Руски минополагачи „Земљорадња“ и „Смерч“ – ноћна мора за Украјинце и НАТО
ДИСТАНЦИОНО ПОСТАВЉАЊЕ МИНСКИХ ПОЉА СЕ САТЕЛИТСКИ КООРДИНИРА И ЕЛЕКТРОНСКИ СНИМА
"Земљорадња" ("Земледелие") у дејству
* Минополагач „Земљорадња“ је у употреби од 2021. године, а веома је сличан вишецевним ракетним бацачима „Град“. Имају и исти калибар - 122 мм. Али, за разлику од „Града“, ракете „Земљорадње“ носе противпешадијске и противтенковске мине које из 50 лансирних цеви „сеје“ са удаљености до 15 км. Саме мине су опремљене тајмерима за деактивирање
* Руси су за даљинско минирање адаптирали и свој познати вишецевни ракетни систем „Смерч“ са ракетама калибра 300 мм чији је домет до 70 км. Располаже и ракетним пројектилма 9М55К4 који носе по 25 противтенковских мина ПТМ-3 са електронским осигурачем. Једном салвом покрива око 40 хектара. То је правоугаоник 500 са 800 м. Растојање између мина по правилу није веће од 13–15 м
_________________________________________________________
УКРАЈИНЦИ неуспех своје контраофанзиве не приписују толико својој инфериорности у ваздуху колико – руским минским пољима.
Није ни чудо. Оружане снаге Русије располажу модерном техником за брзо и дистанционо постављање минских поља.
Најпознатији такав руски систем носи заваравајуће име „Земљорадња“.
Тај минополагач је у употреби од 2021. године, а веома је сличан вишецевним ракетним бацачима „Град“. Имају и исти калибар - 122 мм. Али, за разлику од „Града“, ракетете „Земљорадње“ носе противпешадијске и противтенковске мине.
Посеје их – читаво поље – за рекордно кратко време, а то чини са удаљености до 15 км.
Полагање мина из 50 лансирних цеви је контролисано, толико да минско поље може добити жељену конфигурацију.
Саме мине су опремљене тајмерима за деактивирање. Они активирају самоликвидаторе након унапред одређеног временског интервала и чине их безбедним, што је у потпуности у складу са Женевском конвенцијом.
„Земљорадња“ има сателитски навигациони систем, компјутер и своју метеоролошку станицу. То јој омогућава да аутоматски одреди пожељну локацију за „сетву“ својих лансера, узимајући у обзир ветар и временске услове.
Постављање минског поља се електронски снима и може се проследити штабу операције, а преко њега свим у њу укљученим јединицама.
Системи „Земљорадња“, који су на украјинске фронтове стигли током 2022. године, играју важну улогу у спречавању пробоја Оружаних снага Украјине дуж целог преко 900 км дугог фронта.
У то су се уверили Украјинци који су током протекле три и по недеље нападали руске одбрамбене положаје дуж Времјовске избочине.
Ту су минска поља била фатална и за америчка оклопна борбена пешадије Бредли и немачке Леопарде 2А6.
Руси су за даљинско минирање адаптирали и свој познати вишецевни ракетни систем „Смерч“ са ракетама калибра 300 мм чији је домет до 70 км.
То је данас један од најефикаснијих минополагача дугог домета.
Располаже и ракетним пројектилма 9М55К4 који носе по 25 противтенковских мина ПТМ-3 са електронским осигурачем.
На силазном делу путање главе тих ракета се отварају и разбацују противтенковске мине по одређеном терену.
Подручје које „Смерч“ може да покрије једном салвом је око 40 хектара. Другим речима, то је правоугаоник 500 са 800 м.
Растојање између мина по правилу није веће од 13–15 м.
„Земљорадња“ и „Смерч“-минери лишавају мобилне јединице Оружаних снага Украјине мобилности.