Путин: Северни ток уопште није конкурент гасоводу Јужни ток
ОТКРИО ДА ГА БРИНЕ ШТО ЉУДИ НЕ СХВАТАЈУ КУДА ВОДИ РУСКО-АМЕРИЧКО ВОЈНО СУПАРНИШТВО
- Поводом скорог британског референдума, рекао је само ово: „То је ствар Европске уније и народа Велике Британије. Није баш фер да се сваки проблем веже за Русију и да се од Русије прави страшило. То интелигентни људи не чине“
- Кључним људима 12 водећих светских новинских агенција о америчкој противракетној одбрани говорио је „опуштеније“ него што су многи његови гости очекивали: „Ми приближно знамо које године ће Американци располагати ракетом која ће имати већи домет од 500 киломатара, а од тог момента ће њихова ПРО постати претња нашем нуклеарном потенцијалу. Ми тачно по годинама знамо како ће то у њих ићи. А и они знају да ми то знамо“
РУСКИ лидер се у Санкт-Петербургу срео са кључним људима 12 водећих светских информативних агенција из 11 земаља.
Одговарајући на једно од њихових питања, рекао је да гасовод Северни ток није алтернатива Јужном току:
„Русија је полазила од тога да би довођење гаса на територију ЕУ са југа диверсификовало испоруке гаса Европи. Међутим. Прво је Европски парламент прогласио да Јужни ток није у складу са интересима ЕУ, а потом је Европска комисија упутила писмо Бугарској у којем је потврдила став Европарламента и затражила од бугарске владе да прекине све припремне раде повезане са гасоводом. И, бугарска влада је то учинила“.
Руски лидер је одмах додао: „А како смо ми могли да полажемо цевовод дном Црног мора и да на то потрошимо 9 милијарди евра немајући право да са гасоводом изађемо на територију Бугарске? Нама нису дозволили да направимо Јужни ток. Није тачно да смо ми од њега одустали!“
Путин је посебно указао: „Нама је градњу Северног тока-2 предложио међународни конзорцијум. Тај гасовод, који је чисти комерцијални пројекат, није алтернатива Јужном току. Тај гасовод никоме не конкурише“.
Украјини – а и онима који иза ње стоје – поручио је да је време да схвате да Кијев нема никакав монопол на транзит руског гаса у Европу. И истакао: „Нека нам предложе пројекат који би гарантовао испоруке и њихову економсичност – радићемо са њима“.
Путин је забрану руским атлетичарима да иду на Олимпијаду у Бразилу назвао „неправедном“. Истовремено је изразио наду да ће тај проблем бити решен и најавио још оштрију борбу против допинга у Русији.
Поводом скорог британског референдума, рекао је само ово:
„То је ствар Европске уније и народа Велике Британије. Није баш фер да се сваки проблем веже за Русију и да се од Русије прави страшило. То интелигентни људи не чине“.
О америчкој противракетној одбрани говорио је „опуштеније“ него што су многи његови гости очекивали:
„Ми приближно знамо које године ће Американци располагати ракетом која ће имати већи домет од 500 киломатара, а од тог момента ће њихова ПРО постати претња нашем нуклеарном потенцијалу. Ми тачно по годинама знамо како ће то у њих ићи. А и они знају да ми то знамо“.
У наставку је открио шта га додатно брине у војном супарништву Русије и САД:
„Људи не осећају у томе опасност. То је оно што ме забрињава. Како је могуће да не схватају, да не схватамо сви заједно да гурамо свет у апсолутно нову раван? У том несхватању је проблем“.
Путин се осврнуо и на америчку председничку трку, указавши: „Остаје само да се жали што се „руска карта“ у председничким изборима у САД користи као монета за поткусуривање. У свакој преизборној кампањи у САД. То је потпуно контрапродуктивно“.