Русија почела национализацију своје елите

СТУПИЛА НА СНАГУ ЗАБРАНА ДРЖАВНИМ ФУНКЦИОНЕРИМА И ПОСЛАНИЦИМА ДА ИМАЈУ РАЧУНЕ И ИМОВИНУ У ИНОСТРАНСТВУ

  • Забрана се односи и на супружнике и малолетну децу државних функционера

        У РУСИЈИ је ступила на снагу забрана државним функционерима и посланицима имају рачуне у страним банкама и имовину у иностранству. Истекао је тромесечни рок у којем су власници имали прилику да угасе такве рачуне или да напусте државне функције.

        После пооштравања антикорупцијске регулативе, из Државне Думе (доњег дома парламента) и Савета Федерације (горњег дома парламента) већ је отишло неколико бизнисмена. Парламент Чукотке напустио је Роман Абрамович, а функцију је напустио и сенатор Јамало-Ненецког аутономног округа Дмитриј Анањев.

        Почетком маја, председник Русије Владимир Путин потписао је федерални уставни закон који забрањује државним функционерима да имају рачуне и имовину у иностранству.

        Убудуће чланови руске владе неће моћи да отварају и имају рачуне, држе готовину и другу имовину у страним банкама које се налазе ван територије Руске Федерације, да поседују или користе стране финансијске инструменте.

        Осим тога, забрана се односи и на супружнике и малолетну децу државних функционера. Поред премијера и његових заменика, забрана се односи на заменике руководилаца федералних органа извршне власти, као и кандидате на највише функције федералних јединица РФ, регионалне посланике, кандидате за посланике у Савету Федерације, председнике локалних самоуправа на нивоу општина и градских округа.

        Нова правила уведена су ради одбране националне безбедности и већег прилива средстава у националну привреду.

        Јер, уколико државни функционер или посланик држи своју имовину у иностранству, странцима је једноставније да га притисну приликом решавања одређених питања, пошто тренутно у многим земљама банкарска тајна готово да не постоји, а тајне службе, углавном, имају податке о рачунима странаца.

        „Овај закон треба да смањи љутњу значајног дела грађана према елити - оценио је доцент катедре за теорију и праксу државне управе Високе школе за економију Павел Кудјукин. - Заједничка линија је - извршити национализацију елита, пребацити њене интересе у земљу“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари