ПУТИН: Европска унија и Евроазијски савез се могу међусобно - допуњавати

НА САМИТУ ЕУ-РФ ПОНУДИО: НЕ ПРАВИМО НОВЕ ЛИНИЈЕ РАЗДОРА, ВЕЋ ЗАЈЕДНИЧКИ ГРАДИМО ЈЕДИНСТВЕНУ ЕВРОПУ

  • Наша спремност да помогнемо Украјини – имам у виду кредит и смањење цене гаса које треба да буде фазно и квартално - није повезана са жељом да подржимо неку конкретну владу, већ украјински народ - поновио је Путин
  • Да ли ћемо преиспитивати наше споразуме о кредитима и енергетици ако на власт  у Кијеву дође опозиција? Нећемо, то за нас није важно. За Москву није најважније које се снаге налазе за кормилом Украјине, већ - какву економску политику она води
  • Путин је потврдио да Русија нема намеру да се меша у ситуацију у Украјини и подвукао: Интересантно би било видети како би наши европски партнери одреаговали да се - на врхунцу кризе, на пример, у Грчкој или на Кипру - на неком од  тамошњих антиевропских митинга појавио наш министар иностраних послова и присутнима се обратио са неким позивима?
  • Мени се чини да Украјина има све више проблема што је више посредника који би да се њоме баве - рекао је Путин

         ШЕФ руске државе Владимир Путин предводио је делегацију своје земље на самиту РФ-ЕУ у Бриселу.

         „Процеси европских и евроазијских интеграција нису противречни и могли би се међусобно допуњавати”, предочио је Путин својим саговорницима из врха Европске уније – Херману ван Ромпеју и Жозеу Мануелу Барозу. Притом је нагласио:

         „Неопходно је поставити крупније и амбициозније задатке. Један од њих је обједињавање европских и евроазијских интеграционих процеса. Уверен сам да ови процеси нису у међусобној супротности”.

         „Оба интеграциона модела су изграђена на сличним принципима и ослањају се на норме СТО и могли би да се ефикасно допуњују, да доприносе расту наше робне размене” - оценио је руски председник.

         Путин је после самита – обраћајући се новинарима - открио да се разговарало и о „Источном партнерству” и да је изражена заинтересованост за стабилност и просперитет земаља које су заједнички суседи Русије и ЕУ.

         „Те земље желе да активније сарађују са ЕУ и да истовремено очувају тесне историјске и кооперационе везе са Русијом. Њима у томе, несумњиво, треба помагати. Али, недопустиво је стварање нових линија раздора. Треба радити управо супротно – заједнички градити јединствену Европу” - истакао је Путин.

         Председник РФ је саопштио да ситуација у Украјини није довела до измене дневног реда самита. Притом је нагласио да забринутост Русије због последица потписивања споразума о асоцијацији између Украјине и ЕУ није политикантска и да је повезана са забринутошћу за унутрашње тржиште Русије, пошто Русија и Украјина имају зајденичку зону слободне трговине.

         „Ако је то улазак на мала врата на наше тржиште, ми то желимо да знамо. Ту нема никаквог политиканства. Овде се ради о прагматичком интересу” - ракао је Путин.

         Шеф руске државе рекао је да су одобрени кредит Кијеву и смањење цена енергената за Кијев били неопходно не да се подржи конкретна влада Украјине, већ украјински народ.

         „Знате, код нас постоји изрека: Кад се панови (господа) туку, слугама коса отпада – то јест награбусе обични грађани. Ми бисмо желели да притисак на грађане Украјине буде минималан” - истакао је руски председник.

         „Наша спремност да помогнемо Украјини – имам у виду кредит и смањење цене гаса које треба да буде фазно и квартално - није повезана са жељом да подржимо неку конкретну владу, већ украјински народ” - поновио је Путин.

         „У случају да у Украјини на власт дође опозиција, Русија неће иницирати преиспитивање цене гаса, изјавио је Путин.

         „Да ли ћемо преиспитивати наше споразуме о кредитима и енергетици ако на власт дође опозиција? Нећемо, то за нас није важно” - рекао је Путин.

         Путин је истакао да је за Русију принципијелно важно да украјинска привреда буде кредитно способна, да може генерисати позитивне развојне ефекте и изводити структурне реформе.

         „Желимо да будемо сигурни да ћемо добити назад позајмљени новац” - рекао је Владимир Путин и указао да је 15 милијарди долара – са колико је Москва помогла Кијеву купујући његове евро-обвезнице – једнако суми коју је читав ММФ планирао да стави на располагање Украјини. Русија је то сама дала, зато желимо да будемо сигурни да ћемо новац добити назад”.

         Према Путиновим речима, за Москву није најважније које се снаге налазе за кормилом Украјине, већ - какву економску политику она води.

         Додао је да је Украјина већ затражила одгоду за плаћање руског гаса који јој је испоручен по смањеним ценама.

         „Све су то радни моменти, а ми ћемо са нашим партнерима у Украјини, ма ко да буде на челу владе, водити дијалог” - изајвио је председник Русије.

         Путин је потврдио да Русија нема намеру да се меша у ситуацију у Украјини и подвукао: „Интересантно би било видети како би наши европски партнери одреаговали да се - на врхунцу кризе, на пример, у Грчкој или на Кипру - на неком од  тамошњих антиевропских митинга појавио наш министар иностраних послова и присутнима се обратио са неким позивима?”

         „Сматрамо да таква пракса уопште није добра” - рекао је руски председник.

         Између Русије и Украјине такве ствари су недопустиве, немогуће и неприхватљиве – истакао је шеф руске државе.

         Притом је нагласио да сматра непотребним посредовање Русије или неких других земаља у регулисању политичке кризе у Украјини.

         „Мени се чини да Украјина има све више проблема што је више посредника који би да се њоме баве” - рекао је Путин и подсетио на руску пословицу „много бабица, килава деца”.

         Путин се осврнуо и на упозорења Европљана да власти у Украјини не смеју употребити силу.

         „Употреба силе – увек је крајња мера и са тиме се апсолутно слажем” - истакaо је председник Русије.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари