Путин предложио ЕУ и Азији израду правила за „бизнис будућности“

РУСКИ ЛИДЕР ПОНУДИО И ТРАНСПОРТНИ КОРИДОР

ИЗМЕЂУ АТЛАНТИКА И ДАЛЕКОГ ИСТОКА

        РУСКИ председник Владимир Путин оценио је да би тешњи „спој“ економских режима и прaвила Европске Уније, земаља Азијско-Пацифичке економске сарадње (АПЕС) и Евроазијске Економске Уније био у интересу свих. Чак је колегама из АПЕС понудио да размисле о стварању универзалних правила за функционисање бизниса у будућности.

        У ауторском чланку који је написао за азијско издање водећег америчког пословног листа The Wall Street Journal - под насловом „Владивосток-2012: руски предлог за форум АПЕС“ -Путин је истакао да ће на том форуму руска делегација заступати заједничке ставове Русије, Белорусије и Казахстана - као заједничке интеграционе „тројке“.

        „Царинска Унија, Јединствени Економски Простор и у перспективи Евроазијска Економска Унија, позвани су, према нашем мишљењу, не само да се ефикасно укључују у глобалне економске процесе, већ и да играју активну улогу у разматрању регионалних и међународних питања. И Царинска Унија и Јединствени Економски Простор у потпуности су изграђени на принципима СТО. То ће нашим новим партнерима омогућити да раде и са Белорусијом и Казахстаном под једнаким условима“ - сматра шеф руске државе.

        Он је истакао да је почетак рада Царинске Уније и ЈЕП већ омогућио стварање заједничког тржишта на великом простору Евроазије.

        „Сматрамо да је интеграција Русије, Белорусије и Казахстаа способна да игра приметну улогу у глобалном развоју и да постне карика обједињавања између ЕУ и АПР. А у перспективи се може размислити и о тешњем „споју“ економских режима, правила тхничке регулације која постоје у ЕУ, АПЕС и у оквиру Евроазијске Економске Уније. И на тај начин предложити униварзална и јасна правила у раду бизниса на простору Евро-Атлантика, Евроазије и АПР који оставља велики утисак због своје огромности“ - пише Путин.

        „Јесте, вероватно ова идеја није за данашњи дан. Међутим, већ сада предлажемо нашим партнерима да предметно размотре питања развоја овог интеграционог пројекта и великог транспортног захвата“ - каже се у Путиновом чланку.

        Према речима руског председника, ради се о стварању ефикасног система управљања логистичким ризицима и диверсификацији трговинских маршрута.

        „И ту имамо шта да предложимо. Већ реализујемо крупне програме изградње савремених лука на Далеком Истоку, модернизације саобраћајне и теретне инфраструктуре. Усавршавамо царинске и административне процедуре. Према оценама експерата, Пословно консултантског савета АПЕС реализација ових пројеката ће омогућити да се већ 2020. г. повећа обим транзита између Европе и Азијско-Пацифичког региона руском територијом више од 5 пута. Такав превоз биће конкурентан по цени у односу на традиционалне маршруте преко Малајског пролаза и Суецког канала, а значајно повољнији по брзини и безбедности транспорта терета“ - истакао је Путин.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари