СУВОРОВЦИ: „Живот - Отаџбини, Част - никоме!“

РУСКЕ ВОЈНЕ ШКОЛЕ „СУВОРОВ“ СЛАВЕ ВЕЛИКИ ЈУБИЛЕЈ - 70 ГОДИНА ПОСТОЈАЊА

  • У војним школама „Суворов“ коришћена су многа искуства кадетских корпуса  царске Русије
  • У њима се данас уче сви предмети као у основним школама и гимназијама. Акценат је на математици, физици, историји, књижености, а нарочито на страним језицима. Такође, велика пажња посвећује се физичком васпитању и војничкој припреми. Јер, основни задатака је - васпитавање руске војне елите за XXI век

          РУСКА армија прославила је значајан датум. Пре седамдесет година, 21. августа 1943. године, донета је одлука о отварању војних школа које су назване по Суворову и Нахимову, наводи агенција РИА Новости.

          Свих ових година суворовци и нахимовци чинили су официрску елиту. Многи од њих постали су истакнути војни заповедници, талентовани руководиоци, као и политичари, радници у области науке, културе и уметности - у тим војним школама припремани су да се боре за Отаџбину не само на бојном пољу, већ и на цивилном.

          Одлука о отварању војних школа за децу донета је у години када се ломио Велики отаџбински рат и цео Други светски рат.

          Август 1943. Црвена армија сломила је Хитлерову војску у Курској бици и започела победничку офанзиву на запад. Али, иза ње остајали су уништени градови и села, хиљаде деце изгубиле су родитеље.

          Брига о сирочићима чинила је основу специјалне уредбе о отварању војних школа „Суворов“. Постављен је задатак - пружити деци која су остала без родитеља васпитање и образовање и припремити их за војни позив. У целом СССР-у отворено је девет оваквих школа. Примана су деца у узрасту од 8 до 13 година.

          Војне школе су добиле назив по славном руском  војсковођи Александру Суворову, који се сматра примером јунаштва и служења Отаџбини, истиче доктор историјских наука, руководилац Центра за историју ратовања и геополитику Института за светску историју при Руској академији наука Михаил Мјахков.

          - Суворов је ушао у војну историју Русије као генијални војни мислилац и величанствени војсковођа, пример за све наше војнике. Стекао је славу непобедивог војсковође. Управо на таквом примеру и треба да се васпитавају будући војници. Да им се преносе славне војне традиције херојских отаца који су се борили у претходним ратовима и у Великом отаџбинском рату.

          У војним школама „Суворов“ коришћена су многа искуства кадетских корпуса  царске Русије. Ту су васпитавани не само добри професионалци, већ и храбри, племенити људи, узорни грађани. Бити суворовац - значило је бити најбољи у свему, прича Мјахков.

          - Учили су их певању, свирању на клавиру, класичном плесу - сви ти предмети, укључујући правила официрског понашања, понашања за столом, опхођења са дамама, поред математике, граматике, писања и војне дисциплине, спадали су у програм обуке будућих официра. Обука је трајала седам година. То је био затворени пансион, чији је циљ био припрема ученика за будући војни позив.

          Данас војне школе „Суворов“ у Русији пролазе кроз период реформи које су усмерене на осавремењивање образовања.

          У наставни програм војних школа улазе сви предмети који су уче у основним школама  и гимназијама. Акценат је на математици, физици, историји, књижености, а нарочито на страним језицима. Такође, велика пажња посвећује се физичком васпитању и војничкој припреми. Јер, основни задатака је - васпитавање будуће елите за армију XXI века, истиче педагог Московске војне школе „Суворов“ Владислав Тутињин.

          - Главни задатак данашњих војних школа „Суворов“  је васпитавање младих људи у складу са традицијом верности и заштите своје отаџбине. Задатак војних школа „Суворов“ је - додаје Тутињин -претходна војна припрема за даљу обуку наших сувороваца у високошколским установама Министарства одбране Руске Федерације и других одбрамбених структура.

          Током свих  70 година постојања војних школа „Суворов“ присутна је једна константа - то је питање официрске части која се негује код младих сувороваца. Њихова девиза је: „Живот - Отаџбини, Част - никоме!“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари