Путин: САД имају највише бродова и авиона, али је Русија моћнија од сваког агресора
ВЕЛИКА ПРЕДНОВОГОДИШЊА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ПРЕДСЕДНИКА РУСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ
Владимир Путин
- „Због чега су званичници актуелне администрације (САД) одједном почели да тврде да су они војно најјачи и најмоћнији? У реду је, тамо код њих заиста има више и ракета, и подморница, и носача авиона, ми то не оспоравамо, али говоримо да смо ми напросто јачи од сваког агресора и то је тако... То је веома важно. А ко је за нас агресор? Онај ко потенцијално може напасти Руску Федерацију. Дакле: ми смо јачи од сваког потенцијалног агресора. То и данас могу да поновим!“
- „У изјави новоизабраног председника САД (Доналда Трампа) нема ничег новог. Он је и за време председничке кампање говорио о неопходности да САД ојачају нуклеарну компоненту својих Оружаних снага. Нема ту ништа необично“
- „Не скривамо да смо одрадили велики посао у модернизовању свог ракетно-нуклеарног потенцијала. То се тиче наших Ракетних стратешких снага на копну, а и на мору. Наша Ратна флота добила је нове атомске стратешке подморнице са новим типовима ракета. Исти је случај и са авијацијом: и са самим авионима и са наоружањем које носе“
- „Обамина администрација и руководство Демократске партије САД све своје неуспехе покушавају да свале на спољне факторе. А Демократска партија није изгубила само председничке, него и изборе за оба дома Конгреса САД. Зар смо им ми и то одрадили, зар је то моје дело? Ствари уопште не стоје тако... У САД постоји јаз између гледања елите и народних маса на то шта је добро...“
- „А што се тиче Обамине тврдње да се Роналд Регана преврће у гробу што 37 одсто републиканаца подржава председника Русије - мислим да би се обрадовао што представници његове партије побеђују на свим фронтовима, а било би му драго и због управо изабраног председника који је суптилно осетио расположење америчког друштва и на тој линији ишао до краја, мада нико - осим нас овде - није веровао да ће победити. А неке демократе се сигурно преврћу...“
РУСИЈА не спори да је америчка армија моћна, али своје Оружане снаге сматра моћнијим од силе сваког могућег агресора - рекао је Владимир Путин поводом саопштења Стејт департмана да је данашња армија САД најмоћнија војна сила у историји човечанства.
На својој традиционалној предновогодишњој великој прес-конференцији, руски лидер је истим поводом додатно разјаснио:
„Због чега су званичници актуелне администрације (САД) одједном почели да тврде да су они најјачи и најмоћнији? У реду је, тамо код њих заиста има више и ракета, и подморница, и носача авиона, ми то не оспоравамо, али говоримо да смо ми напросто јачи од сваког агресора и да то је тако“.
Још је додао: „Нисам случајно рекао да смо јачи од сваког могућег агресора. То је веома важно. А ко је за нас агресор? Онај ко потенцијално може напасти Руску Федерацију. Дакле: ми смо јачи од сваког потенцијалног агресора. То и данас могу да поновим! И због модернизације Оружаних снага и стања у њима, а и због наше географије и историје.“
Путин је навео да је половина свог наоружања Оружаних снага РФ произведена последњих година и модерна, а да ће удео најмодернијег до 2021-ве бити повећан на 70 одсто.
Нагласио је да не види ништа необично у изјави новоизабраног председника САД Доналда Трампа о јачању америчког нуклеарног арсенала, па се поново вратио на тврдњу Стејт департмана коју је изговорио његов портпарол Џон Кирби:
„У изјави новоизабраног председника САД нема ничег новог. Он је за време председничке кампање говорио о неопходности да САД ојачају нуклеарну компоненту својих Оружаних снага. Нема су ништа необично. Да будем искрен, зачудиле су ме изјаве официјелних лица актуелне америчке администрације која су из неког разлога почела да доказују да су Оружане снаге САД најмоћније у свету. То нико не оспорава“.
Још је - замољен да објасни због чега је јуче посебно апострофирао руске стратешке нуклеарне снаге - додатно разјаснио:
„Не скривамо да смо одрадили велики посао у модернизовању свог ракетно-нуклеарног потенцијала. То се тиче наших Ракетних стратешких снага на копну, а и на мору. Наша Ратна флота добила је нове атомске стратешке подморнице са новим типовима ракета. Исти је случај и са авијацијом: и са самим авионима и са наоружањем које носе. А све радимо строго у складу са споразумом СТАРТ-3.“
У овом контексту је Путин подсетио да су САД 2001-ве изашле из споразума о противракетној одбрани и објавиле: да оно што ће чинити није уперено против Русије:
„На то сам им рекао да ћемо ми морати некако да одреагујемо. Одговор је био: „Радите шта желите... Ето, ми то и чинимо.“
Замољен да открије да ли се у Кремљу анализирају озбиљне промене у које је свет ушао и да прокоментарише тврдњу Барака Обаме да „Путина подржава 37 одсто бирача Републиканске партије“ и да би се Роналд Реган због тога „преврнуо у гробу“, руски лидер је рекао и ово:
„Обамина администрација и руководство Демократске партије САД све своје неуспехе покушавају да свале на спољне факторе. А Демократска партија није изгубила само председничке, него и изборе за оба дома Конгреса САД. Зар смо им ми и то одрадили, зар је то моје дело? Ствари уопште не стоје тако... У САД постоји јаз између гледања елите и народних маса на то шта је добро... А то што значајан део републиканских бирача подржава председника Русије - ја то чак не повезујем са собом. Наравно, добро је што у САД постоје људи који према нама имају симпатије због нашег приступа традиционалним вредностима. Добро је јер је то претпоставка да односе међу тако моћним земљама као што су САД и Русија можемо градити на бази обостраних симпатија народа“.
„А што се Регана тиче - продужио је Путин - мислим да би се обрадовао што представници његове партије побеђују на свим фронтовима, а било би му драго и због управо изабраног председника који је суптилно осетио расположење америчког друштва и на тој линији ишао до краја, мада нико - осим нас овде - није веровао да ће победити“.
На овом месту је Путин добио аплауз, а у наставку је додао:
„А истакнуте демократе из америчке историје вероватно би се због свега преврнуле у гробу. Рузвелт би сигурно, а он је био истакнути човек светске и америчке историје који је у најтежим годинама Велике депресије и у Другом светском рату ујединио нацију. А данашња америчка администрација у њој изазива поделе, то је апсолутно очевидно. Позвање електора да не гласају за Трампа - то је корак ка подели нације. Узгред: за Трампа нису гласала два, а за Клинтонову четири електора, што значи да су демократе и на том плану изгубиле. Ето, губе на свим странама, а кривце траже са стране. Треба умети губити достојанствено“.
Државнички мудро, Путин је на крају подвукао: „Желим да са новоизабраним председником САД, као и са будућим лидерима Демократске партије, градимо конструктивне односе који би били у корист САД и Руске Федерације и народа наше две земље“.
Дописник The Wall Street Journal Нејтан Хоџ упитао је председника РФ: „Да ли су у следећој години могући превремени председнички избори?“
Путин му је одмах поставио контрапитање за које је добио аплауз неколико стотина руских и страних новинара: „А у којој земљи?“
Хоџ је одмах додао: „У Русији“.
Уследио је кратак одговор: „То је могуће, али није сврсисходно“.