Путин: Трамп је директан, отворен и искрен човек и то је - његова предност
СА НАРЕНДРОМ МОДИЈЕМ ДОГОВОРИО ШИРЕЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ПРОИЗВОДЊЕ МОДЕРНОГ ОРУЖЈА
Нарендра и Путин у Санкт Петербургу
- „Мени се такав тип људи у начелу свиђа. Али, што се тиче мог тобожњег пријатељства са Трампом: како је могуће бити пријатељ са човеком са којим се и не познајеш. Мислим да ни господин Трамп не може мене називати својим пријатељем, а ни ја њега. Ми се ни један једини пут нисмо видели“
- „Ми смо спремни да чекамо док у САД не прође антируска хистерија... Желим да успоставимо конструктиван дијалог на основу наших националних интереса и уз њихово респектовање. Мислим да је то са актуелним председником САД могуће остварити, али засад не знам како же то реално изгледати“
- „Изазива ли забринутост могући територијални распад, односно подела Сирије? Изазива. Тамо стварамо зоне деескалације, а постоје страховања да би те зоне могле да буду ,нацрт’ будуће територијалне поделе. Русија жели да не буде тако и да те зоне сарађују са Асадовом владом, односно - да Сирија успостави контролу над целом својом територијом. Да ли је то могуће? Колико год изгледало чудно - сматрам да је могуће“
ВЛАДИМИР Путин је за време разговора са првим људима и водећим коментаторима највећих светских новинских агенција у Санкт Петербургу оценио да је његов амерички колега, Доналд Трамп, „отворен и искрен човек“.
Нагласио је да то није баш уобичајено за политичаре. Притом је прецизирао:
„Трамп је директан, отворен и искрен, што је необично за политичара. Њега је тешко сврстати у традиционалне политичаре. Намеравам да са њим успоставим нормалне радне и личне односе“.
Додао је да је спреман да се сретне са америчким лидером и указао, замољен да открије какав би савет дао Трампу:
„Он није човек којем су потребни (туђи) савети. Он је човек са свежим погледима на ствари, а то је - коме се свиђало, коме се не свиђало - увек предност и може доносити корист. Ми смо спремни да чекамо док у САД не прође антируска хистерија која смета нашим земљама да решавају заједничке задатке“.
У овом контексту је посебно нагласио: „Мени се такав тип људи у начелу свиђа. Али, што се тиче мог тобожњег пријатељства са Трампом: како је могуће бити пријатељ са човеком са којим се и не познајеш. Мислим да ни господин Трамп не може мене називати својим пријатељем, а ни ја њега. Ми се ни један једини пут нисмо видели“.
Путин је признао да не зна како ће се даље развијати односи САД и Русије јер у Сједињеним Државама траје унутарполитичка борба:
„Желим да успоставимо конструктиван дијалог на основу наших националних интереса и уз њихово респектовање. Мислим да је то са актуелним председником САД могуће остварити, али засад не знам како же то реално изгледати“.
Председник Руске Федерације у Петербургу није крио да Русија страхује да може доћи до територијалног распада Сирије:
„Изазива ли забринутост могући територијални распад, односно подела Сирије? Изазива. Тамо стварамо зоне деескалације, а постоје страховања да би те зоне могле да буду ,нацрт’ будуће територијалне поделе. Русија жели да не буде тако и да те зоне сарађују са Асадовом владом, односно - да Сирија успостави контролу над целом својом територијом. Да ли је то могуће? Колико год изгледало чудно - сматрам да је могуће“.
За пример је навео: „Око Дамаска постоје енклаве које не котролише влада, а људи из тих енклава свакодневно иду на посао у Дамаск и враћају се својим кућама“.
Путин је истовремено упозорио званични Стокхолм да ће се евентуални улазак Шведске у NATO негативно одразити на односе две земље и присилити Москву да предузме додатне мере безбедности.
Руски лидер се у Петербургу, иначе, срео са индијским премијером Нарендром Модијем и са њим постигао договор да две земље знатно прошире заједнички рад на конструкцији и производњи савременог наоружања.
Моди је открио да су ради тога предвиђена „и потребна политичка решења“ и позвао руске компаније да се у активно укључе у „нове заједничке подухвате“.