Додик: За 10 година у саставу Србије ће бити Република Српска и северни део Косова

У ИНТЕРВЈУУ ДОЈЧЕ ВЕЛЕУ ЗА РС У СРБИЈИ ПРЕДВИЂА СТАТУС КАКАВ ИМА ВОЈВОДИНА

  • На констатацију новинара да је против независности Косова, Додик је рекао: „Ја нисам, ја сам за разговор Београда и тога (Косова)“. Додао је још: „И ако Београд одлучи да је то тако, ја ту немам ништа против, али је онда моје следеће питање, зашто онда не може РС. Ако постоје права за једне, онда морају да постоје права и за друге“
  • „Ја могу да кажем да је оптерећење чињеница да је Србија остала у политици очувања територијалног интегритета. Да је у оном тренутку Србија, када се Косово одвојило, рекла да је то океј, ми бисмо се сигурно до сада већ одвојили“
  • На молбу да покаже на мапи шта ће бити с границама, Додик је повукао границу између БиХ и РС коју је припојио Србији. Такође је повукао границу на северу Косова који је припојио Србији. „Шта фали, баш је ово лепо. Овде би била ова, како се зове, Босна, а овде би била Херцег-Босна“, рекао је Додик
  • Упитан „где Херцег-Босна иде“, Додик је рекао „па нека остане сама“. И додао: „И ми ћемо остати. Немамо намеру да овде укинемо себе, па да се припојимо Србији... Како има Војводина, може и Република Српска“

        ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је да он није против независности Косова, али да то питање треба да реши Београд и да ће РС следити Србију.

        Додик је у данас објављеном интервјуу Дојче велеу, који је дао у октобру, рекао да политика Београда за очување територијалног интегритета представља оптерећење за РС, јер би се она већ одвојила од БиХ.

        На констатацију новинара да је против независности Косова, Додик је рекао: „Ја нисам, ја сам за разговор Београда и тога (Косова)“.

        „И ако Београд одлучи да је то тако, ја ту немам ништа против, али је онда моје следеће питање, зашто онда не може РС. Ако постоје права за једне, онда морају да постоје права и за друге. Ако Београд одлучи о томе, јер ја о томе не одлучујем“, рекао је Додик.

        Он је рекао да Косово и Србија треба да рашчисте своје односе. „Али говорим о неком упоредном политичком амбијенту или ситуацији у којој ако дође до тога хипотетички да се каже Косово је океј, а зашто се онда не каже РС је океј“, додао је.

        Председник РС је рекао да је, ако Албанци „гурну ту причу да треба јединствено решити Косово и РС“, спреман да дефинише свој политички став.

                Додик је рекао да је као Србин заинтересован за решење питања Косова и упитао ако Србија призна Косово „зашто онда РС није држава и зашто се не би признала“.

        „Ја могу да кажем да је оптерећење чињеница да је Србија остала у политици очувања територијалног интегритета. Да је у оном тренутку Србија, када се Косово одвојило, рекла да је то океј, ми бисмо се сигурно до сада већ одвојили“, рекао је Додик.

 

        На питање шта треба да се догоди да се нормализују односи Београда и Приштине, и Бањалуке и Приштине, Додик је рекао да „реални живот постоји, то је тако, да неке ствари не могу да се искључе“, али да је ту реч „дуплим аршинима“ Немачке која је признала независност Косова, а на другим местима је спремна да иде до краја да би спречила референдум.             

        „Косово нема потпуно међународно признање. Косово није чланица УН. Косову је потребно да разговара са Београдом, да се договори аранжман у том погледу, а Срби су понижени у свему томе. Раније би можда нека решења била боља да се сви ту осећају и добитницима и губитницима, да се креира неко решење, али то није моја надлежност“, рекао је Додик.

        Додик је предвидео да ће за 10 година у саставу Србије бити Република Српска и северни део Косова.

        У интервјуу Дојче велеу, који је дао у октобру, изразио је уверење да ће доћи до промена граница држава у региону за 10 година или када регион уђе у Европску унију.

        На молбу да покаже на мапи шта ће бити с границама, Додик је повукао границу између БиХ и РС коју је припојио Србији. Такође је повукао границу на северу Косова који је припојио Србији.

        „Шта фали, баш је ово лепо. Овде би била ова, како се зове, Босна, а овде би била Херцег-Босна“, рекао је Додик.

        На питање где Херцег-Босна иде, Додик је рекао „па нека остане сама“.

        „И ми ћемо остати. Немамо намеру да овде укинемо себе, па да се припојимо Србији“, рекао је Додик и појаснио „како има Војводина, може и Република Српска“.

        Остали лидери из БиХ које је Дојче веле интервјуисао у октобру, нису имали примедбе на државне границе.

        Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетеговић је рекао да је мапа у реду. „Не можемо мењати границе“, рекао је он.

        Хрватски члан Председништва БиХ Драган Човић је рекао да потпуно подржава мапу која сада важи у УН.

        Српски члан Председништва БиХ Младен Иванић је као замерку имао што се на мапи БиХ не виде границе ентитета, али је одбио да ишта црта. „БиХ без енитета никада нећу прихватити, са ентитетима хоћу“, рекао је он.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари