ПУТИН: Русија и Кина стварају правичнији светски поредак

РУСКИ ЛИДЕР О ДРЖАВНОЈ ПОСЕТИ СИ ЂИНПИНГА МОСКВИ

И УПРАВО УТВРЂЕНОЈ „КОНЦЕПЦИЈИ УЧЕШЋА РУСИЈЕ У РАДУ БРИКС“

Си Ђинпинг и Владимир Путин

  • Данас су руско-кинески односи на узлазној линији и у најбољем су периоду своје вишевековне историје. Одликује их - оценио је Владимир Путин у интервјуу агенцији Итар-ТАСС - високи степен узајамног поверења, уважавања интереса друге стране, међусобног подржавања поводом најважнијих питања јер имају прави партнерски и свеобухватни карактер
  • Кина чврсто држи прво место међу нашим трговинским партнерима. У прошлој години је руско-кинеска робна размена портасла 5,2 одсто и достигла 87,5 милијарди долара,а 2007. је била 40 милијарди долара
  • Наш заједнички приступ темељним питањима устројства света и кључним међународним проблемима важан је стабилизујући фактор светске политике - подвукао је Путин
  • Руски лидер је изразио уверење да ће сусрет самит БРИКС у Дурбану, који се припрема, проширити и продубити партнерске односе унутар те међудржавне асоцијације. Открио је да ће уочи самита у том јужноафричком граду бити одржан Пословни форум са више од 900 учесника из земаља чланица, а да ће у Дурбану бити формиран Пословни савет БРИКС
  • Русија ће предложити осталим земљама чланицама, нагласио је Путин, да БРИКС - која је сада дијалошки форум са координирањем позиција о ограниченом кругу питања - прерасте у механизам за стратешку координацију и садејство. У механизам који ће омогућити заједничко изналажење решења за кључне проблеме светске политике

        ПРЕД посету Си Ђинпинга, новог председника Кине Москви, руски лидер Владимир Путин оценио је да партнерство две земље доприноси глобалној безбедности и стварању правичнијег светског поретка. 

       Русија је прво одредиште Си Ђинпинга од ступања на дужност.

       Путин је за агенцију Итар-ТАСС оценио да долазак новог шефа кинеске државе у Москву потврђује „посебан карактер стратешког партнерства“ две земље и подвукао да су Русија и Кина већ показале да је могућ „уравнотежен и прагматичан приступ“ међународним кризама.
Из Путиновог интервјуа овој агенцији, Факти преносе и неке најважније делове поводом управо утврђене Концепције учешћа Русије у раду БРИКС:

       Итар-ТАСС: „Русија и Кина су важни стратешки и историјски партнери. Како видите значај тог партнерства не само за развој две земље, него и за цео савремени систем међународних односа и светску економију?“

       ПУТИН: „Русија и Кина су две утицајне чланице међународне заједнице, стални чланови Савета безбедности УН, а спадају и међу највеће светске економије. Зато стратешко партнерство које је међу њима успостављено има велики значај и у међусобним односима и у глобалним оквирима.

       Данас су руско-кинески односи на узлазној линији и у најбољем су периоду своје вишевековне историје. Одликује их високи степен узајамног поверења, уважавања интереса друге стране, међусобног подржавања поводом најважнијих питања јер имају прави партнерски и свеобухватни карактер.

       Државна посета Русији председника Кине Си Ђинпинга је прва инострана посета новог кинеског руководиоца, а то потврђује посебни карактер стратешког партнерства које постоји између Руске Федерације и Кине. 

       Трговинска размена између наших земаља се само током протеклих пет година више него удвостручила. Кина чврсто држи прво место међу нашим трговинским партнерима. У прошлој години је руско-кинеска робна размена портасла 5,2 одсто и достигла 87,5 милијарди долара,а 2007. је била 40 милијарди долара.

       Наш заједнички приступ темељним питањима устројства света и кључним међународним проблемима важан је стабилизујући фактор светске политике. У оквирима Уједињених нација, БРИКС, ШОС, АПЕС и другим мултилатералним форумима ми радимо заједно, доприносимо формирању новог и праведнијег светског поретка, одржавању мира и безбедности и одбрани базних принципа међународног права. То је наш заједнички допринос одрживом глобалном развоју.

       Русија и Кина демонстрирају пример уравнотеженог и прагматичног прилаза решавању најоштријих питања као што су ситуација на Блиском Истоку и у северној Африци, атомски проблем Корејског полуострва и ситуација око иранског атомског програма.

       Итар-ТАСС: „БРИКС је релативно млад феномен, а оптимистичке прогнозе његовог развоја привлаче општу пажњу, посебно на фону глобалних кризних појава у светској економији. У чему је актуелни и перспективни значај БРИКС за Русију?“

       ПУТИН: „Успех БРИКС обезбеђује цео низ фактора дугорочног карактера. Економије Бразила, Русије, Индије, Кине и ЈАР већ две деценије су лидери светског економског раста. Просечни темпо раста унутрашњег бруто производа целе групе био је у 2012. Години четири одсто. У земљама финансијске „седморке“ исти показатељ је био 0,7 одсто. А још је бруто производ у земљама БРИКС - мерен по паритету куповне моћи националних валута - био најмање 27 одсто изнад светског просека, а тај удео се стално повећава.

       БРИКС је један од кључних елемената вишеполарности света која је у формирању. „Петорка“ редовно потврђује своју приврженост фундаменталним принципима међународног права и доприноси јачању централне улоге Уједињених нација. Наше земље не прихватају политику притисака помоћу силе и ограничавања суверенитета других држава. Имамо подударне приступе актуелним међународним проблемима, укључујући сиријску кризу, ситуацију око Ирана и трађење решења за Блиски Исток.

       Чланице БРИКС залажу се за формирање уравнотеженијег и правичнијег система међунароних економских односа. Државе са тржиштима у формирању заинтересоване су за дугорочни и стабилни раст глобалне економије, реформисање постојеће финансијско-економске архитектуре и повећање њене ефиканости. Доказ овакве заинтересованости је и прошлогодишња заједничка одлука да се кредитни ресусри ММФ допуне са 75 милијарди долара, чиме је повећан удео економија у брзом развоју у основном капиталу Фонда.

       Русија - као иницијатор формирања БРИКС и председавајућа његовог првог самита одржаног у Јекатеринбургу 2009. године - сматра учешће у његовом раду једним од приоритета своје спољне политике. Ове године смо зато утврдили и посебну Концепцију учешћа Русије у раду БРИКС која је одредила стратешке задатке чијем решавању стремимо развијајући односе са нашим партнерима Бразилом, Индијом, Кином и ЈАР.

       Руски лидер у разговору изразио уверење да ће сусрет на врху у Дурбану, који се припрема, проширити и продубити партнерске односе унутар БРИКС. Открио је да ће уочи самита БРИКС у том јужноафричком граду бити одржан Пословни форум са више од 900 учесника из земаља чланица, а да ће у Дурбану бити формиран Пословни савет БРИКС. 

       Русија ће предложити осталим земљама чланицама, нагласио је Путин, да ова међудржавна асоцијација - која је сада дијалошки форум са координирањем позиција о ограниченом кругу питања - прерасте у механизам за стратешку координацију и садејство. У механизам који ће омогућити заједничко изналажење решења за кључне проблеме светске политике.

        Путин је истовремено нагласио да се у Москви на БРИКС не гледа као на конкурента западним државама и њиховим организацијама јер је, напротив, отворен за дискусију са свима који су за њу заинтгересовани у оквирима вишеполарног модела света.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари