ДОДИК: Нека се Српска замисли зашто амбасада САД и Хил подржавају СДС и Савез за промјене
„ПОДРШКУ ПРЕДСЕДНИКА ПУТИНА ДОЖИВЕО САМ
КАО ВЕТАР У ЛЕЂА РС И ЊЕНОМ НАРОДУ“
Милорад Додик
- Из фазе када је слушала и слепо извршавала налоге странаца дошли смо у фазу када се Српска поштује. И то је изузетан политички капитал коалиције коју предводи СНСД. На међународном плану остварили смо значајне контакте, стекли или учврстили пријатељске везе са најмоћнијим државама света. Ми више нисмо мањи БХ ентитет, ми нисмо 49 одсто. Ми смо данас РС
- Право је питање: хоће ли у наредном периоду САД покушати да побољшају односе са РС. Зашто бих то тако поставио? Па зато што РС, нити њена било која институција, нису учинили ниједан потез, ниједну акцију која би била усмерена против САД. Нисам ја у америчкој амбасади претио амбасадору САД, они мени јесу. Нисам ја лагао да отправник послова Николас Хил има куће по Грчкој и Кипру, али он је лагао да ја имам. Нисам ја њима говорио да је недопустиво да Афроамериканац буде градоначелник Њујорка, али они мени јесу да је недопустиво да Србин буде градоначелник Сребренице…
- Недопустиво је да се било који дипломата у било којој држави, па и у тзв. банана-државама, понаша како се Хил понаша у БиХ. Нисам сигуран да Стејт департмент има све детаље о његовом понашању овде, али то је њихова ствар. Ја сам човек дијалога. Моја врата су отворена за свакога. Али, та врата се не могу отварати ногом. Без обзира на то да ли је на нози америчка, француска или руска чизма!
КОАЛИЦИЈА предвођена СНСД-ом у протеклих осам година очувала је и сачувала РС у оном капацитету у којем смо је преузели 2005. године и нисмо дозволили да се пренесе ниједна надлежност, рекао је Милорад Додик, председник РС и кандидат коалиције СНСД - ДНС - СП за још један мандат.
„Исплата пензија је редовна. Плате у просвети, здравству и полицији су редовне и веће од плата њихових колега у региону. Чак ни под теретом велике кризе нисмо изгубили број радних места колико је изгубљено у земљама око нас. Све криминалне групе у земљи су разбијене захваљујући преданом раду Полиције, коју смо опет ми очували и сачували у тренутку када су неки други били спремни и њу да предају“, рекао је Додик.
НН: Уколико освојите председнички мандат, шта ће Вам бити политички приоритети?
ДОДИК: Институционална и свака друга стабилност РС је приоритет над приоритетима. Само у условима такве стабилности РС може да јача свој демократски капацитет. Без политичке стабилности једне земље нема економског напретка, нема нових инвестиција, нема нових радних места. А до политичке стабилности можемо доћи само ако створимо услове за ефикасан рад свих институција РС, у првом реду Народне скупштине. Зато ће и мој приоритет бити политичка стабилност РС, јер само стабилна Српска може да одговори изазовима који стоје пред њом у наредном периоду.
НН: Да ли мислите да Вам је сусрет са руским председником у Москви на неки начин дао ветар у леђа на предстојећим изборима?
ДОДИК: Познато вам је да је то мој други сусрет ове године са председником Руске Федерације господином Путином. И овај последњи сусрет о којем говорите договорен је раније, тако да га не бих везивао за предстојеће изборе. Премијерка Цвијановић и ја смо у Москви били у својству председника Владе и предсједника РС, а не као функционери СНСД-а. И све што смо тамо договарали и потписали, учинили смо у том својству. Подршка председника једне од најмоћнијих држава света, председника Путина, свакако да је добро дошла, јер је то подршка нашем партнерству, нашим политичким и економским везама које смо успоставили у последњих осам година.
У том смислу сам веома задовољан речима председника Путина, и читао бих те речи као подршку РС. Нека народ РС оцени „тежину“ речи председника Руске Федерације. Додао бих и то да ми је била велика част што смо на том нивоу примљени у Москви, и што смо успели да претходних година, управо преко Руске Федерације, односно њихових представника у УН, обезбедимо да се чује и наш став и наша реч. Пријатеља у политици као и у животу никад доста. А још ако су ти пријатељи велесиле на међународном плану, онда је то велика ствар за наш народ и РС. И да конкретно одговорим на ваше питање: да, подршку предсједника Путина доживео сам као ветар у леђа РС и њеном народу. Нека народ цени како је до те подршке дошло.
НН: Какву врсту коалиције очекујете на нивоу БиХ? Хоће ли бити места за нову српску платформу која би укључивала и опозицију, или бисте овај пут, ако будете имали већину на БХ нивоу, министарска места из РС попунили кадровима Ваше коалиције?
ДОДИК: СНСД је и био заговорник идеје о јединственом наступу РС у Сарајеву. Сматрали смо да је то важно за наше интересе и у том смислу смо позвали СДС да заједно заступамо РС. Међутим, видели сте да СДС није разумела шта је суштина нашег наступа, и убрзо се претворила у завод за запошљавање кадрова СДС-а у заједничким институцијама. О интересима РС требало је да и даље брине СНСД. Када смо видели да министар из реда СДС-а у Савету министара не мари за интересе РС, рекли смо доста, даље идемо сами. Уследила је кукњава, највише бошњачких функционера за Мирком Шаровићем, да смо се у једном тренутку запитали да ли је он тамо отишао нашом или њиховом вољом. Међутим, и поред тог лошег искуства са заједничким наступом у Сарајеву, СНСД не одустаје од става да је за РС најбоље да своје интересе у заједничким институцијама брани јединствено, а да све наше разлике по питању РС оставимо за Народну скупштину РС. Видећемо након избора хоће ли СДС, као лидер у опозиционом блоку, имати слуха за првобитну идеју СНСД-а о, како је ви назвасте, српској платформи. СНСД је велика партија, која са нашим старим коалиционим партнерима ДНС-ом и СП-ом сигурно има капацитет да снажно заступа интересе Српске у заједничким институцијама, и ако то буде потребно, то ћемо и урадити. Али, пустимо прво да прођу избори.
Основни приоритет Владе у наредном периоду биће наставак активности на покретању нових инвестиција и отварање нових радних мјеста. Све друге активности ће се лакше реализовати ако се оствари овај циљ
НН: Кога видите као потенцијалне партнере на нивоу БиХ из друга два народа?
ДОДИК: Савет министара БиХ је орган који се не бира, него саставља, и о томе често говорим. Ми не можемо да бирамо ко ће бити наши коалициони партнери на нивоу БиХ. О томе одлучују хрватски и бошњачки бирачи. Познато је да СНСД има добру сарадњу са ХДЗ БиХ, за који верујемо да ће бити апсолутни победници међу хрватским бирачким телом у ФБиХ. Не знамо како ће се ствари одвијати на бошњачкој политичкој сцени, али ко год освоји већину, мораћемо да сарађујемо са њим. Ни Бошњаци ни Хрвати не могу да бирају партнере из РС. Њих ће им изабрати народ РС. Дакле, сарађиваћемо са онима које тамо изаберу.
НН: Због чега сматрате да је коалиција коју Ви предводите боље решење за РС од коалиције коју предводи опозиција?
ДОДИК: Коалиција предвођена СНСД-ом у протеклих осам година очувала је и сачувала РС у оном капацитету у којем смо је преузели 2005. године. За осам година нисмо дозволили да се пренесе ниједна надлежност са нивоа Српске на ниво БиХ, што је до 2005. године чињено готово неконтролисано. РС је данас усправљена, није понижена. Са аутономијом коју смо спремни да учвршћујемо и унапређујемо. РС се пита. Из фазе када је слушала и слепо извршавала налоге странаца дошли смо у фазу када се Српска поштује. И то је изузетан политички капитал коалиције коју предводи СНСД. На међународном плану остварили смо значајне контакте, стекли или учврстили пријатељске везе са најмоћнијим државама света. Ми више нисмо мањи БХ ентитет, ми нисмо 49 одсто. Ми смо данас РС. И то сваки грађанин Српске види и зна.
НН: Како оцењујете предизборну кампању опозиције?
ДОДИК: Опозиција у РС, нажалост, води једну прљаву и негативну кампању, па се бојим да ће на тај начин грађанима огадити сам изборни процес. Ако томе додамо најцрњу медијску кампању коју воде преко својих медија, потпомогнутих парама странаца, онда је пред грађанима јасан избор. Хоћете ли да у РС буде све обојено бојом којом се прљају билборди СНСД-а или ћете стабилну и јаку РС у којој ће увек бити места и за оне који воле да боје у црно.
Хил и америчка амбасада најотвореније подржавају СДС и остале опозиционе странке
НН: Како видите односе са Србијом и могу ли се очекивати неки нови пројекти?
ДОДИК: Односи са Србијом, веома су добри. И не видим могућност да било која гарнитура власти с обе стране Дрине те односе може да поквари. Ни данас, ни у будућности. Наша сарадња се одвија у оквиру Споразума о специјалним и паралелним везама, и могу вам рећи да сам јако задовољан како се ствари одвијају на том плану. Готово сва наша министарства су потписала посебне споразуме о сарадњи са сродним министарствима у Влади Србије, и та сарадња ће се одвијати по утврђеној динамици и задацима предвиђеним тим споразумима.
Дрина није само нешто што нас као народ раздваја. Управо Дрина спаја Српску и Србију на електроенергетском пољу, и наши планови у наредном периоду биће усмерени управо на том правцу, где нам се интереси преплићу.
НН: Извјесно је да РС има одличне односе са Русијом и Израелом, а да односи са САД на неки начин падају у други план. Хоће ли РС у наредном периоду покушати побољшати односе са САД?
ДОДИК: Ако ми дозволите, ја бих питање преформулисао, да би оно одговарало стварном стању. Ваше питање би требало да буде: хоће ли у наредном периоду САД покушати да побољшају односе са РС. Зашто бих то тако поставио? Па зато што РС, нити њена било која институција, нису учинили ниједан потез, ниједну акцију која би била усмерена против САД. Нисам ја у америчкој амбасади претио амбасадору САД, они мени јесу. Нисам ја лагао да отправник послова Николас Хил има куће по Грчкој и Кипру, али он је лагао да ја имам. Нисам ја њима говорио да је недопустиво да Афроамериканац буде градоначелник Њујорка, али они мени јесу да је недопустиво да Србин буде градоначелник Сребренице, и да више не набрајам.
Нисам се ја укључивао у кампању у САД, али видим да су они веома активни у кампањи у БиХ и да најотвореније подржавају СДС и остале опозиционе странке. Човек би помислио да и америчка амбасада излази на изборе када види шта раде по БиХ. Ја нисам евет ефендија, онај Андрићев климоглавац, који ће на њихов сваки предлог или захтјв рећи „да“. Мене није на ово место довео амерички народ, нити америчке дипломате. Довео ме је српски народ и њему одговарам.
И по стоти, по хиљадити пут понављам да ми је важнији сваки човек у РС од било ког амбасадора. Више пута сам истицао и рећи ћу и овај пут. Веома поштујем САД, њихову снагу и утицај у свету. Слажем се са бројним званичним ставовима Беле куће, али са ставовима отправника послова њихове амбасаде у Сарајеву, по питању БиХ, тешко да се слажу и у Белој кући.
Недопустиво је да се било који дипломата у било којој држави, па и у тзв. банана-државама, понаша како се Хил понаша у БиХ. Мислим да је ово једно од неколико места у свету где му није отказано гостопримство након изјава које је дао и даје у име своје државе. Нисам сигуран да Стејт департмент има све детаље о његовом понашању овде, али то је њихова ствар. Ја сам човек дијалога. Моја врата су отворена за свакога. Али та врата се не могу отварати ногом. Без обзира на то да ли је на нози америчка, француска или руска чизма!
НН: Да ли очекујете у наредном мандату питање чланства у NATO?
ДОДИК: РС је више пута исказала своју опредељеност за европске интеграције, и као што вам је познато, до застоја на европском путу дошло је због немогућности постизања договора међу Бошњацима и Хрватима у ФБиХ. Ми и даље остајемо отворени за договор, али нећемо одступити од утврђеног консензуса који је постигнут у Народној скупштини РС. То је максимум на који пристајемо, и што се тиче Суда у Стразбуру и Европске комисије, ми смо учинили све да се тзв. два европска услова испуне.
Јасно је да у последњих десет година ниједна држава није постала чланица ЕУ а да претходно није постала чланица NATO-а. Ниједан акт ЕУ није прописао NATO као предуслов, али је очито да је NATO предсобље ЕУ. Став руководства РС и СНСД-а о овом питању је одавно познат: о чланству у NATO-у одлучиваће народ на референдуму. Готово је сигурно да ће се у наредне четири године отворити питање NATO интеграција, али је исто тако сигурно да у наредне четири године питање чланства у тој организацији неће бити на дневном реду, јер је БиХ далеко од статуса потенцијалног члана Савеза.