Додик: Мени леђа више чувају неки западњаци него Владимир Путин
ОЦЕНИО ДА СУ АМЕРИКАНЦИ ОДГОВОРНИ И ЗА ДОНОШЕЊЕ И ЗА РУШЕЊЕ ДЕЈТОНСКОГ СПОРАЗУМА
- „Обрадовало ме је кад сам чуо Трампа да се неће обрачунавати са другим светским владама. Што би се Трамп обрачунавао са нама? Ми поштујемо Дејтонски споразум. Кажу да треба да поштујемо дух споразума, а ми поштујемо слово Дејтонског споразума”
- „Многи не могу ни да замисле које је мучење када амерички званичници врше притисак. Сматра се да смо ми нико и ништа, а да они као сила могу све да ураде. Извините, не можете да кажете да БиХ нема трочлано Предсједништво и да Република Српска промени назив. И кад ја кажем ’нећу’, питају ме шта хоћу, ја кажем да хоћу да идем кући, а они кажу да ћу видети шта је снага САД. Амбасадор САД је тражио да се сруши црква у Поточарима, ја сам рекао да нећу, сутрадан је дошло саопштење да нисам кооперативан”
- „Очигледно је да се БиХ може одржати једино насиљем… Ми смо рекли да ћемо 2018. године сести и видети докле се стигло са спровођењем Дејтонског споразума и да ли су почеле да се враћају надлежности како су предвиђене тим споразумом, те да ће СНСД, уколико се то не деси, размишљати о томе да покрене питање мирног разлаза у БиХ”
АМЕРИКАНЦИ су одговорни и за доношење и за рушење Дејтонског споразума – оценио је Милорад Додик.
У интервјуу за Прву ТВ, рекао је да му ништа не значи то што му је Вашингтон увео санкције и истакао да ће покушати то да објасни новој америчкој администрацији.
Нагласио је да му леђа више чувају неки западњаци него руски председник Владимир Путин и рекао „да само можемо да замислимо о чему је причао са њим у Москви”.
Указао је да до увођења санкција не би ни дошло да није добио позив да присуствује инаугурацији новог председника САД Доналда Трампа.
„Обрадовало ме је кад сам чуо Трампа да се неће обрачунавати са другим светским владама. Што би се Трамп обрачунавао са нама? Ми поштујемо Дејтонски споразум. Кажу да треба да поштујемо дух споразума, а ми поштујемо слово Дејтонског споразума. Нећете наћи ниједну моју изјаву у којој кршим слово Дејтонског споразума”, рекао је Додик.
Додао је да многи не могу ни да замисле које је мучење када амерички званичници врше притисак:
„Сматра се да смо ми нико и ништа, а да они као сила могу све да ураде. Мене су упозоравали на многе ствари, али се никада нисам на то освртао. Извините, постоји достојанство које не може да се доведе у питање. Не можете да кажете да БиХ нема трочлано Предсједништво и да Република Српска промени назив. И кад ја кажем ’нећу’, питају ме шта хоћу, ја кажем да хоћу да идем кући, а они кажу да ћу видети шта је снага САД. Амбасадор САД је тражио да се сруши црква у Поточарима, ја сам рекао да нећу, сутрадан је дошло саопштење да нисам кооперативан. Нисам рушио џамије, нећу да срушим и цркву”.
Оценио је да су „муслимани једва дочекали санкције САД” према њему и открио да је о томе разговарао са премијером Александром Вучићем, за кога је рекао да има рационалан став и да Србија неће прихватити те санкције:
„Не желим да будем проблем ни за Српску ни за Србију. Имам мандат још две године... Са стране имате притиске колико дозволите, проблем Срба је то што смо давали већи значај странцима од стварног значаја”.
Навео је да је очигледно да се БиХ може одржати једино насиљем, додајући да је у БиХ огроман интервенционизам Американаца био присутан од потписивања Дејтонског споразума, који су почели да руше, уводећи високог представника и дајући му подршку за разне иновације које су промениле карактер тог међународног акта.
„Ми смо рекли да ћемо 2018. године сести и видети докле се стигло са спровођењем Дејтонског споразума и да ли су почеле да се враћају надлежности како су предвиђене тим споразумом, те да ће СНСД, уколико се то не деси, размишљати о томе да покрене питање мирног разлаза у БиХ”, рекао је Додик.
У наставку је истакао: „Овде је једина самоодржива прича Република Српска. Оно што имате горе на нивоу БиХ се држи насиљем, пре свега досадашње америчке администрације. Нисте могли ништа да урадите, а да није уплетена амбасадорка и њени људи”.
Нагласивши да нема намеру да се у то меша у догађања у Србији, открио је:
„Сматрам да је Николић, са оним што је он учинио за Републику Српску, јасно исказао однос према Српској. Такође, и Вучић је својим отвореним радом на многим пројектима помогао да се они и реализују. Пет догађаја из националне историје заједно празнујемо и то је нешто што нама одговара, на чему смо захвални руководству Србије. То веома ценимо”.