ДОДИК: Странци су преко „духа Дејтона“ од Српске правили Републику Српску Крајину
САОПШТИО ДА НЕЋЕ ИЋИ У СРЕБРЕНИЦУ ЈЕР НЕ ЖЕЛИ
ДА ЛЕГАЛИЗУЈЕ КОНСТРУКЦИЈУ О ГЕНОЦИДУ
Милорад Додик
- Свако мењење Устава БиХ било би даље урушавање Дејтона и значило би централизацију. Данас, кад се осврнемо, све време постоје две константе - једна је потпуно уверење да је тешко веровати у одрживост БиХ и друго, да је из тог разлога БиХ све време била експеримент и то је и данас
- У предавању на Факултету политичких наука у Београду, Милорад Додик је наводе да постоји притисак на Србију да се дистанцира од њега и Српске окарактерисао као медијске спекулације и нагласио: „Никада нисам осетио дистанцирање. Имам интензивне контакте са премијером Србије Александром Вучићем и председником Томиславом Николићем“
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је Дејтонски споразум, по коме је тај ентитет конципиран, значајно урушен и да би промене Устава БиХ водиле ка централизацији државе.
Додик је на Факултету политичких наука у Београду одржао предавање поводом две деценије од постизања Мировног споразума у Дејтону и истакао да се РС креће ка изворном Дејтону или ка изласку из БиХ.
Према његовим речима, међународни споразум из Дејтона од почетка се није примењивао онако како је написан, те да су странци врло брзо промовисали причу о „духу Дејтона“.
А „дух Дејтона“, како је објаснио, значио је оно што би странцима пало на памет у неком дану.
„Требало је да ми као добри поданици извршавамо све то, како би они направили нешто што они мисле да је у реду“, рекао је Додик.
Председник Српске тврди да међународна заједница никада није имала искрену намеру да спроведе један од најважнијих споразума у новијој политичкој историји - Дејтонски споразум.
Реч је, објаснио је, о споразуму који је уредио нови политички систем и, према његовом уверењу, зауставио рат, али је требало да се имплементира, онако како у њему пише, а не онако како неко мисли да је написано.
„Данас, кад се осврнемо, све време постоје две константе - једна је потпуно уверење да је тешко веровати у одрживост БиХ и друго, да је из тог разлога БиХ све време била експеримент и то је и данас. Данас у БиХ имате Устав, политичко-институционалну праксу, која је потпуно различита од уставне праксе“, рекао је Додик.
Након 20 година Дејтона, каже Додик, мора се констатовати да је тај споразум значајно урушен и да су остале само неке мале ствари које су, такође, „нападнуте“ јер је српско политичко тело разбијено.
„Сва прича се своди на то да се елиминише оно што јесте Република Српска и да она постане нека туристичка знаменитост за друге генерације и онда би о РС говорили као о Републици Српској Крајини која више не постоји“, закључио је Додик.
Он је саопштио да неће отићи у Сребреницу јер не жели да својим присуством легализује нешто што је квалификовано као геноцид из, како је рекао, чисто политичких разлога.
Он је позвао на формирање међународне мешовите комисије која ће са ове временске дистанце веома објективно проценити шта се тамо десило и дати адекватне квалификације.
Додик је, на конференцији за новинаре после предавања које је одржао на Факултету политичких наука у Београду, рекао да поштује људе и бол људи, али као човек који руководи Републиком Српском не може да прихвати квалификације које не одговарају чињеницама.
Без обзира на то што, како је рекао, иза тога „стоји читав један свет који је управо хтео да се искупи кроз своје деловање или неделовање у то време“.
Председник Српске је рекао да не може да лицитира са бројевима јер то није пристојно, али да се та прича заснивала на томе да је у Сребренци у неколико дана побијено 8.000 људи, а да је 20 година после тога сахрањено 4.000.
То, како је навео, говори да се манипулисало подацима.
Говорећи о могућем референдуму у Републици Српској, Додик је рекао да се Србима у Српској спори право на референдум о изласку из БиХ, али да ће се они борити за то право и да ће га афирмисати и спровести.
„Референдум треба посматрати као процес. То је право које је јасно дато народима Повељом УН. Као што видите данас, на многим местима у Европи се користи то право, као нпр. у Шкотској, на Криму, у Каталонији. Нама припада то право и борићемо се за њега“, рекао је Додик.
Председник Републике Српске Милорад Додик је наводе да постоји притисак на Србију да се дистанцира од њега и Српске, окарактерисао као медијске спекулације.
„Никада нисам осетио дистанцирање“, казао је Додик и нагласио да има интензивне контакте са премијером Србије Александром Вучићем и председником Томиславом Николићем.
Тањуг - Срна