеза Владе по Закону о ванредним ситуацијама? На основу овог акта Влада утврђује за које се врсте елементарних непогода и техничко-технолошких несрећа, удеса и опасности израђују планови и одређује који државни органи учествују у њиховој изради, као и доноси ближе прописе о садржају и начину израде планова заштите и спасавања у ванредним ситуацијама.
Будући да овај акт није донет, ни све остале послове који су морали да се ураде, Влада није урадила.
Који министар је био задужен да овај документ предложи Влади? Именом и презименом.
Због чега Влада Србије није донела „Акциони план за спровођење Стратегије заштите и спашавања у ванредним ситуацијама“, што је обавеза Владе утврђена Стратегијом заштите и спашавања у ванредним ситуацијама, донетом 2011. године, а рок Влади за доношење је био шест месеци?
Који министар је био задужен да овај акт предложи, а није свој посао урадио? Именом и презименом.
Законом о ванредним ситуацијама је утврђено да се „управљање ресурсима, изградња и развој система заштите и спасавања, реализује планирањем и програмирањем система заштите и спасавања, као и буџетирањем и извршењем планираних и програмираних мера и активности, у складу са „Националном стратегијом заштите и спасавања у ванредним ситуацијама“, „Проценом угрожености за територију Републике Србије“ и „Планом заштите и спасавања у ванредним ситуацијама“.
Да ли је Влада Србије донела „План заштите и спасавања у ванредним ситуацијама“, што је била обавеза по Закону о ванредним ситуацијама? Хоћемо ли сазнати ко је одговоран што су водопривредне накнаде практично одузете „Србијаводама“ и „Београдводама“, скрајнуте у буџет, а овим предузећима давано онолико колико се процени да им је потребно? Ко је то процењивао?
Колико би наша заједничка трагедија била мања да је претходна Влада оставила све накнаде овим предузећима?
Постављаћемо ова питања свакодневно. Србија мора да зна одговоре на њих“ - закључио је Поповић.
Дујовић је истакао да када говоримо о томе да Србија као држава мора да заштити све оне којима је помоћ потребна, Покрет ветерана сматра да постојећи Закон о борачко инвалидској заштити мора хитно да се мења како би се у систем социјалне заштите увели и борци ратова-ветерани, који су данас у потпуности заборављени од стране државе и њених органа. Отварањем канцеларија за ветеранска питања у свим општинама и градовима створиће се предуслови за активно сагледавања свих проблема са којима су суочени ветерани и њихове породице, а о којима данас упркос великој медијској бризи ипак нико не води рачуна.
Сами ветерани су у више наврата преварени и понижени од стране појединих политичара и адвокатских канцеларија које су бавиле политиком, а не правом, и лажима и уценама обманули ветеране.
Најсвежије сећање на овакве поступке је оно пред изборе 2014. године када је ветеранима обећана исплата ратних дневница одмах након избора. До тога није дошло. И тада, али и данас, Покрет ветерана је упозоравао све ветеране на ове преваре, а данас упозоравамо на нову превару у виду предлога новог Закона о ветеранима које министарство надлежно за ветеране припрема наводно до краја ове године.
Став је Покрета ветерана да ће и тај предлог бити сличан предлогу закона о раду, стечају и осталим предлозима иза којих стоји наводна брига о грађанима. Верујемо да ће и тим новим предлогом почети укидање стечених права, као и поновно малтретирање ветерана који су очигледно добри владајућој елити само као гласачи.
За нас Србија није нити ће бити на продају, тако да ће Покрет ветерана као политичка странка наставити борбу заједно са својим партнерима из ДСС-а за Косово и Метохију у саставу Србије, као и бољу будућност Србије. Водићемо је свим демократским ненасилним начинима, полазећи од првог и основног принципа а то је: „никад у ЕУ и никад у NАТО“.