ПУТИН: Понекад имам утисак да Запад воли само Русију којој је потребна хуманитарна помоћ

РУСКИ ЛИДЕР У ДОКУМЕНТАРНОМ ФИЛМУ: ОСЕЋАМ СЕ ДЕЛОМ СВОЈЕ ЗЕМЉЕ, ДЕЛОМ СВОГ НАРОДА

Владимир Путин

  • „У свету је неко одлучио да ће Русија престати да постоји у садашњем облику. Питање је само било када ће се то десити и какве ће бити последице“ 
  • Владимир Путин у филму говори и о времену распада Совјетског Савеза: „Сви смо тада имали илузије. Чинило нам се да ће са одласком идеологије која је бивши СССР делила од осталог цивилизованог света, „сви окови спасти и да ће нас слобода радосно сачекати испред улаза“. А испоставило се да партнери Русије не журе да нам дају никакав мач, већ и да ће нам са задовољством узети и остатке бојеве моћи преостале од Совјетског Савеза. Показало се, заправо, да постоје геополитички интереси који уопште нису повезани ни са каквом идеологијом“

        ПРЕДСЕДНИК Руске Федерације Владимир Путин признао је да разговара са обичним људима не зато што тражи алтернативне изворе информација - њих и тако има - већ зато што се осећа делом народа.

         „Није ми потребно да то тражим, ја то све имам. Чак и не знам зашто. Тешко ми је да то кажем. Једноставно се осећам делом, делом наше земље, делом народа“.

        Путин редовно одржава „Директне линије“ током које грађани могу да му постављају питања. Осим тога, шеф руске државе често разговара са људима током путовања по регионима.

        На руској телевизији ће 26. априла  бити премијерно приказан документарни филм „Председник“ који је посвећен 15-годишњици од дана када је Путин први пут постао председник државе.

        Путинове речи из тог филма пренеле су информативне агенције.

        Између осталог, Путин је рекао да су му најтежи тренуци на председничкој функцији били догађаји у Беслану и талачка криза у културном центру у Москви.

         „То су, наравно, ти ужасни терористички акти. То су Беслан и центар у Дубровки (улица у Москви)“ - казао је он.

         „Било је јасно колико је велика та одговорност. Ја као да сам одлучио да нема другог избора. Треба ићи до краја“ - истакао је шеф руске државе.

        Првог септембра 2004. године у граду Беслан у републици Северна Осетија-Аланија одред терориста под вођством Расула Хачбарова која је бројала више од 30 људи заузела је зграде средње школе бр. 1. Број талаца је износио 1.128 људи, углавном деце. Таоци су три дана држани у школској сали за физичко, без воде и хране. У тој терористичкој акцији погинуло је или умрло од рана 335 људи, од тога 318 талаца, међу којима 186 деце. Рањено је 810 талаца и становника Беслана, као и припадника специјалних јединица ФСБ, полиције и војске.

        Од 23. до 26. октобра 2002. године група наоружаних бојовника на челу са Мовсаром Барајевом заробила је и држала као таоце гледаоце мјузикла „Норд Ост“ у Дому културе у улици Дубровка у Москви. Терористи ду држали 900 талаца. У операцији специјалних служби Русије ликвидирани су сви терористи и ослобођена је већина талаца. Укупно је, према званичним подацима, погинуло 130 талаца.

        Путин у филму каже да се Западу свиђа само слаба Русија. 

         „Понекад имам утисак да они нас воле само када треба да нам се шаље хуманитарна помоћ. Тада је све лепо, тада нам шаљу кромпир“ - рекао је шеф руске државе у интервјуу.

         „У свету је неко одлучио да ће Русија престати да постоји у садашњем облику. Питање је само било када ће се то десити и какве ће бити последице“ - истакао је председник Русије.

        Путин у филму говори и о времену распада Совјетског Савеза. Ево једног цитата:

         „Сви смо тада имали илузије. Чинило нам се да ће са одласком идеологије која је бивши СССР делила од осталог цивилизованог света, „сви окови спасти и да ће нас слобода радосно сачекати испред улаза“ (овде Путин цитира Пушкинове речи). А испоставило се да партнери Русије не журе да нам дају никакав мач, већ и да ће нам са задовољством узети и остатке бојеве моћи преостале од Совјетског Савеза. Показало се, заправо, да постоје геополитички интереси који уопште нису повезани ни са каквом идеологијом“.              

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари